more_horiz
PR24 Portal
Section05

Podlasie

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka FILM album Podlasie fotografia Adriana Prodeus Piotr Gociek

Metafizyka krańca świata

Ten album Karolina Cicha i Sw@da stworzyli wieloma językami: językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków. Efektem spotkania czołowej polskiej artystki folkowej i producenta muzycznego jest SAD, płyta niosąca oczyszczenie. Metafizyczna, alternatywna i elektroniczna, dla fanów Cichej – zaskakująca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Karolina Cicha Nowa Tradycja Podlasie Białystok

"Hajnówka" - od źródeł do współczesności muzyki cerkiewnej

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Hajnówka Dwójka chór Podlasie podlaskie Białystok Jakub Kukla

XXI Podlasie Jazz Festiwal. "Od lat występujemy z gwiazdami polskiego jazzu"

Już niebawem będzie miała miejsce 21. edycja jednego z najciekawszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych we wschodniej Polsce - Podlasie Jazz Festiwal. - Od lat występujemy z gwiazdami polskiego jazzu, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, z którym nagraliśmy wiele płyt - mówi na antenie radiowej Jedynki Jarosław Michaluk, dyrektor artystyczny festiwalu. Program 1 Polskiego Radia objął patronat nad wydarzeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Podlasie muzyka klasyczna Jan Sebastian Bach Czesław Niemen