more_horiz
PR24 Portal
Section05

płaca minimalna

"W czasach PO za płacę minimalną można było kupić mniej chleba niż dzisiaj". Premier o fake newsach opozycji

- W czasach Donalda Tuska i PO można było kupić za płacę minimalną mniej bochenków chleba niż dzisiaj za tę płacę minimalną, którą my wdrożyliśmy - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że rząd PiS będzie robić wszystko, by w każdym domu były praca, chleb i godne życie.
Zobacz więcej na temat:  zarobki płaca minimalna ceny żywności polityka opozycja Mateusz Morawiecki Donald Tusk

Ulga dla młodych i wzrost płacy minimalnej. Więcej zostanie w kieszeniach podatników

W grudniu 2021 ok. 1,6 mln (13,3 proc. ogółu) osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymywało wynagrodzenie nie wyższe niż minimalna krajowa. W 2023 kwota płacy minimalnej wzrosła do 3490 zł, a kolejna podwyżka szykuje się w lipcu. Aktualna pozostaje również ulga dla młodych. Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach podatników.
Zobacz więcej na temat:  płaca minimalna praca płace zarobki finanse GOSPODARKA POLSKA

Marlena Maląg: rząd w roku 2023 nadal będzie wspierać rodziny

- Bez względu na to, co przyniesie 2023 rok, rząd Zjednoczonej Prawicy będzie kontynuował wszystkie programy kierowane do rodzin - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała na zmiany, które wejdą w życie w nowym roku, m.in. te dotyczące pracy zdalnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny 500+ waloryzacja emerytur pomoc społeczna rodzina senior dzieci wynagrodzenia płaca minimalna emerytura

Marlena Maląg: stwarzamy Polakom poczucie bezpieczeństwa

W czwartek podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że "Polacy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i my to poczucie stwarzamy przez konkretne rozwiązania". - To wprowadzenie m.in. tarczy antyinflacyjnej, dodatków osłonowych, obniżenie stawek VAT - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA płaca minimalna Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo Marlena Maląg

Eksperci: wysoka płaca minimalna zachęca do pracy, ale też może ograniczać zatrudnienie

I rząd, i pracodawcy mają argumenty co do płacy minimalnej. Z jednej strony trzeba ludziom wyrównywać koszty wysokiej inflacji, z drugiej są negatywne sygnały z gospodarki, także te, iż niektóre branże będą zwalniać, np. w budownictwie. Na ten moment sytuacja na rynku jest bardzo dobra, ale przy wysokiej płacy minimalnej nowi pracownicy mogą nie być zatrudniani. Jednocześnie wysoka płaca minimalna może zachęcić do pracy osoby dziś nieaktywne - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna zatrudnienie bezrobocie wynagrodzenia firma