more_horiz
PR24 Portal
Section05

Płyty

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Kraftwerk na Bałkanach i głosy ze Wschodu

Nad fenomenem "bułgarskich głosów" rozwodzono się już nieraz. Polifoniczne pieśni z Bałkanów swego czasu podbiły świat, a także serca artystów i producentów z najróżniejszych stron sceny, w tym serce samego Ivo Wattsa-Russella. W latach 80. kierowana przez niego wytwórnia 4AD wznowiła (wydany w 1975 roku w Szwajcarii) album "Le Mystère des Voix Bulgares" i tym samym sprawiła, że muzyka bułgarska trafiła do nowej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Japonia Płyty Krzysztof Dziuba Dwójka

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Płyty Dwójka Jakub Kukla badania

WP #283. The Beatles, Yardbirds i Blind Faith

W ostatnim wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Piotr Metz zabrali słuchaczy Dwójki w lata 60. Słuchaliśmy muzyki stworzonej przez The Beatles do filmu "A Hard Day's Night". Autorzy przedstawili także płytę zespołu Yardbirds, w którego składzie byli znakomici gitarzyści: Eric Clapton i Jeff Beck. Wysłuchaliśmy również jedynego albumu supergrupy Blind Faith z Claptonem, Steve'em Winwoodem i Gingerem Bakerem.
Zobacz więcej na temat:  Płyty The Beatles Dwójka Piotr Metz Tomasz Szachowski

"Gdzie jest czarny neseser?". Słuchacz Programu 1 odnalazł trzy płyty PR z 1939 r.

- To są trzy płyty, które kupiłem około 15 lat temu na bazarze w Krakowie. Na jednej z nich jest nagranie wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Lerski. Słuchacz Jedynki odpowiedział na zainicjowane przez Polskie Radio poszukiwania zaginionych we wrześniu 1939 roku płyt i nagrań. Dzięki niemu możemy się pochwalić pierwszymi efektami akcji "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Płyty Paweł Sztompke Maria Szabłowska