more_horiz
PR24 Portal
Section05

Politechnika Warszawska

Samobilansujące się mikrosieci. Praca polskich studentów będzie przyszłością energetyki?

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad rozwojem samobilansujących się mikrosieci, w których prąd pochodziłby głównie z odnawialnych źródeł energii. To przyszłość energetyki, bo takie rozwiązanie mogłoby zapewnić niezależność energetyczną konkretnym budynkom, a nawet miastom. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Politechnika Warszawska energia elektryczna energia odnawialna energetyka

Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści

Międzynarodowy zespół naukowców weźmie pod lupę komunikaty w mediach społecznościowych prowadzące do podziałów społecznych. Badacze przeanalizują dostępne dane i dzięki nowej metodzie zaproponują rozwiązania problemu. O szczegółach projektu opowiedziała w Trójce prof. Katarzyna Budzyńska z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Politechnika Warszawska mowa nienawiści fake news

Autonomia w lotnictwie? Kiedy możemy się spodziewać bezzałogowych samolotów?

Po wizjonerskich autonomicznych samochodach przyszła pora na zautomatyzowane lotnictwo. Nad stworzeniem odpowiedniego układu w śmigłowcach pracuje obecnie m.in. zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej. Czy statki pasażerskie bez pilota na pokładzie staną się wkrótce rzeczywistością? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka lotnictwo samolot samoloty autonomiczny Witold Lazar Politechnika Warszawska

Najlepsze uczelnie świata. 22 polskie placówki awansowały w rankingu

W prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking - znalazły się w tym roku 22 polskie uczelnie. Najlepszą z nich jest Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na 284. pozycji. W ubiegłym roku w rankingu znalazło się 19 polskich uczelni, a dwa lata temu - 15.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Cambridge ranking Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Politechnika Warszawska studia studenci społeczeństwo

Uczelnie rozpoczynają rekrutacje na studia. Co chcą studiować młodzi Polacy?

Przełom maja i czerwca to czas, w którym kilkaset uczelni w Polsce rozpoczyna rekrutację na studia. W 2021 roku przyjęły one 350 tysięcy studentów spośród 1 mln kandydatów. Ile mamy uczelni wyższych w Polsce? Które kierunki są najbardziej oblegane i opłacalne w przyszłości?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda studenci studia Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Kwidzyń rekrutacja Paweł Turski

Rozpoczęcie roku akademickiego. Premier: możemy przeznaczać rekordowe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność

Na naszych oczach dzieje się wielka rewolucja; niektórzy nazywają ją IV rewolucją przemysłową. Poziom wiedzy jest niespotkany i to powoduje, że świat - dziś na rozdrożu - może pójść w dobrym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki na piątkowej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Politechnika Warszawska studia edukacja społeczeństwo premier

Kard. Nycz do studentów: między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności

- Możecie z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. inaugurującej nowy rok na Politechnice Warszawskiej. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności. Jak zaznaczył, to są dwa źródła dane człowiekowi przez Boga. Eucharystia z udziałem studentów i władz uczelni odbyła się w stołecznym kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W czasie liturgii odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  studia POLSKA edukacja Kościół wiara Kazimierz Nycz społeczeństwo Politechnika Warszawska

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19

Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - która pomoże w kolejnym kroku czyli w badaniach na ludziach. O polskiej szczepionce przeciwko COIVD-19​ mówi profesor Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  kancelaria prezydenta Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja historia Polski Politechnika Warszawska

Polska szczepionka przeciw COVID-19. Pracują nad nią naukowcy z Politechniki Warszawskiej

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - który pomoże w kolejnym kroku, czyli w badaniach na ludziach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo szczepionka Koronawirus w Polsce epidemia COVID-19 sars-cov-2 Politechnika Warszawska