more_horiz
PR24 Portal
Section05

pkb

Eksperci: dobre dane z gospodarki utrzymamy, jeśli ułatwimy firmom inwestowanie

W zasadzie nikt nie spodziewał się, że po okresie COVID-u, po miesiącach wojny tuż za naszą wschodnią granicą, co skutkuje brakiem poczucia bezpieczeństwa, embargami na rozmaite produkty rosyjskie i niespotykanym wzrostem cen surowców, nasze PKB będzie rosło w tempie zbliżonym do 4 proc., a takie dane mamy za III kwartał br. Jednak ten pozytywny wynik nie przekłada się na optymizm przedsiębiorców, a o za tym idzie na podejmowanie przez nich decyzji inwestycjach. Napotykają też na istotne bariery prawne - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Adam Ruciński, prezes spółki BTFG i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje firma przedsiębiorstwo pkb popyt

Eksperci: chwilowy spadek inflacji na pewno cieszy, ale w kolejnych miesiącach trzeba ją będzie konsekwentnie tłumić

Obniżka inflacja to zawsze powód do radość, ale niestety jednocześnie wzrosła inflacja bazowa, a to pokazuje utrzymującą się presję na wzrost cen w kolejnych miesiącach. Podobny efekt będzie miał wzrost kosztów energii. Gorsze są dane o niewielkim poziomie wzrostu inwestycji tak krajowych,. Jak i zagranicznych spowodowane obawami przed wojną, spadkami popytu czy drogim kredytem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus inflacja pkb tarcza antyinflacyjna Komisja Europejska ceny żywności ceny paliw

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

Eksperci: utrzymamy PKB na plusie, ale kryzys w Europie Zachodniej musi istotnie dotknąć także naszą gospodarkę

Dane o słabnącej produkcji przemysłowej, choć ciągle notuje ona jeszcze wzrosty, nie dziwią. Kryzys, a może i recesja w Europie Zachodniej, dotkną także nas nawet jeśli wzrost PKB cały czas utrzymamy powyżej zera. Musimy też pogodzić się z tym, że ceny paliw i energii nigdy nie będą już takie jak przed napaścią Rosji na Ukrainę, embargami na rosyjskie surowce i wywołanym tym kryzysem gospodarczym - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Bartkiewicz z Pekao i Jakub Bińkowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa eksport import pkb

Jeden z najwyższych wzrostów PKB w wolnej Polsce. Minister Buda: wyzwania przekuwamy w sukces

Wzywania były gigantyczne, ale doprowadziliśmy do sytuacji, że uzyskaliśmy jeden z najwyższych wzrostów PKB w wolnej Polsce. I dzisiaj mamy to samo wyzwanie, wynikające z wojny trwającej od początku roku - powiedział minister rozwoju i technologii. Waldemar Buda wziął udział w odbywającym się w Warszawie kongresie Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb budżet Polski Ministerstwo Rozwoju firma energia elektryczna

Najnowsza prognoza OECD. Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają w niej swoje odzwierciedlenie

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów OECD POLSKA pkb inflacja wojna na Ukrainie produkcja przemysłowa zatrudnienie

Eksperci: przyszły rok będzie bardzo trudny dla naszej gospodarki

Czeka nas bardzo trudny rok i to jest pewne. Poza tym istnieje wiele zmiennych, które będą kształtowały zarówno poziom cen jak i wzrostu naszej gospodarki. z pewnością czeka nas jednak dwucyfrowa inflacja przez najbliższy rok i słaby wzrost gospodarczy, choć nie recesja. Pod znakiem zapytania stoi utrzymanie tak niskiego jak obecnie poziomu bezrobocia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Maszczyk z Kolegium Gospodarki Światowej SGH i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja NBP recesja energetyka Unia Europejska