more_horiz
PR24 Portal
Section05
polityka

Rzecznik prezydenta: według SOP nie doszło do incydentu

– Współpracujemy z prokuraturą. Jesteśmy gotowi do udostępnienia nagrań z monitoringu Pałacu Prezydenckiego – powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. – Jeżeli ze strony pana Stefana W. pada taka informacja, to musi być zbadana i zweryfikowana – dodał w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Spychalski Warszawa Paweł Adamowicz Gdańsk atak na Pawła Adamowicza polityka

Były szef BOR: Stefan W. może opowiadać różne rzeczy

- Trzeba wziąć pod uwagę, że sprawca, by podnieść rangę ataku na Pawła Adamowicza, może opowiadać różne, wymyślone przez siebie rzeczy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Pawlikowski. Były szef Biura Ochrony Rządu odniósł się na naszej antenie do informacji dotyczących rzekomej próby wtargnięcia Stefana W. na teren Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza Gdańsk

Posłanka Kukiz’15: sądzę, że emocje, zamiast opaść, wzrosną

– Czas wyborczy szybko zamaże pamięć o deklaracjach i przemyśleniach, które pojawiły się w ostatnich dniach w życiu politycznym – powiedziała Agnieszka Ścigaj, posłanka ruchu Kukiz’15. – Mimo to chciałoby wierzyć się, że będzie to głębsza refleksja – dodała parlamentarzystka w kontekście atmosfery, jaka wytworzyła się po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Adamowicz Gdańsk atak na Pawła Adamowicza polityka

Poseł PiS: potrzebny jest umiar w dosadności retoryki

- Byłoby dobrze, gdyby każdy z nas zrobił rachunek sumienia i spróbował poprawić sam siebie - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Waldemar Buda. Poseł Prawa i Sprawiedliwości w Polskim Radiu 24 zabrał głos w debacie dotyczącej mowy nienawiści, która przybrała na sile po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza Gdańsk

Recepty na mowę nienawiści w przestrzeni publicznej

- Dziś, mam takie wrażenie, dyskusja zmierza w taką stronę, by zablokować możliwość krytyki - ocenił w Debacie Poranka Maciej Chudkiewicz z TVP3 Warszawa. Goście Polskiego Radia 24, którymi byli również Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" i Agaton Koziński z "Polski The Times", odnieśli się do przybierającej na sile debaty dotyczącej przeciwdziałania mowy nienawiści, która rozgorzała po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza Gdańsk

Orzeczenie TK. Ekspert: otwiera drogę do dyskusji

– Miejmy nadzieję, że pozwoli to chociaż trochę zmienić atmosferę w relacjach polsko-ukraińskich, także pomiędzy szefami państw – powiedział Dariusz Materniak z portalu PolUkr.net. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Sprawę komentował też Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  IPN ustawa POLSKA Ukraina Trybunał Konstytucyjny polityka

Czy klasa polityczna zdała egzamin po tragedii w Gdańsku?

- Władze Gdańska robią wszystko, by ostudzić nastroje społeczne. Na dłuższą metę nie da się jednak zlikwidować tzw. mowy nienawiści, która stała się narzędziem walki politycznej. Zabójstwo Pawła Adamowicza, będzie wykorzystywane w kampanii wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 Henryk Domański z PAN. Sprawę komentowali również: Andrzej Potocki z Tygodnika Sieci i Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  atak na Pawła Adamowicza Gdańsk polityka

Po zabójstwie Pawła Adamowicza. Czy dojdzie do pojednania?

– Nie wierzę w to, że w roku dwóch kampanii wyborczych dojdzie do pojednania narodowego i budowy jednej wspólnoty. Myślę, że będziemy mieli do czynienia z erupcją złych emocji, nawet większą niż po katastrofie smoleńskiej – powiedział Hubert Biskupski z "Super Expressu". W jaki sposób wydarzenie z ostatniej niedzieli wpłynie na polską debatę publiczną?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Adamowicz polityka Gdańsk atak na Pawła Adamowicza Prawo i Sprawiedliwość

Mateusz Kosiński: prezes PiS przeciął spekulacje

Prezes Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska - które muszą odbyć się w ciągu 90 dni od śmierci dotychczasowego włodarza - nie wystawi własnego kandydata. W Polskim Radiu 24 komentarze Mateusza Kosińskiego z "Tygodnika Solidarność", Marcina Makowskiego ("Wirtualna Polska", "Do Rzeczy") i Marka Króla ("wSieci").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza Gdańsk

PiS bez kandydata w Gdańsku. Komentarze

- Cenię to, że Prawo i Sprawiedliwość zachowało się w taki sposób - powiedział w Debacie Poranka Bartłomiej Austen z "Liberte!", odnosząc się do decyzji partii Jarosława Kaczyńskiego w związku z wyborami prezydenckimi w Gdańsku, które będą musiały zostać przeprowadzone w związku ze śmiercią dotychczasowego włodarza miasta, Pawła Adamowicz. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Dawid Wildstein z TVP i Piotr Cywiński z "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza Gdańsk polityka