more_horiz
PR24 Portal
Section05

polityka zagraniczna USA

Skomplikowana gra USA i Wietnamu. Czy będzie partnerstwo strategiczne?

W roku 2023 mija 10-lecie podpisania kompleksowego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Wietnamem, a z Białego Domu dochodzą informacje o wizycie prezydenta Bidena w Hanoi. Od pewnego czasu Amerykanie są bardzo aktywni w tym rejonie Azji i rozwijają działania dyplomatyczne. Ich cel jest prosty: chcieliby podnieść bilateralne stosunki do rangi strategicznego partnerstwa. 
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat USA Wietnam Joe Biden polityka polityka zagraniczna USA Chiny

"Rozbieżności muszą być wyrażane wyraźnie i wprost". Sekretarz skarbu USA po wizycie w Chinach

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała na konferencji prasowej w Pekinie kończącej jej czterodniową wizytę w Chinach, że USA i Chiny dzielą poważne rozbieżności, które muszą być wyrażanie wyraźnie i wprost. Rozmowy oceniła jednak pozytywnie dając wyraz nadziei, że będą stanowiły krok w kierunku ich przezwyciężenia.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie polityka zagraniczna USA dyplomacja Chiny ŚWIAT Ameryka

USA zaniepokojone ustawą o komisji ds. wpływów rosyjskich. Przydacz: zabrakło dogłębnej analizy

Zdaniem Marcina Przydacza, szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, w amerykańskiej ambasadzie "zabrakło dogłębnej analizy prawnej" ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich. W konsekwencji - jego zdaniem - do Departamentu Stanu USA przekazane zostały nieprawdziwe informacje dotyczące tych przepisów. - Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów nie pozwala na blokowanie możliwości kandydowania w wyborach - powiedział w RMF FM Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja polityka zagraniczna USA Stany Zjednoczone Komisja Weryfikacyjna Rosja Marcin Przydacz

Premier Morawiecki spotkał się z kongresmenami z Izby Reprezentantów. W tle rozwój energetyki jądrowej w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z delegacją członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy zasiadają w komisji do spraw energii i handlu. O spotkaniu poinformował w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki kancelaria premiera USA polityka polityka zagraniczna USA POLSKA Mark Brzezinski energetyka energia atomowa

Amerykański dziennikarz aresztowany w Rosji. Blinken: Moskwa musi umożliwić kontakt z Gershkovichem

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że amerykańscy dyplomacji w Moskwie nie zostali dopuszczeni do aresztowanego korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. - Rosja powinna zapewnić im dostęp do dziennikarza - zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Rosja areszt Antony Blinken dyplomacja polityka zagraniczna USA

Drugi dzień wizyty premiera w USA. Rozmowy o inwestycjach w polski przemysł zbrojeniowy

Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy to główny temat drugiego dnia wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu odwiedzi znajdujące się w Atlancie i w Anniston w stanie Alabama zakłady produkujące między innymi myśliwce F-35 i czołgi Abrams.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Ameryka premier Mateusz Morawiecki GOSPODARKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA

Mateusz Morawiecki: będzie jeszcze więcej kluczowych inwestycji USA w Polsce

Dzisiaj mogę powiedzieć, że wiem, że będą kolejne, wysoko zaawansowane inwestycje w Polsce, w najnowsze technologie, także inwestycje zbrojeniowe - mówił we wtorek w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "jest to niezwykle ważna rzecz w dobie budowania i cementowania sojuszu polsko-amerykańskiego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone premier Mateusz Morawiecki GOSPODARKA dyplomacja polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski

Jarosław Sellin: w polskim interesie narodowym są USA silne i obecne w Europie

- W naszym interesie jest to, żeby Stany Zjednoczone Europy nie opuszczały, Europą się zajmowały i, tak jak teraz, pomagały Ukrainie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł PiS Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin polityka zagraniczna USA USA Ameryka Polityka zagraniczna Polski Grzegorz Jankowski Stany Zjednoczone Mateusz Morawiecki

Amerykański garnizon w Polsce. Poseł PiS: USA poważnie traktują bezpieczeństwo naszego kraju

- To bardzo ważny sygnał, wysłany przez USA, także do Federacji Rosyjskiej. To podkreślenie, że Stany Zjednoczone poważnie traktują bezpieczeństwo Polski, krajów bałtyckich i wschodniej flanki NATO - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA wojsko służby i bezpieczeństwo polityka zagraniczna USA Polityka zagraniczna Polski