more_horiz
PR24 Portal
Section05

Polacy na Białorusi

Polski ksiądz Henryk Okołotowicz zatrzymany przez białoruskie władze. Grozi mu 15 lat więzienia

Na Białorusi został zatrzymany polski ksiądz Henryk Okołotowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska. Jak informuje w serwisie Telegram niezależny kanał katolicki Chrześcijańska Wizja, który powołuje się na anonimowe źródła, duchowny miał zostać aresztowany na podstawie artykułu Kodeksu karnego "zdrada stanu". Za zarzucane mu rzekome przestępstwa grozi mu od siedmiu do nawet 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje duchowieństwo Kościół katolicki Polacy na Białorusi

Kolejna akcja solidarnościowa z Andrzejem Poczobutem. "Nadal przebywa w izolacji i nie dostaje leków"

Kontakt z odbywającym karę w kolonii karnej przedstawicielem polskiej mniejszości na Białorusi Andrzejem Poczobutem jest utrudniony. Nie dostaje leków i nadal przebywa w izolacji - mówił w środę podczas comiesięcznej akcji solidarnościowej wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok Andrzej Poczobut Związek Polaków na Białorusi Marek Zaniewski represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka Podlasie kolonia karna Polacy na Białorusi

Białoruś: nowa ustawa o organizacjach religijnych eliminuje język polski w oświacie katolickiej

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi przyjęła nową ustawę "O wolności sumienia" regulującą działalność i status prawny organizacji religijnych. Niezależni analitycy poprzedzają, że nowa ustawa daje władzom państwowym możliwość ingerencji w działalność kościołów i wspólnot religijnych w celu zabezpieczenia dominującej pozycji rosyjskiej cerkwi prawosławnej w kraju.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi

Kolejne represje reżimu Łukaszenki. Zamknięto portal z polskimi i białoruskimi czasopismami

Z inicjatywy ministerstwa informacji Białorusi został zablokowany portal internetowy Kamunikat.org, będący największym w sieci zasobem, udostępniającym tysiące białoruskich dzieł literackich oraz periodyków. Wśród periodyków dostępnych na portalu jest także archiwum prasy polskiej, w tym wydawanych przez Związek Polaków na Białorusi "Głosu znad Niemna" i "Magazynu Polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi reżim

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. Dziś poznamy odpowiedź rządu na działania Mińska

Polski rząd poinformuje o tym, jak Warszawa zareaguje na represje wobec działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.  Odsiaduje on wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Poczobut Białoruś opozycja demokratyczna prawa człowieka Polacy na Białorusi