more_horiz
PR24 Portal
Section05

Podhale

Młodzi Górale mają głos

Katarzyna Stanuch została w tym roku nagrodzona II miejscem na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii śpiewak – solista. W magazynie śpiewaczka i tancerka, udzielająca się w zespole im. Klimka Bachledy, opowiedziała nam o fenomenie dumy z przynależności do kultury Podhalańskiej młodego pokolenia. Czy wśród nastolatków mieszkających na Podhalu istnieje „moda na góralskość”?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Podhale world music

Podhale: 15-letni motocyklista, który zginął w wypadku nie miał uprawnień

15-letni motocyklista, który w sobotę wieczorem w Ludźmierzu na drodze wojewódzkiej nr 957 śmiertelnie zderzył się z samochodem osobowym, kierował bez wymaganych uprawnień nieoświetlonym crossem, a pojazd nie był dopuszczony do ruchu i nie posiadał ubezpieczenia OC - podała policja.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców policja wypadek kierowca społeczeństwo samochód Polskie Radio Kierowców zdrowie drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze Podhale

Willa "Palace" - świadek gehenny wojennej w Zakopanem

- Szacuje się, że między sto a czterysta osób zostało tam zamordowanych. Nie znamy dokładnej liczby, cały czas to badamy. Budynek jest pomnikiem pamięci martyrologicznej - mówił o willi "Palace" w Zakopanem Michał Murzyn pracujący na stanowisku Głównego Inwentaryzatora w Muzeum Tatrzańskim, wcześniej zatrudniony w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane II wojna światowa muzeum Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Podhale

Ulewy nad Podhalem. Kilkadziesiąt interwencji strażaków, tunel w Poroninie już przejezdny

W niedzielę po południu nad Podhalem ponownie przeszły ulewy, jednak nie tak gwałtowne jak w sobotę. Strażacy odnotowali blisko 30 interwencji, z czego połowa dotyczyła powiatu tatrzańskiego. Zalany tunel pod Zakopianką w Poroninie jest już przejezdny – poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda IMGW góry Tatry Podhale regiony małopolskie

56. Sabałowe Bajania. "Tu objawiają się talenty"

- Spotykamy się tutaj pokoleniowo – bo i dziadek, i babcia, rodzice i dzieci – jak i spotykamy się regionalnie. Suwalszczyzna, Śląsk, Kaszuby, Małopolska czy Wielkopolska zjeżdża tutaj, żeby spotkać się i spróbować się o nagrody - opowiadał o Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy", etnolog, multiinstrumentalista i tancerz.
Zobacz więcej na temat:  Bukowina Podhale Sabałowe Bajania folklor kultura ludowa Dwójka Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry Podhale góry

Aleksander Gurgul: górale mają żyłkę do biznesu

- Chciałem nakreślić w książce moment, w którym zaczęła się w Zakopanem samowolna zabudowa. Osadzić w czasie tę opowieść i pokazać czytelnikom moment, gdy Gubałówka zaczęła być chaotycznie zabudowywana. To o tyle ważny punkt na mapie Zakopanego, że to stamtąd widać najpiękniej tatrzańską grań, którą wszyscy jeździmy podziwiać jako turyści. Dziś ten widok jest przerażający - mówił w Dwójce Aleksander Gurgul, autor książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Podhale góry Dwójka Jakub Jamrozek

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum