more_horiz
PR24 Portal
Section05

plakat

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki KULTURA malarstwo rzeźba plakat

Andrzej Pągowski: mam swoje trzy sposoby dochodzenia do pomysłu

Andrzej Pągowski należy do światowej elity artystycznej. Pracował dla Kurosawy, Felliniego, Scorsese i Bergmana, ale także dla Kieślowskiego, Wajdy, a ostatnio dla Smarzowskiego. Jego prace znajdują się w muzeach sztuki nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco. W audycji "W antrakcie" opowiedział o tym, jak szuka inspiracji do tworzenia kolejnych dzieł. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Andrzej Pągowski plakat SZTUKA

Muzycznych plakatów czar - co wieszaliśmy i wieszamy na ścianach?

Dziś ciężko jest nam sobie wyobrazić wydarzenie muzyczne bez oprawy graficznej - widzimy ją na stronach festiwalu, w mediach społecznościowych, ale wciąż też na ulicach, w formie plakatów. Ta popularna forma reklamy ma za sobą lata rozwoju. Przypominamy też, że plakaty z czasopism dla nastolatków chętnie wieszaliśmy na ścianach naszych pokojów. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka plakat Aleksandra Jasińska Małgorzata Jakubowska MUZYKA