more_horiz
PR24 Portal
Section05

podatek VAT

Ceny gazu dla biznesu. Rząd myśli o wakacjach rachunkowych na wzór wakacji kredytowych

Pracujemy nad rozwiązaniem dotyczącym wakacji rachunkowych porównywalnych do wakacji kredytowych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. Oceniła, że byłoby to pomocne szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma gaz ziemny ceny podatek VAT ulga podatkowa energia elektryczna

Powrót do 23-proc. stawki VAT na paliwa. Roszkowski: Orlen zdołał utrzymać w Polsce najtańsze paliwo w Europie

Mimo spodziewanego i nieuniknionego powrotu poprzedniej, 23-proc. stawki VAT na paliwa gotowe, polscy kierowcy tankują tylko nieznacznie drożej - napisał w komentarzu na portalu cire.pl Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Dodał, że koncerny takie, jak Orlen, mają czas przygotować się do spodziewanej podwyżki i odpowiednio na nią zareagować.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen ceny paliw ropa naftowa podatek VAT

"Mamy inną filozofię rządzenia; nie dzielimy Polaków na lepszych i gorszych". Rzecznik PiS odpowiada szefowi PSL

- PiS nie zostawi polskiej wsi samej sobie, bo mamy inną filozofię rządzenia niż nasi poprzednicy z PO i PSL. Polacy i ich rodziny są dla nas tak samo ważni zarówno na wsi, jak i w mieście. My nie dzielimy obywateli na lepszych i gorszych - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT rolnictwo rolnicy PiS Rafał Bochenek

Komisarz UE ds. rolnictwa: kodeks rolny to gwarancja bezpieczeństwa ekonomicznego i prawnego

- Przepisy ogólne kodeksu rolnego nie powinny budzić kontrowersji; na wiosnę kodeks mógłby wejść w życie - zapowiedział w niedzielę w Przysusze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że jeżeli inne przepisy byłyby z nim sprzeczne, to stosowałoby się przepisy kodeksu.
Zobacz więcej na temat:  żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT rolnictwo rolnicy PiS GOSPODARKA

Minister rolnictwa: na 2023 r. zaproponujemy zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedział, że za kilka miesięcy nastąpi całkowita likwidacja świadectw pochodzenia zwierząt. Podczas kongresu PiS - Zgromadzenie Polskiej Wsi - w Przysusze w Mazowieckiem mówił też o uproszczonym systemie bioasekuracji w przypadku chowu trzody chlewnej na własne potrzeby.
Zobacz więcej na temat:  żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT rolnictwo rolnicy PiS Henryk Kowalczyk GOSPODARKA

Luka VAT coraz mniejsza, KE chwali Polskę. "Europejska czołówka"

Według krajowych szacunków luka VAT spadła w 2021 roku do 4,3 proc. z 10,4 proc. w 2020 roku - poinformował resort finansów. Dodano, że według wyliczeń Komisji Europejskiej w 2020 r. luka VAT osiągnęła poziom 11,3 proc. KE przedstawiła coroczny raport "VAT GAP in the EU - Report 2022",który pokazuje wstępne dane dotyczące luki VAT w krajach UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne Ministerstwo Finansów vat podatek VAT Komisja Europejska POLSKA

Wicepremier Kowalczyk o cenach żywności: największy wzrost mamy za sobą

Największy wzrost cen żywności mamy za sobą; tempo wzrostu będzie już malało - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Pytany, ile od stycznia wyniesie VAT na gaz, wyraził nadzieję, że będzie to stawka preferencyjna, decyzja należy jednak do ministra finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podatek VAT Komisja Europejska gaz ziemny ceny paliw

Eksperci: zerowy VAT na żywność na pewno pomoże Polakom w dobie wysokiej inflacji

Utrzymanie w przyszłym roku zerowego VAT na żywność to rozwiązanie jednoznacznie korzystne dla Polaków, pozytywnie oddziałujące na poziom inflacji. Poziom realnych cen będzie jednak w znacznym stopniu uzależniony także od kosztów transportu czy energii. Jeśli pracownicy odczują dalszy realny spadek siły nabywczej swoich wynagrodzeń, choć statystycznie one cały czas rosną, to mogą ruszyć po podwyżki. Pracodawcy mogą jednak nie być w stanie pozytywnie na to dopowiedzieć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Wojciech Lewandowski z Wise Europa oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT tarcza antyinflacyjna inflacja zarobki wynagrodzenia

Ceny nawozów azotowych. Grupa Azoty informuje: obecnie jest najlepszy czas na zakupy

Grupa Azoty ostrzega przed zatorami podczas wiosennej sprzedaży nawozów. "Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień, może skończyć się zatorami logistycznymi" - przekonuje spółka. Podkreśliła wtedy, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Grupa Azoty produkcja ceny gaz ziemny tarcza antyinflacyjna podatek VAT

Zerowy VAT na żywność również w przyszłym roku. Soboń: instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji

Od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do planowanych zmian w zakresie tarcz antyinflacyjnych. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowane rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA walka z inflacją tarcza antyinflacyjna żywność paliwa podatek VAT inflacja Ministerstwo Finansów finanse osobiste POLSKA społeczeństwo

Prawie miliard złotych strat w budżecie. Kolejne zatrzymania KAS i CBŚP

Krajowa Administracja Skarbowa z woj. warmińsko-mazurskiego wraz z olsztyńskim zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymała pięć osób z grupy przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami i praniem brudnych pieniędzy. Przestępcom zatrzymanym przez funkcjonariuszy KAS i CPŚP zarzuca się wyłudzenie od państwa prawie miliarda złotych nienależnego zwrotu podatku VAT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA podatek VAT CBŚP Krajowa Administracja Skarbowa

Jarosław Kaczyński w Puławach: zwiększyliśmy dochody państwa o prawie bilion złotych

Od roku 1989 czy 1990 mieliśmy do czynienia z wielkim procesem okradania naszych obywateli. Myśmy to opanowali i tylko dzięki temu mogliśmy zwiększyć dochody państwa o prawie bilion złotych, licząc ten rok, oraz przeprowadzić wielkie programy społeczne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński podatek VAT budżet Polski 500+ zarobki