more_horiz
PR24 Portal
Section05

polityka

"Tak będzie lepiej dla organizacji i dla mnie". Maksymowicz odchodzi z Polski 2050

Rozstaję się z partią Polska 2050. Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji jak i dla mnie - oświadczył w środę poseł Wojciech Maksymowicz. Maksymowicz jest profesorem nauk medycznych, pracuje w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie. Został wybrany do Sejmu obecnej kadencji z listy PiS, był politykiem Porozumienia Jarosława Gowina. Od połowy kwietnia zeszłego roku, kiedy odszedł z klubu PiS był posłem niezrzeszonym. W maju 2021 r. dołączył do koła parlamentarnego Polska 2050.
Zobacz więcej na temat:  Polska 2050 polityka POLSKA społeczeństwo Sejm

Białoruska opozycjonistka trafiła na oddział intensywnej terapii. Jest reakcja polskiego MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępiło działania władz Białorusi pogwałcające podstawowe prawa człowieka. To reakcja na wczorajsze doniesienia, że więźniarka polityczna i opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została przewieziona na oddział intensywnej terapii w szpitalu w Homlu. Miała także przejść operację. Jej stan ocenia się jako "stabilnie ciężki".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białoruś

Podwyższenie kwoty rekompensaty dla mediów publicznych. Krzysztof Czabański: potrzebne jest silne wsparcie finansowe

W środę sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała poprawkę, żeby w ustawie budżetowej na przyszły rok podwyższyć kwotę rekompensaty abonamentowej dla mediów publicznych z 2 do 2,7 mld zł. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślił w rozmowie z IAR, że to bardzo dobra decyzja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media TVP W POLSKIM RADIU PiS polityka Sejm

Wicepremier Gliński: media publiczne w sposób profesjonalny realizują swoją misję

– Media publiczne są bardzo ważne w każdym demokratycznym kraju. To, że jest na nie hejt, nie znaczy, że nie powinny się one rozwijać – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Gliński polityka Bartłomiej Graczak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego media media publiczne telewizja radio

Latos o Zjednoczonej Prawicy: przekaz na zewnątrz powinien być spójny

- Myślę, że będą kolejne wnioski dotyczące tego, co należy zrobić, jak należy rozmawiać z naszym - powiem delikatnie - chwilami dość nieco mniej przewidywalnym koalicjantem. Wolałbym, żeby w koalicji była jednak pewna przewidywalność - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Tomasz Latos. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Tomasz Latos Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Solidarna Polska koalicja polityka

Rząd PiS naprawia błędy PO. Chce większej rekompensaty dla mediów publicznych

W środę sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała poprawkę, żeby w ustawie budżetowej na przyszły rok podwyższyć kwotę rekompensaty abonamentowej dla mediów publicznych do 2,7 mld zł. Politycy opozycji podnieśli larum o "miliardach na propagandę i reżimową telewizję". To jednak manipulacja z ich strony, ponieważ te środki finansowe zasilają całe publiczne media. Opozycja prowadzi swoją narrację od lat, namawiając Polaków do niepłacenia abonamentu.
Zobacz więcej na temat:  media PiS Platforma Obywatelska polityka POLSKA

Matysiak: nie można całej kampanii opierać na postulacie odsunięcia PiS od władzy

- Na pewno nie będzie wspólnej listy opozycji w 2023 roku. Trudno jest mówić o jakieś spójności programowej przy takiej liście. Opierałaby się ona raczej na głównym postulacie odsunięcia PiS od władzy. Co oczywiście jest słusznym postulatem, natomiast nie można na nim opierać całej kampanii wyborczej - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Paulina Matysiak z partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA polityka opozycja wybory parlamentarne partia Razem

Finansowanie mediów publicznych. Opozycja mija się z prawdą ws. przeznaczenia środków

Opozycja krytykuje poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa finansowanie mediów publicznych, sprowadzając całą sprawę do przekazania "kolejnych milionów dla TVP". Środki te jednak przekazywane są i dla telewizji, i dla rozgłośni radiowych, m.in. w celu relacjonowania najważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie czy realizacji przedsięwzięć kulturalnych - słuchowisk, koncertów, produkcji filmowych itd. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media TVP W POLSKIM RADIU PiS polityka Sejm

Powstanie komisja ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Rzecznik PiS podał nowe informacje

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział podczas briefingu prasowego, że projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej będzie procedowany w Sejmie prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu. Dodał, że jest on jeszcze przygotowywany. Rafał Bochenek dodał, że PiS zależy na tym, aby ustawa zaczęła jak najszybciej obowiązywać - po to, aby komisja mogła jak najszybciej rozpocząć prace.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Bochenek PiS Rosja Sejm

Polityka energetyczna rządu PO-PSL. Tomasz Sakiewicz: głównym celem części klasy politycznej było dorobienie się

- Przedstawiano nam różne wersje działań osób publicznych, niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Głównym celem znacznej części klasy politycznej było dorobienie się - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne Platforma Obywatelska Radosław Sikorski Tomasz Sakiewicz Rosja POLSKA polityka Polskie Radio 24

SONDAŻ Poparcie dla PiS osiągnęło 40 proc., wysoka przewaga nad KO. Jest nowy sondaż

Najnowsze badanie poparcia dla partii politycznych, zrealizowane przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, przynosi bardzo dobre wieści Zjednoczonej Prawicy, gdyż ugrupowanie kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego osiąga najlepszy wynik od wielu miesięcy, i zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską aż do 12 proc.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sondaż wybory parlamentarne partie polityczne PiS Platforma Obywatelska

PR24 Dlaczego PO nie zbudowała elektrowni atomowej? Cezary Gmyz wskazuje na plan Sikorskiego i Rosję

- Idea importowania prądu z elektrowni, która miała powstać w Kaliningradzie, pod znakiem zapytania stawiała projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz, komentując doniesienia TVP Info. - To wydaje się tłumaczyć, dlaczego Aleksander Grad, który został szefem spółki mającej elektrownię wybudować, nie wybudował jej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Cezary Gmyz energetyka relacje polsko-rosyjskie Radosław Sikorski elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne polityka