more_horiz
PR24 Portal
Section05

Polacy za granicą

Czechy wzywają swoich obywateli do opuszczenia Rosji. "Możliwe pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa"

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało obywateli Czech do opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Resort odradził jednocześnie podróże do Rosji "w związku z trwającą inwazją na Ukrainę i możliwym pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa, zwłaszcza dla obywateli państw Unii Europejskiej i NATO".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa dyplomacja Polacy za granicą wojna na Ukrainie Czechy bezpieczeństwo wojna 2022

Ważne wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla repatriacji Polaków z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu

Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie prezentowała członkom i sympatykom organizacji polskich, zasady i możliwości repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan Polacy za granicą Uzbekistan Kirgistan repatrianci kancelaria premiera wojna na Ukrainie

Nie ustaje wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Ukrainy

Wśród zadań realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenna jest inicjatywa niesienia pomocy Ukrainie. Fundacja robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc Polacy za granicą Kresy

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Spotkanie z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką i pisarką

26 września obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach świata i poznawanie ich kultury. Przekonuje o tym Martyna Górniak - Pełech, dziennikarka i pisarka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  języki obce nauka języków obcych Polacy za granicą Polonia Szwajcaria

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazachstan Polacy za granicą Kresy deportacje

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Ukraina Żytomierz

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy IPN Wilno Adam Hlebowicz

Wkrótce Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY

26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy kancelaria premiera filharmonia narodowa Polonia historia Polski

Szef MEiN: litewskie władze zobowiązały się rozwiązać problem polskiej szkoły w Połukniu

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, przekazał dziennikarzom w Wilnie, że litewskie władze zobowiązały się natychmiast zadziałać w kwestii polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Sprawa dotyczy niedawnej decyzji władz rejonowych, które zlikwidowały w placówce starsze klasy. W litewskiej stolicy odbyły się dziś polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Przemysław Czarnek edukacja Polacy za granicą szkoła