more_horiz
PR24 Portal
Section05

Polacy za granicą

Więcej obwodowych komisji wyborczych za granicą. Szefowa KBW: nie przewiduję problemów przy liczeniu głosów

Szefowa KBW (Krajowe Biuro Wyborcze) Magdalena Pietrzak podkreśliła, że "nie przewiduje problemów przy liczeniu głosów w obwodach zagranicznych". Wskazała, że w tegorocznych wyborach za granicą będzie dużo więcej obwodowych komisji wyborczych - łącznie 410.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Krajowe Biuro Wyborcze Polacy za granicą Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA polityka

Spotkanie ministra Jana Dziedziczaka z mediami polonijnymi i polskimi na Wschodzie

Przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie i budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą to zdaniem ministra Jana Dziedziczaka jedne z głównych zadań mediów polonijnych i polskich na Wschodzie. Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z uczestnikami VI Światowego Forum Mediów Polonijnych i X Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Jan Dziedziczak kancelaria premiera media

Kopernik Camp. Polskość to atut młodzieży w kraju i za granicą

W Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Kopernik Camp, na który przyjedzie młodzież polonijna z całego świata. W tym roku okazja do spotkania jest związana z postacią Mikołaja Kopernika, w związku z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Podczas kilkudniowego wydarzenia uczestnicy wezmą także udział w debacie "Jest nas 60 milionów - Polacy na świecie". Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik Warmia Mikołaj Kopernik Polonia Polonia w USA Polacy za granicą Kopernik Camp

Brytyjskie media: Polska europejską krainą możliwości - Polacy wracają z emigracji

Najnowszy raport GUS podaje, że siódmy rok z rzędu odnotowano w Polsce dodatni bilans migracji definitywnych. Według portalu Worldcrunch w ostatnich latach wzrost gospodarczy był tak znaczący, że w Polsce doszło "odwróconego drenażu mózgów". Polska – a nie Wielka Brytania – jest teraz europejską krainą możliwości - ocenia "Sunday Times".
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania rynek pracy it Polacy za granicą

"Sunday Times": Polska, a nie Wielka Brytania, jest europejską krainą możliwości

Najnowszy raport GUS podaje, że siódmy rok z rzędu odnotowano w Polsce dodatni bilans migracji definitywnych. Według portalu Worldcrunch w ostatnich latach wzrost gospodarczy był tak znaczący, że w Polsce doszło "odwróconego drenażu mózgów". Polska - a nie Wielka Brytania - jest teraz europejską krainą możliwości - ocenia brytyjski tygodnik "Sunday Times".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Wielka Brytania migracja Polacy za granicą pkb rozwój wzrost gospodarczy

Nowy Jork otrzymał w darze od Polski ponad 300 jabłoni jako symbol więzi między obu krajami

W Nowym Jorku Fundacja State of Poland wraz z polskim konsulatem i Tree Time Foundation upamiętniły w poniedziałek wieloletnie więzi między Polską a USA. Wyrazem tego jest zasadzenie w darze dla Nowego Jorku ponad 300 jabłoni. Wydarzeniu w The Carlyle Hotel patronował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda w USA Andrzej Duda USA Polonia w USA Polonia Polacy za granicą

Startuje program "Bon Pierwszaka" – wsparcie dla tysięcy polskich uczniów z zagranicy

W nowym roku szkolnym niemal 2000 pierwszoklasistów ze 100 polskich szkół z Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy i Węgier otrzyma od państwa polskiego wyprawki szkolne oraz jednorazowe stypendia finansowe. Z początkiem września 2023 r. rusza ósma edycja "Bonu Pierwszaka", programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, a finansowanego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Łotwa Estonia Polacy za granicą kancelaria premiera

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Polonia Polacy za granicą język polski

Polonia w USA upamiętniła Bitwę Warszawską. "Ważne jest przekazywanie wartości kolejnym pokoleniom"

Złożeniem kwiatów pod pomnikami, okolicznościowymi wystąpieniami i mszą świętą uczciła Polonia w niedzielę 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w amerykańskiej Częstochowie - Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Pensylwania bitwa warszawska historia Polski wojna polsko-bolszewicka Polonia w USA Polacy za granicą komunizm