more_horiz
PR24 Portal
Section05

Platforma Obywatelska

ANALIZA Terminal LNG w Świnoujściu. Zasługa PO i Tuska? Niekoniecznie. Najważniejsze fakty

Ostatnio politycy Platformy Obywatelskiej przypisują sobie budowę gazoportu w Świnoujściu - na czele z Donaldem Tuskiem. A jak było naprawdę? W 2006 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął uchwałę, której najważniejszym zapisem była decyzja o budowie terminala LNG. Co zrobił rząd Tuska w kolejnych latach?
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Pawlak Polskie Stronnictwo Ludowe PSL polityka Rosja Świnoujście Donald Tusk Platforma Obywatelska PO POLSKA Baltic Pipe 2022 GOSPODARKA

ANALIZA Tusk i Pawlak uzależnili Polskę od rosyjskiego gazu. Przypominamy działania rządu PO-PSL

Baltic Pipe, czyli strategiczna inwestycja Polski stanowiąca silny fundament bezpieczeństwa energetycznego kraju, został sfinalizowany. Idea tego projektu powstała jednak już na początku lat 90. Jak zachował się rząd Tuska w tej sprawie? Jakie działania podjął ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak? Przypominamy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Waldemar Pawlak Władysław Kosiniak-Kamysz Platforma Obywatelska PO Polskie Stronnictwo Ludowe PSL bezpieczeństwo energetyczne Rosja Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 polityka POLSKA

Tusk nie chce bardziej przejrzystych wyborów. Fogiel: wie, że opozycja przegra, więc sugeruje, że będą nieuczciwe

- Rozumiem, że to może popsuć plany Donalda Tuska i opozycji, którzy już od pewnego czasu - prawdopodobnie czując, że nie będą mogli wygrać wyborów - próbują budować narrację, że miałoby być z nimi coś nie tak. A jeżeli ponad wszelką wątpliwość nie będzie można majstrować przy wyborach, to cała ta historia się sypnie - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Radosław Fogiel. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Radosław Fogiel wybory parlamentarne Donald Tusk opozycja Platforma Obywatelska polityka

Jaka będzie przyszłość Jarosława Gowina? Gursztyn: jego problemem jest to, że nie wnosi ze sobą żadnego wiana

- Problemem Jarosława Gowina jest to, że nie wnosi ze sobą żadnego wiana. On nie jest w stanie przynieść liście, na której się znajdzie, jakiejś znaczącej liczby głosów. W związku z tym można z nim robić takie rzeczy, jak Donald Tusk, czyli po prostu traktować go gorzej niż lekceważąco - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz TVP Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Platforma Obywatelska Donald Tusk Jarosław Gowin

Premier o Tusku: nie potrafi przyznać się do błędów

- Lider polskiej opozycji jest dzisiaj przez niektóre media chwalony za swoje słowa w Poczdamie, ale prawda jest taka, że te słowa padły co najmniej o 200 dni za późno, a co więcej, nie ma w nich śladu nad jego własną rolą w utuczeniu potwora ze wschodu. A kto zgodził się na przedłużenie umowy z Gazpromem do 2037 r.? Kto zaprosił rosyjskie spółki do udziału w prywatyzacji Lotosu? Kto postponował Baltic Pipe i stawiał na Nord Stream? Kto wreszcie zgodził się w umowie z 2009 r. oddać Zalew Wiślany w pod, de facto, kontrolę Rosjan - mówił premier Mateusz Morawiecki w swoim podcaście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Platforma Obywatelska polityka opozycja premier Mateusz Morawiecki

List Tuska do Putina ujawniony w TVP Info. Komentarze publicystów

TVP Info ujawniło list Donalda Tuska do Władimira Putina z 2008 roku. Były premier pisał w nim do prezydenta Rosji o umocnieniu relacji polsko-rosyjskich i o współpracy energetycznej. Do sprawy odnieśli się goście Polskiego Radia 24, a byli nimi: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Adam Borowski (Kluby Gazety Polskiej) i Stanisław Wróbel ("Echo Dnia").
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Rosja polityka Władimir Putin Platforma Obywatelska relacje polsko-rosyjskie koalicja obywatelska Polskie Radio 24

TYLKO U NAS Relacje Tuska z Putinem. Tak rząd PO-PSL negocjował kontrakt na gaz. "Za wszelką cenę chciał dołączyć do elit UE"

Donald Tusk od momentu inwazji Rosji na Ukrainę kreuje się na polityka, który latami ostrzegał przed imperialistycznymi zapędami Kremla i uniezależniał nas od Putina. Jego decyzje z czasów, gdy był premierem, świadczą jednak zupełnie o czymś innym. Doskonale obrazuje to skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy, który z ramienia koalicji PO-PSL w 2010 r. "wynegocjował" ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak. Przedstawiciele rządu nie podjęli wtedy nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy i skazali Polskę na uzależnienie od reżimu Putina. Nie jest to jedyny przykład współpracy energetycznej z przedstawicielami Rosji. Wątpliwych kontaktów było więcej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak Baltic Pipe 2022

List Tuska do Putina. Poseł PiS: lider PO jest człowiekiem o zerowej wiarygodności

- Donald Tusk jest człowiekiem o zerowej wiarygodności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się tym samym do ujawnionego przez TVP Info listu ówczesnego premiera z 2008 roku zaadresowanego do Władimira Putina. W opinii Kalety "Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem na czele to są ludzie, którzy chodzą od bandy do bandy, czyli od Brukseli do Moskwy i od Moskwy do Brukseli".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Piotr Kaleta Donald Tusk Władimir Putin Platforma Obywatelska Rosja

Polityka rządu PO-PSL wobec Rosji. Jacek Karnowski: to pozbawia ich mandatu do przewodzenia państwu

- Ujawnione dokumenty potwierdzają, że słowa Donalda Tuska o tym, iż przestrzegał przed działaniami Rosji i prowadził asertywną politykę, są ordynarnym i zwyczajnym kłamstwem - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Rosja Władimir Putin Polityka zagraniczna Polski Niemcy bezpieczeństwo Platforma Obywatelska POLSKA polityka Polskie Radio 24

List Tuska do Putina. Prof. Jabłoński: opozycja wie, że obecna nagła zmiana frontu ją kompromituje

- Oni zdają sobie sprawę, w kontekście faktów, z jakimi mamy teraz do czynienia, że ta polityka jest dla nich kompromitująca. Nie próbują już teraz usprawiedliwiać jej jakąś inną sytuacją geopolityczną. Teraz starają się całkowicie zaprzeczyć własnej polityce i przemilczeć niewygodne fakty - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Platforma Obywatelska Rosja Władimir Putin polityka

Spotkanie partii opozycyjnych. Kosiński: bez strategicznego znaczenia

- Politycy są ciągle pytani, czy będzie jedna lista partii opozycyjnych, czy więcej. To jest w tej chwili średnio istotne - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja"). W debacie poranka wzięli udział również Michał Piękoś ("Trybuna") i Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wybory parlamentarne Platforma Obywatelska Eliza Olczyk Aleksander Kwaśniewski Bronisław Komorowski NATO