more_horiz
PR24 Portal
Section05

polityka historyczna

Wiceszef MSZ o wypowiedzi polityk Lewicy dot. zachodniej Polski: kompromitujące słowa

- Twierdzenie, że Polska ma komukolwiek wypłacać reparacje, jest dla tej osoby absolutnie kompromitujące. Na szczęście Partia Razem odcięła się od tej kuriozalnej wypowiedzi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując słowa Pauliny Matysiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy polityka historyczna Paulina Matysiak

Odszkodowania za II wojnę światową. Mularczyk: system prawny Niemiec nie widzi ofiar z Polski

- Ustawodawstwo niemieckie w sposób dyskryminacyjny traktuje ofiary narodowe - widzi ofiary dyskryminacji pod kątem religijnym. Są świadczenia wypłacane obywatelom Izraela, Żydom, i dyskryminowanym Niemcom podczas II wojny światowej, ale ich system prawny nie widzi ofiar z Polski, Grecji, Ukrainy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. - Przygotowałem projekt rezolucji w Radzie Europy, który ten problem opisuje, liczę, że będzie on przedmiotem dalszych prac i doprowadzi do przygotowania raportu rzetelnie opisującego tę kwestię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy polityka historyczna Katarzyna Gójska

Żołnierz Wehrmachtu ekspertem niemieckiego radia. Tamtejsze media piszą tylko o morderstwach nazistów, a nie Niemców

Niemieckie radio Deutschlandfunk przeprowadziło wywiad z byłym żołnierzem Wehrmachtu. Joachim Hoeppner wystąpił tam w roli eksperta od dostarczenia Ukrainie czołgów. Skandaliczną rozmowę skomentował portal portal Bild.de, który stwierdził, że "Hoeppnerowi, który brał udział w zbrodniczej wojnie napastniczej nazistów, wolno tłumaczyć ofiarom rosyjskiej wojny napastniczej, dlaczego nie powinny dostać czołgów". To nie pierwszy raz, kiedy tamtejsze media próbują rozmywać odpowiedzialność Niemców za II wojnę światową, ograniczając ją do stwierdzeń o nazistach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy II wojna światowa media polityka historyczna historia Europy nazizm

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki ZSRR Związek Sowiecki polityka historyczna

Jarosław Papis: dobrze, żeby Izraelczycy poznali Polskę jako kraj otwarty

- Wyjazdy edukacyjne Izraelczyków do Polski to są wyjazdy tożsamościowe. Ale wydaje mi się, że można wypracować taki model, że obok wyjazdów tożsamościowych będą organizowane wyjazdy poznawcze. Aby poznać Polskę jako kraj dla większości Żydów w Izraelu będący krajem pochodzenia i pokazać Polskę w sposób, w jaki Polska na to zasługuje - jako Polskę otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Izrael POLSKA Holokaust polityka historyczna dyplomacja

"Bundestag otworzył puszkę Pandory". Ambasador Ukrainy krytykuje upamiętnienie tylko Polaków w Berlinie

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk powiedział, że "Bundestag, podejmując decyzję o utworzeniu miejsca pamięci tylko dla Polski w Berlinie, otworzył puszkę Pandory". W wywiadzie udzielonym portalowi RND dyplomata wyraził pogląd, że w Berlinie powinno pojawić się upamiętnienie 8 mln Ukraińców, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Niemcy polityka historyczna II wojna światowa

Jakie były początki myślenia politycznego? Prof. Szlachta o serii tomów "Historia polskiej myśli politycznej"

- Zamysł był taki, żeby zarysować przez przywołanie tego pierwszego tomu i udostępnienie go współczesnemu polskiemu czytelnikowi tego, jakie były początki myślenia politycznego, jakie spory polityczne się toczyły w XVI wieku - powiedział w audycji "Konfrontacje idei" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogdan Szlachta, prawnik i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ośrodka Myśli Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA polityka Zdzisław Krasnodębski polityka historyczna

"Pozwalają się wyłgać Niemcom z kwestii reparacji". Krysztopa o kłamstwach nt. II wojny światowej

- Zakłamywanie historii z jednej strony ułatwia roszczeniowym organizacjom żydowskim proces nacisku w sprawie tzw. mienia bezspadkowego, a z drugiej strony zwalnia częściowo Niemcy z odpowiedzialności. Pozwala się też wyłgać z kwestii reparacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem audycji była także Dorota Łosiewicz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Niemcy II wojna światowa polityka historyczna reparacje wojenne

"Polityka ciążyła nad tym miejscem przez kilka dekad". Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego

- Cały PRL to była niechęć do odbudowy z powodów politycznych, mówimy o gmachu, w którym była siedziba MSZ i Sztabu Generalnego, ale także o pewnym podejściu do historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, komentując podpisanie przez prezydenta ustawy o odbudowie m.in. Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historyczna Tadeusz Płużański Pałac Saski Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta

Prof. Bartosz Korzeniewski: 40 lat komunizmu nadal ciąży nad pewnymi sferami pamięci zbiorowej

- To o czym, nie można było mówić przez 40 lat komunizmu w Polsce, np. pamięć Kresów, ziemiaństwa, arystokracji, przerwało dzięki temu, że te przestrzenie były w pamięci indywidulanej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Korzeniewski, kulturoznawca (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski polityka historyczna historia Polski PRL

Prof. Andrzej Gil o sporach wokół nowelizacji k.p.a.: nie chodzi o prawdę czy prawo, ale o korzyść

- Szukanie kazusów prawnych w sytuacji gdy chodzi o bardzo duże pieniądze wydaje się trochę naiwne - mówił prof. Andrzej Gil, komentując dyskusje wokół nowelizacji k.p.a. dotyczącej m.in. kwestii bezspadkowego mienia ofiar Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Antoni Trzmiel Adrian Klarenbach

Kazimierz Michał Ujazdowski o odbudowie Pałacu Saskiego: nie wystarczy sformułowanie idei

- Jestem zwolennikiem idei odbudowy Pałacu Saskiego, ma to znaczenie symboliczne (…) Mam wątpliwości co do formuły prawnej, budowania potężnych struktur do odbudowy, nieczytelności strony finansowej, ale nie będę sprzeciwiał się ustawie - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Michał Ujazdowski (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Kazimierz Michał Ujazdowski PSL-Koalicja Polska Adrian Klarenbach