more_horiz
PR24 Portal
Section05
pomniki

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy SZTUKA rzeźba Rio de Janeiro Brazylia Paryż pomniki artysta

Ambasador Rosji oblany czerwoną substancją przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Jest komentarz szefa polskiego MSZ

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie delegacja ambasady Rosji przyjechała z wieńcem. W tym czasie odbywała się tam demonstracja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja historia Polski protest żołnierze pomniki Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza

Rozpoczął się demontaż sowieckich symboli z terenu dawnego polskiego cmentarza w Łucku - informuje dziennik regionalny "Kurier Lubelski". Zdjętych zostanie ponad dwadzieścia płaskorzeźb gwiazdy z sierpem i młotem z brązu oraz sowieckie napisy, znajdujące się przy wybudowanym tam w latach 1976 - 1977 przez Rosjan Memoriale Wiecznej Chwały.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie zbrodnie sowieckie Wołyń serwis wschodni pomniki ŚWIAT Europa Ukraina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

"Podczas wojny z narażeniem życia ratowały innych". Upamiętniono przełożoną Sióstr Felicjanek

Z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i duchownych odsłonięto na warszawskim Wawrze obelisk z tablicą upamiętniającą Matkę Marię Symplicytę Nehring. Przełożona warszawskiej Prowincji Sióstr Felicjanek zasłynęła w czasie II wojny światowej zaangażowaniem w pomoc potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara IPN II wojna światowa pomoc pomniki Warszawa POLSKA społeczeństwo

Usuwanie sowieckich pomników. Prof. Kornat: każdy moment jest dobry, aby uwolnić Polskę od balastu komunistycznego

- Rosja jest w poważny sposób dyskredytowana na arenie międzynarodowej i jest w tej chwili państwem atakującym naszego sąsiada. Powstaje więc koniunktura, aby podjąć próbę dokończenia usuwania tych pomników - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat z Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  pomniki POLSKA polityka komunizm Polskie Radio 24 IPN dekomunizacja społeczeństwo

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski symbole IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski symbole dekomunizacja Instytut Pamięci Narodowej

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja IPN dekomunizacja Karol Nawrocki Armia Czerwona pomniki reżim historia Polski Instytut Pamięci Narodowej komunizm

Rusza demontaż sowieckich pomników. "Nie powinny straszyć ludzi"

Dziś zostaną wyburzone trzy pomniki Armii Czerwonej. Demontaże monumentów upamiętniających Sowietów odbędą się w miejscowościach: Garncarsko w województwie dolnośląskim, Międzybłocie w województwie wielkopolskim oraz z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Siedlcu w województwie wielkopolskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan pomniki Związek Radziecki Witold Banach dekomunizacja Armia Czerwona

Komunistyczne pomniki w Polsce. IPN: odwołują się do fałszywej narracji, zostaną usunięte

- Dotychczas rozpoznaliśmy ok. 60 takich obiektów, które jeszcze przetrwały i które propagują symbole totalitarne, symbole komunistyczne, związane z propagandą, indoktrynacją sowiecką. Odwołują się one do tej fałszywej narracji o rzekomym wyzwoleniu, braterstwie broni, wdzięczności - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki komunizm dekomunizacja pomniki historia Polski społeczeństwo POLSKA

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. Irakli Garibaszwili: chcemy okazać wielki szacunek bohaterowi

- Prezydent Lech Kaczyński był bohaterem, chcemy okazać mu wielki szacunek; w 2008 roku przyjechał do Gruzji, by okazać wsparcie dla narodu gruzińskiego - powiedział premier Gruzji Irakli Garibaszwili podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Batumi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Gruzja wojna na Ukrainie wojna 2022 Lech Kaczyński ŚWIAT Europa pomniki
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem