more_horiz
PR24 Portal
Section05

podaż

Lewica chce komunistycznej gospodarki? Redaktor naczelny "Gazety Bankowej" bezlitosny dla poselskich pomysłów

Akcja posłów Lewicy, którzy dziarskim krokiem ruszyli w stronę siedziby PKN Orlen, by dowiedzieć się, jak można ulżyć polskim kierowcom w związku z wysokimi cenami paliw w założeniach była całkiem rozsądna. Posłowie stanęli przez siedzibą PKN Orlen i hurtem ogłosili, że trzeba złożyć ustawę i ustawowo uregulować ceny paliw - pisze w serwisie wgospodarce.pl Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw Orlen lewica rynek popyt podaż

Rynek samochodów używanych. Kupujemy auta coraz starsze i coraz... droższe

Ograniczona dostępność nowych samochodów stała się jednym z kluczowych wyzwań rzeczywistości pandemicznej. Dlatego też, Polacy kupują coraz starsze samochody z drugiej ręki i w większości nabywają je od osób prywatnych. Konsekwencją niższej dostępności samochodów nowych, jest dłuższe ich użytkowanie i mniejsza podaż na rynku wtórnym młodszych modeli.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja samochody podaż ceny zakupy finanse osobiste

Wyższe stopy procentowe przeciwdziałają inflacji. Ekspert: powinniśmy zakładać możliwość ich wzrostu powyżej 7 proc.

Doradca prezesa NBP Cezary Mech powiedział, że obecna sytuacja na rynku finansowym związana jest z czterema szokami makroekonomicznym - energetycznym, żywnościowym, wyższych wydatków państwa oraz braku dostępności niektórych usług. Według prezesa NBP podwyżka stóp procentowych nie zakończyła cyklu zaostrzania polityki pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe podaż NBP

Wzrost cen i wysoka inflacja. Dr Waldemar Kozioł wskazał czynniki takiego stanu rzeczy

- Pierwszym, podstawowym czynnikiem jest kwestia pandemii. Drugą, ważną kwestią jest to, że pomimo tego, że plony w zeszłym roku były wyższe, to jednak wciąż spadają globalne zapasy zbóż i to powoduje presję na rynku żywności. Kolejnym, istotnym czynnikiem są ceny energii - wymieniał na antenie Polskiego Radia 24 dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW, wyjaśniając przyczyny wzrostu cen oraz wysokiej inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności popyt podaż infografika

Nastroje w grudniu słabsze niż w listopadzie. Indeks koniunktury wciąż jednak powyżej poziomu neutralnego

Miesięczny Indeks Koniunktury, opracowywany przez PIE i BGK, spadł w grudniu o 3,2 pkt. wobec listopada i wynosi 105,8 pkt. Analitycy zwrócili uwagę, że to drugi miesiąc spadków z rzędu, choć nadal powyżej poziomu neutralnego. O spadku wskaźnika zdecydowały negatywne zmiany dotyczące wartości sprzedaży, mocy produkcyjnych, inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK badania rynku firma przedsiębiorca podaż inwestycje wynagrodzenia

Najnowsze dane GUS: wzrost sprzedaży, więcej mieszkań, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w górę

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc. w ujęciu rok do roku. To pierwszy taki wzrost od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii i zamrożenia gospodarki. Wynik jest lepszy niż prognozy analityków. W pierwszym półroczu oddano także więcej mieszkań i poprawił się  wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury.
Zobacz więcej na temat:  produkcja przemysłowa popyt podaż budownictwo GOSPODARKA Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa

"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji

Przy realizacji zapowiadanych scenariuszy odmrażania gospodarki w maju można oczekiwać spadku produkcji o 15 proc. - uważają analitycy Ministerstwa Rozwoju. W opinii premiera Mateusza Morawieckiego, jak tylko eksport będzie znów możliwy, ruszy produkcja przemysłowa i wskaźniki będą coraz lepsze.
Zobacz więcej na temat:  produkcja przemysłowa gus Koronawirus w Polsce popyt podaż GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju