more_horiz
PR24 Portal
Section05

pomoc

Joanna Szymańska odznaczona tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

Joanna Szymańska działa na rzecz Polonii mieszkającej w Niemczech. Stawia na przedstawicielstwo w miejscach, gdzie zapadają decyzje dotyczące migrantów. To z Jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstała jedna lista i wszystkie kobiety, które się na niej znalazły wygrały i weszły w struktury Rad Integracyjnych w Nadrenii Westfalii w wyborach 2020. Laureatka tegorocznej nagrody Osobowość Polonijna Roku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Niemcy pomoc UE pomoc społeczna pomoc Europa wybory w Niemczech osobowości Małgorzata Frydrych

Zbrodnia w Ciepielowie: Polacy zamordowani za pomoc Żydom

Wydarzenia sprzed 80 lat stały się punktem wyjścia do rozmowy o historiach Polaków i Żydów, którym przyszło mierzyć się z niemieckim okupantem. 6 grudnia 1942 roku do Ciepielowa Starego, na obrzeżach województwa radomskiego, wjechał niemiecki oddział, który zaczął wyciągać z chałup i sukcesywnie mordować polskie rodziny, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów. Zginęły wtedy łącznie 34 osoby, m.in. dwie rodziny Kosiorów, rodzina Kowalskich i Skoczylasów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi pomoc okupacja niemiecka Arkadiusz Gołębiewski Jan Żaryn Klub Trójki Trójka

Caritas Polska: program Rodzina Rodzinie ratunkiem przed zimą i głodem na Ukrainie

Wielka bieda, głód i chłód. Tak w skrócie wygląda sytuacja mieszkańców Ukrainy, przed którymi najtrudniejszy czas, czyli zima - zwraca uwagę Caritas Polska. Pomoc z zewnątrz to dla wielu rodzin kwestia życia i śmierci. Nadzieję niesie im program Rodzina Rodzinie, realizowany od października tego roku przez Caritas Polska we współpracy z Caritas-Spes.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc Caritas Polska Polacy za granicą Kościół katolicki

Wojna na Ukrainie. Ks. Kryża o życiu w Charkowie: tysiące mieszkańców stoi w kolejkach po żywność

- Dwa lub trzy tysiące mieszkańców czekało cierpliwie, by otrzymać kilka kilogramów makaronu, cztery puszki mięsne i odrobinę cukierków, bo w tej kolejce stoją dzieci - mówił o życiu w Charkowie na Ukrainie ksiądz Leszek Kryża. Duchowny, który kieruje zespołem pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, w Programie 1 Polskiego Radia podkreślał również, że starają się dostarczyć piecyki grzewcze, by pomóc przetrwać zimę.
Zobacz więcej na temat:  Charków Ukraina wojna 2022 Rosja pomoc Kościół katolicki wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT

W Warszawie odbył się Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny SHOM. Wzięła w nim udział pierwsza dama

W niedzielę w Warszawie już po raz piętnasty odbył się Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny zorganizowany przez Stowarzyszenie Współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych SHOM. Na kiermaszu można było spotkać pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, a także ambasadorów wielu krajów.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda kancelaria prezydenta pomoc społeczeństwo POLSKA Warszawa dyplomacja dobroczynność

Dyrektor Caritas Polska: świeca wigilijna daje możliwość pomocy dzieciakom przez cały rok

- Te środki, które są gromadzone ze świec w okresie adwentu, przeznaczane są później dla dzieci. To z tych środków mogą one w kolejnych miesiącach wyjechać na ferie czy na wakacje - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Ukraina pomoc religia katolicyzm Episkopat Polski wojna na Ukrainie społeczeństwo polska pomoc aktualności katolickie