more_horiz
PR24 Portal
Section05

poezja śpiewana

Sławomir Zygmunt: wychowywałem się w cieniu legendy Baczyńskiego

- Ujęło mnie to, że tak młody człowiek pisał tak wspaniałe, piękne wiersze. W tak okrutnych, strasznych czasach on potrafił wydobywać takie piękne zwroty, takie piękne metafory i piękne słowa - tak o miłosnych wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi Sławomir Zygmunt, który na płycie "Z wiatrem" zaśpiewał te teksty do swojej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Krzysztof Kamil Baczyński poezja śpiewana poezja

Życiopisanie Steda: trzy pokolenia czytają i śpiewają poezję Stachury [POSŁUCHAJ]

Edward Stachura "Sted" należy do tej grupy twórców, których określa się mianem "kultowi". Jednak w jego wypadku na pewno nie jest ono używane na wyrost: już trzecie pokolenia, a może nawet i czwarte, zafascynowane jest jego życiem, pisaniem i poezją, które stanowią także dla nich inspirację. I spotykają się na kolejnych "Stachuriadach"...
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA poezja poezja śpiewana Edward Stachura reportaż literatura

Intymne spotkanie z poezją Szymborskiej. OS.SO zapowiada nowy projekt

Zuzanna Ossowska, występująca pod pseudonimem OS.SO, zaprasza słuchaczy na spotkanie z jej nowym projektem, w którym usłyszymy wiersze Wisławy Szymborskiej w muzycznej aranżacji. Niedawno artystka zaprezentowała pierwszy singiel z albumu, zatytułowany "Niebo". - Mam nadzieję, że uda mi się przenieść słuchaczy do przestrzeni, gdzie można się spotkać ze słowem bardziej intymnie.
Zobacz więcej na temat:  poezja śpiewana Ula Kaczyńska Wisława Szymborska

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

"Na imię mi było Krzysztof". 102 lata temu urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński

22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa Powstanie Warszawskie poezja poezja śpiewana HISTORIA W POLSKIM RADIU

Justyna Steczkowska zakończyła trasę 25-lecia: to cudowne przeżycie

Justyna Steczkowska ma za sobą ostatni koncert trasy zorganizowanej z okazji 25-lecia pracy artystycznej. Wokalistka wystąpiła w Krakowie. - To cudowne przeżycie. To było bardzo duże przedsięwzięcie. Rozłożyło się w czasie przez pandemię, ale skończyliśmy tę trasę - mówi w rozmowie z Marcinem Kusym. Teraz przed artystką nowe wyzwania.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marcin Kusy Justyna Steczkowska poezja śpiewana

Болеслав Лесьмян — Якби знову вперше я тебе зустрів

У рубриці «Поетичні діалоги» ми пропонуємо увазі слухачів три вірші Болеслава Лесьмяна в польському оригіналі та українських перекладах Маріанни Кіяновської. Оригінальні тексти читає Марцін Ґачковський, переклади — Антон Марчинський. Болеслава Лесьмяна (1877–1937) у Польщі називають одним із найбільших поетів усіх часів, його любовна лірика вважається неперевершеною. На слова поета часто складали пісні, запрошуємо послухати деякі з них — у виконанні Адама Струга, Кристини Янди, Марека Ґрехути та Мєтека Щесняка.  
Zobacz więcej na temat:  поезія література переклад poezja literatura tłumacz Bolesław Leśmian Marianna Kijanowska poezja śpiewana