more_horiz
PR24 Portal
Section05

podlaskie

Szef MSWiA ostrzega: jest ryzyko odmrożenia wojny hybrydowej na wschodniej granicy

- Ryzyko, że Putin wraz z Łukaszenką będą chcieli odmrozić hybrydową wojnę z Polską, ale także Litwą i Łotwą, jest wciąż aktualne, nasze służby będą bardzo czujnie przyglądały się działaniom inspirowanym z Białorusi i Rosji - mówił szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński portalowi i.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa podlaskie warmińsko-mazurskie

ANALIZA Miasta jak prywatne folwarki. "Prezydenci każą zaciskać pasa, a wydają miliony na zaplecze i promocję"

Włodarze największych polskich miast zapowiadają cięcia budżetowe. Ograniczenia omijają jednak wydatki ich kancelarii. "Każą zaciskać mieszkańcom pasa, a sami wydają zbędne miliony na zaplecze polityczne i promocję" - komentują decyzje prezydentów radni PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Warszawa Poznań Wrocław Białystok POLSKA polityka samorząd pomorskie mazowieckie podlaskie dolnośląskie regiony

Straż Graniczna zatrzymała kolejną grupę migrantów. Próbowali nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

Straż Graniczna poinformowała, że 28 osób próbowało wczoraj nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to między innymi obywatele Etiopii, Sudanu i Egiptu. Na odcinku Placówki Straży Granicznej w Mielniku zatrzymano ośmiu obywateli Jemenu. Do pozostałych incydentów doszło na odcinkach placówek w Nowym Dworze, Szudziałowie, Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych.
Zobacz więcej na temat:  granica POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo POLSKA Białoruś podlaskie

Straż Graniczna udaremniła kolejną próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano kilkadziesiąt osób

64 cudzoziemców próbowało w poniedziałek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Afganistanu, Syrii i Pakistanu - podała SG w raporcie z minionej doby. Po próbie ucieczki zatrzymany został kolejny tzw. kurier.
Zobacz więcej na temat:  granica POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo POLSKA Białoruś podlaskie

Proces odwoławczy właścicielki rottweilerów, które uciekły z posesji i pogryzły dziecko. Wiemy, kiedy zapadnie wyrok

W piątek (7 października) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy właścicielki dwóch rottweilerów, które dwa lata temu wydostały się z posesji i pogryzły młodego chłopaka spacerującego ze swoim psem. W pierwszej instancji zapadł wyrok pół roku więzienia w zawieszeniu, obrona chce warunkowego umorzenia postępowania. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Białystok podlaskie sądownictwo PSY sąd

"Hajnówka" - od źródeł do współczesności muzyki cerkiewnej

- Muzyka cerkiewna to nie tylko Rosja, Białoruś i Ukraina. Przez 40 lat działalności nasz festiwal pokazał, że taka muzyka jest wykonywana w 42 krajach na całym świecie. Tworzyli ją również wybitni polscy kompozytorzy, w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego, II Rzeczypospolitej, dzieła powstają także obecnie - mówił w Dwójce Mikołaj Buszko, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Hajnówka Dwójka chór Podlasie podlaskie Białystok Jakub Kukla

Uwaga, żeglarze! Na Mazurach będzie mocno padać, alerty IMGW na wschodzie Polski

Prognoza pogody na środę zwiastuje silne opady deszczu w północno-wschodniej i wschodniej Polsce, na Warmii i Mazurach obowiązują alerty II i III stopnia, dla Podlasia i Lubelszczyzny wydano ostrzeżenia I stopnia. Według prognoz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać w całej wschodniej części kraju, natomiast na południu ma wiać silny wiatr.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda społeczeństwo prognoza pogody alert pogodowy regiony warmińsko-mazurskie podlaskie lubelskie

Rocznica Obławy Augustowskiej. Gralicki: prawda o losie zatrzymanych leży w rosyjskich archiwach

- Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie mają oficjalnego potwierdzenia ich losu, nie znają miejsca spoczynku doczesnych szczątków - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego. - Prawda o losach zatrzymanych lipcu 1945 roku wciąż leży w rosyjskich i białoruskich archiwach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska PRL zbrodnie sowieckie Antoni Opaliński regiony podlaskie

"Zapłacili straszliwą cenę za wierność Polsce". Hołd prezydenta dla ofiar Obławy Augustowskiej

Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Jak zaznaczył, "nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Andrzej Duda pamięć

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pileckiego