more_horiz
PR24 Portal
Section05

pociągi

Rozwój sieci kolejowej w małych miejscowościach. PKP PLK zawarło umowy z samorządami

W ramach programu Kolej Plus, PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z samorządami 33 umowy o współpracy przy realizacji inwestycji, których łączna wartość to ok. 12,6 mld zł. W programie, 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo, pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP pociągi transport publiczny inwestycje POLSKA

Polskie koleje wracają na dobre tory: są coraz nowocześniejsze i coraz szybsze

Podróżowanie koleją jest szybsze, wygodniejsze, tańsze i bardziej ekologiczne, niż podróże samochodem. Często na krajowych trasach pociąg wyprzedza także samolot. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że 16 września obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego, a więc jest to święto ludzi od których zależy bezpieczna podróż koleją.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże pociągi PKP kolejnictwo Kuba Witkowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Rumuńskie koleje kupią polskie pociągi. Przetarg na kilkadziesiąt składów wygrała Pesa Bydgoszcz

Pesa Bydgoszcz wygrała pierwszy przetarg na dostawę 20 pociągów elektrycznych EMU Inter-Regio dla Kolei Rumuńskich. Dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak dodał, że Pesa przedstawiła również najkorzystniejszą ofertę w drugim postępowaniu przewoźnika na dostawę w trzech transzach 62 pojazdów EMU Regio, które ma zostać wkrótce rozstrzygnięte.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma kolej pociągi produkcja eksport POLSKA

MagRail – polska rewolucja w kolejnictwie. Kiedy nasze pociągi pojadą na poduszce magnetycznej?

Technologia MagRail to pomysł opracowywany przez polską firmę Nevomo, który ma duże szanse okazać się rewolucją w świecie transportu kolejowego. Chodzi o płynne połączenie tradycyjnych systemów kolejowych z zastosowaniem tzw. pasywnej lewitacji magnetycznej, dzięki której pociągi unoszą się tuż nad torem i mogą się poruszać z dużą prędkością.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kolejnictwo transport pociągi Paweł Turski Trójka

Rośnie liczba pasażerów kolei. UTK: więcej podróżnych skorzystało z międzynarodowych połączeń nocnych

Liczba pasażerów kolei w I kwartale tego roku była wyższa o 24 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Wobec IV kwartału 2022 r. z przewozów kolejowych skorzystało o 5,6 proc. mniej podróżnych - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny kolej pociągi przewozy regionalne infrastruktura kolejnictwo PKP

PR24 Wiceminister infrastruktury: Rail Baltica będzie służyła naszej części Europy

- Wszystko wskazuje na to, że transport zbiorowy będzie miał coraz więcej klientów. Musimy odpowiedzieć na tę potrzebę. Receptą jest wzmocnienie transportu kolejowego i powiązań europejskich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, który bierze udział w XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu. 
Zobacz więcej na temat:  Karpacz ministerstwo infrastruktury kolej pociągi POLSKA GOSPODARKA infrastruktura

Powstaje Horyzontalny Rozkład Jazdy na kolei. Jest inspirowany najlepszymi rozwiązaniami z zagranicy

Ministerstwo Infrastruktury oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i CPK pracują nad kolejowym rozkładem jazdy, który wprowadzi stałą siatkę połączeń na lata 2030/31-2039/40 z perspektywą 2049/50. Będzie to tak zwany "Horyzontalny Rozkład Jazdy". Uwzględni on efekty modernizacji i budowy linii kolejowych przez spółkę CPK oraz budowę linii w ramach komponentu kolejowego CPK. O szczegółach informuje Ministerstwo Infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA pociągi podróże infrastruktura PKP centralny port komunikacyjny

Polska kolej jest znaczącym graczem w UE. Debata o kolejnictwie na forum w Karpaczu

Silna kolej w Europie nie jest chwilową modą, lecz trendem wynikającym m.in. z Europejskiego Zielonego Ładu. Polska kolej, która jest znaczącym graczem w UE, wciąż musi inwestować, by umacniać swoją pozycję na bardzo konkurencyjnym, ale i perspektywicznym rynku - ocenili eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolej transport pociągi inwestycje Karpacz infrastruktura

IC Koziołek wyjechał w trasę. Nowe połączenie Lublina z Poznaniem

Lublin dostał nowe połączenie kolejowe z Poznaniem. W poniedziałek rano po raz pierwszy wyjechał w trasę skład o nazwie IC Koziołek. Będzie to trzecie tego typu połączenie obsługiwane przez spółkę PKP Intercity. Nowość pojawiła się w jesiennej korekcie rozkładu jazdy, która obowiązuje od niedzieli. Znalazły się w niej także inne nowości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity infrastruktura pociągi kolej komunikacja publiczna

Warszawa: utrudnienia w kursowaniu pociągów WKD, pomóc mają autobusy zastępcze

Od niedzieli pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie jeżdżą do stacji Warszawa Zachodnia, a w związku z tym również do Śródmieścia. Pasażerów czekają ogromne utrudnienia. W ostatniej chwili, po protestach mieszkańców i podwarszawskich samorządów, zawarto z WTP (Warszawski Transport Publiczny) nowe porozumienie o komunikacji zastępczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa pociągi autobus społeczeństwo