more_horiz
PR24 Portal
Section05

PMI

Eksperci: na przełomie IV kwartału tego roku i 2024 nastąpi wyraźny wzrost gospodarczy

W opinii gości audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: analityka giełdowego Andrzeja Stefaniaka oraz dr Waldemara Kozła z Wydziału Zarządzania UW, mówienie o recesji jest nieuprawnione, choćby z uwagi na bardzo dobry rynek pracy i wskaźniki bezrobocia. Spadek konsumpcji dotkliwy w kwietniu i maju tego roku, powoli wraca do normy, ale wiele zależy od tego czy RPP zacznie we wrześniu lub miesiąc później proces obniżania stóp procentowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja PMI wynagrodzenia budownictwo eksport pkb stopy procentowe

Eksperci: inflacja spada co cieszy konsumentów, ale przedsiębiorcy są w minorowych nastrojach

Inflacja spada piąty miesiąc z rzędu, ale gdy osiągnie poziom jednocyfrowy, wtedy spadki nie będą już tak spektakularne. Należy też pamiętać, że nie zawsze oznacza to spadek cen. Wiele będzie zależało od tego jak długo będą blokowane przez rząd podwyżki cen energii. Cały czas proinflacyjnie działa też presja płacowa. Popyt z przemysłu przenosi się na usługi, co powoduje, że przedsiębiorcy mają nastroje raczej pesymistyczne - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista firmy XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pracodawcy pkb eksport Unia Europejska PMI

Eksperci: spadki zamówień przyczyną minorowych nastrojów w przedsiębiorstwach

Nastroje przedsiębiorców w czerwcu istotnie się pogorszy, a to przede wszystkim ze względu na spadającą liczbę nowych zamówień. Dotyczy to całej Europy, gdzie widoczna jest recesja, przed którą nie uchroniły się nawet Niemcy. Polska po dużych wzrostach z lat 2021-2022 także hamuje. Ceny wyrobów gotowych spadają choć koszty ich wytworzenia były wysokie stąd słabe nastroje przedsiębiorców. Znacznie  więcej optymizmu jest w konsumentach, szczególnie tych, którzy mogli kupić  mieszkanie na kredyt na dwa procent - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" – dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej i dr Maciej Bukowski, prezes Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja recesja produkcja przemysłowa

Ekspert PIE: w kolejnych miesiącach polska gospodarka będzie się coraz szybciej rozwijać

Dołek koniunktury za nami; w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE w komentarzu do wskaźnika PMI dot. polskiego przemysłu. Dodał, że odbudowę aktywności przemysłowej ma wspierać niższy wzrost kosztów działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny recesja produkcja przemysłowa eksport PMI

Indeks PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu wyniósł 45,1 p. PIE: firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

Indeks PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu wyniósł 45,1 pkt wobec 47 pkt zanotowanych przed miesiącem - wynika z danych agencji S&P Global. Dołek koniunktury za nami, w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI Główny Urząd Statystyczny firma przedsiębiorstwo koszty łańcuch dostaw

Jakie są nastroje polskich przedsiębiorców? Znamy najnowszy wskaźnik PMI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 46,6 pkt. wobec 48,3 pkt. w marcu - podał S&P Global. Kwietniowy wskaźnik indeksu osiągnął najniższą wartość od czterech miesięcy. To efekt spadku popytu, choć spadły koszty produkcji, najbardziej od sierpnia 2020 roku. Ale i tak wskaźnik PMI dla Polski jest wyższy niż średnia w strefie euro oraz we Francji i w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa PMI rating inflacja

Eksperci: nastroje przedsiębiorców powinny poprawić się w drugim półroczu

Nastroje polskich przedsiębiorców kolejny miesiąc się pogarszają, ale jest to trend podobny do tego, jaki ma miejsce wśród przedsiębiorców całej strefy euro. Wyraźnie widać różnie w poszczególnych branżach zależnie od tego na ile są one energochłonnej, czy produkują na potrzeby krajowe czy na eksport  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja recesja sprzedaż eksport