more_horiz
PR24 Portal
Section05

poezja

60. KFPP w Opolu. Przypomnijmy archiwalny reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o Ewie Demarczyk

9 czerwca rozpoczyna się 60 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i potrwa do 11 czerwca. Na pierwszym festiwalu w Opolu w czerwcu 1963 r. wystąpiła w koncercie inauguracyjnym Ewa Demarczyk, z piosenkami skomponowanymi przez Zygmunta Koniecznego – „Karuzela z Madonnami”, „Taki pejzaż” i „Czarne Anioły”. Pochodząca z Krakowa artystka otrzymała wówczas nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz wazę chińską dla najlepszego wykonawcy piosenek artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze poezja reportaż

Aleksander Puszkin. Poezje, namiętności i pistolety

Dla Rosjan jest tym, kim dla Polaków stał się Mickiewicz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskiego romantyzmu słynął nie tylko z przełomowych dokonań literackich, lecz także z radykalnych poglądów, podbojów miłosnych i upodobania do pojedynków, co bardzo źle się dla niego skończyło.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandr Puszkin poezja proza książki literatura romantyzm Rosja Adam Mickiewicz pisarze i poeci wiersze Mikołaj I

«Локомотив» Юліана Тувіма

Вперше «Локомотив» вийшов на літературні рейки 1938 року, неодноразово його перекладали  українською мовою. Це блискучий, багатогранний, складний — особливо для перекладу — вірш, що розважає, вчить і захоплює — дітей та дорослих. В «Українсько-польських поетичних діалогах» оригінал та чудовий переклад Маріанни Кіяновської.
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja literatura tłumacz tłumaczenie Julian Tuwim

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 95. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Przybylski Maria Janion literatura teologia filozofia chrześcijaństwo romantyzm poezja

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny. Archiwalne nagrania poety [POSŁUCHAJ]

Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. Należał aż do trzech epok polskiej literatury. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał o poecie Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff poezja literatura historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska Powstanie Warszawskie

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

149 lat temu, 29 maja 1874 roku, zmarł brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura książki RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza poezja Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Prof. Teresa Walas: twórczość Szymborskiej jest rodzajem deklinacji miłości

- Miłość nie jest podstawowym tematem wierszy Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość jest rodzajem deklinacji miłości, pokazuje rozmaite przypadki, które wiążą się z miłością - mówiła w Dwójce prof. Teresa Walas, historyczka literatury i przyjaciółka noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Dorota Gacek Dwójka Rok Wisławy Szymborskiej KULTURA Kornel Filipowicz miłość poezja

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka literatura poezja KULTURA Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek