more_horiz
PR24 Portal
Section05

Polityka zagraniczna Polski

"Zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem". Szef MSZ dla "Berliner Zeitung"

Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenia, że zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem. Minister napisał w niemieckim dzienniku "Berliner Zeitung", że Unia Europejska bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje stabilizacji i współpracy, a reforma traktatowa temu przeciwdziała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska szymon szynkowski vel sęk traktat lizboński Polityka zagraniczna Polski Niemcy

Szef MSZ dla włoskich mediów: zmiana traktatów UE osłabi spójność Wspólnoty

Unia Europejska potrzebuje wewnętrznej stabilności i spójności. Tymczasem Parlament Europejski funduje nam propozycje zmian, które nie dają rękojmi jej wzmocnienia - napisał minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk w artykule opublikowanym na stronie internetowej włoskiego dziennika "Il Messaggero". Podkreślił, że większość Polaków nie chce tych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska MSZ Parlament Europejski ŚWIAT wywiad Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej

"Gesty i słowa nie zastąpią odszkodowań za zbrodnie". Mularczyk o reparacjach od Niemiec

Nawet ważne gesty i słowa o moralnej odpowiedzialności, bez realnego zadośćuczynienia dla ofiar zbrodni, odszkodowania za straty wojenne, są i będą traktowane przez Polaków, jako nieszczere - napisał w mediach społecznościowych wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Odniósł się w ten sposób do wpisu ambasadora Niemiec w Polsce Viktora Elblinga, dotyczącego polsko-niemieckiego pojednania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa

Arkadiusz Mularczyk: Polonia wraca do korzeni, żyjemy w najlepszym czasie dla Polski

- Żyjemy w najlepszym dla Polski czasie, w czasie pokoju, nie musimy walczyć o niepodległość, jak poprzednie pokolenia. Polonia francuska jest niezwykle dumna z Polski i wraca do swoich korzeni - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk na spotkaniu z francuską Polonią w ambasadzie RP w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Arkadiusz Mularczyk Polonia Paryż

Odtajniono protokół z przesłuchania Donalda Tuska w 2017 r. Sławomir Cenckiewicz ujawnił szczegóły

Były przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz powiedział w TVP Info, że "kiedy rozpoczęła się wczorajsza konferencja komisji ds. badania wpływów rosyjskich, wpłynął odtajniony protokół z przesłuchania Donalda Tuska przed prokuraturą w 2017 roku. dotyczący współpracy między SKW a FSB w latach 2010-2014".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Sławomir Cenckiewicz Donald Tusk Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

Ofensywa dyplomatyczna Polski. Mularczyk: o zmianie traktatów będziemy rozmawiać we wszystkich stolicach UE

Polskie władze prowadzą ofensywę dyplomatyczną, która ma uświadomić krajom członkowskim Unii Europejskiej zagrożenia związane z centralizacją Wspólnoty. Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinformował, że polska dyplomacja przeprowadzi rozmowy na ten temat we wszystkich europejskich stolicach.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo Polityka zagraniczna Polski Arkadiusz Mularczyk Europa ŚWIAT

Tusk mówi o "interesach z Rosją". Bochenek: on nic się nie zmienił, polityka resetu będzie kontynuowana

"Wygląda na to, że Donald Tusk nic a nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana" - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o tym, że PiS nawet w takiej sprawie jak protest kierowców naraża na szwank fundamentalne interesy Polski z Ukrainą, Rosją i Europą.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Rosja Polityka zagraniczna Polski Sejm rząd POLSKA polityka Rafał Bochenek

Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal po wizycie w Kijowie: nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie

Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie granica Polityka zagraniczna Polski Sejm Paweł Kowal

Prezydent Duda: rozważymy i przekażemy premierom propozycję zwiększenia Funduszu Wyszehradzkiego

Po spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, prezydent Andrzej Duda powiedział, że "prezydent Węgier Katalin Novak zaproponowała, żeby zwiększyć donacje do Funduszu Wyszehradzkiego, z całą pewnością to rozważymy i zaproponujemy to naszym premierom".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyplomacja grupa wyszehradzka Polityka zagraniczna Polski pieniądze ŚWIAT Europa

Andrzej Duda: zakładam, że polskie władze będą kontynuowały politykę wspierania Ukrainy

- Wspieranie Ukrainy jest czymś oczywistym. Zakładam, że polskie władze, niezależnie od tego, z którego obozu politycznego będą pochodziły, będą kontynuowały tę politykę, realizowaną absolutnie w polskim i europejskim interesie - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent polityka Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski wojna na Ukrainie wojna 2023

Prezydent Duda: wspieramy Finlandię w obronie granic przed hybrydowym atakiem Rosji

W Polsce z oficjalną wizytą przebywa prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Przywódca został ok. godz. 11 przywitany przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Wizyta rozpoczęła się od rozmów w cztery oczy i spotkań delegacji. Po rozmowach prezydenci wyszli na konferencję prasową. Polski prezydent podkreślił, że nasz kraj wspiera Finlandię w odpieraniu hybrydowego ataku ze strony Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda prezydent Finlandia

"Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze". Szef MSZ o ewakuacji ze Strefy Gazy

Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze strefy objętych działaniami wojennymi - napisał w serwisie X szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Dodał, że dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah.
Zobacz więcej na temat:  konflikt w Strefie Gazy Izrael Polityka zagraniczna Polski bezpieczeństwo Bliski Wschód Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau

"Bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas najważniejsze". Szef MSZ o ewakuacji ze Strefy Gazy

Od tygodni służby dyplomatyczne i konsularne polskiego MSZ działają dzień i noc, by zapewnić bezpieczną ewakuację naszym rodakom ze strefy objętych działaniami wojennymi - napisał w serwisie X szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Dodał, że dzięki ich wysiłkom dziś pierwsi z nich wydostali się ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah.
Zobacz więcej na temat:  konflikt w Strefie Gazy Polacy za granicą Izrael Polityka zagraniczna Polski bezpieczeństwo MSZ ŚWIAT Bliski Wschód