more_horiz
PR24 Portal
Section05

porty

Prace na rzece Elbląg nie ustają. Wkrótce przetarg na pogłębienie toru, ale nie obejmie on samego portu

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje infrastruktura Port Morski w Elblągu Przekop Mierzei Wiślanej Bałtyk porty

Infrastruktura Naftoportu będzie serwisowana przez PERN. "To większe bezpieczeństwo technologiczne"

Służby techniczne PERN będą obsługiwać serwisowo elementy instalacji morskiego terminalu Naftoportu. Dzięki temu obie spółki zwiększą bezpieczeństwo technologiczne kluczowych dla Polski przeładunków ropy naftowej i paliw - podał PERN, do którego grupy kapitałowej należy Naftoport.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa embargo transport infrastruktura porty Gdańsk Bałtyk bezpieczeństwo energetyczne

Kolejna inwestycja PERN w Dębogórzu. W rozwój bazy paliw włączy się też Morski Port Gdynia

Blisko 400 mln zł wyniosą inwestycje PERN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia, dzięki którym zwiększy się przepustowość bazy paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Obie spółki podpisały porozumienie w tej sprawie. Dzięki przedsięwzięciom do Polski - przez bazę PERN - docierać będzie więcej paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa Gdynia infrastruktura porty statek Bałtyk ropa naftowa

Business Insider: Niemcom nie podoba się terminal w Świnoujściu. Liczą na zamianę władzy w Polsce

Niemcy sprzeciwiają się budowie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, podobnie zresztą jak sprzeciwiały się innym wielkim inwestycjom: budowie tunelu pod Świną czy pracom na Odrze. Terminal ma wystartować w 2028 roku, ale niebawem w Polsce może zmienić się władza. "Jest więc możliwość, że rząd w innej konfiguracji - o ile taki się uformuje - nie będzie chciał inwestycji kontynuować" - podkreśla Bussines Insider.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście terminal porty inwestycje Niemcy

Ukraina utworzyła morski korytarz humanitarny. Pierwszy kontenerowiec wypłynął z Odessy

Z portu w Odessie wypłynął w środę kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku, tj. początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Powiadomił o tym ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie kontenery transport porty

ANALIZA Niemcy blokują polskie strategiczne inwestycje. Plany Warszawy zagrażają ich kulejącej gospodarce

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to jedna z kolejnych inwestycji, które wzmacniają Polskę i naszą gospodarkę. Jest to również kolejny krok do samodzielności Polski i uniezależnienia się od prób ingerowania w nasz rozwój gospodarczy. Niemcy po raz kolejny sprzeciwiają się polskiej aktywności inwestycyjnej. Budowa portu przeładunkowego może zagrozić kulejącej gospodarce niemieckiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pomorze Zachodnie Świnoujście tunel porty żegluga śródlądowa inwestycje Niemcy Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury polityka GOSPODARKA infrastruktura

Badania jakości zboża w Porcie Gdańsk. Materiał może być pobierany z dowolnego miejsca

Zboże, które trafia do gdańskiego portu, jest poddawane badaniom jakościowym - poinformował Port Gdański. Dodano, że dzięki zadaszonym rakorafom ziarno może być badane nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jak wyjaśniła Aneta Urbanowicz z Portu Gdańsk, rakorafy służą do automatycznego poboru próbek zbóż z otwartych naczep samochodowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo porty Gdańsk zboże eksport

Gróbarczyk: Niemcy obawiają się konkurencji ze strony nowego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, oświadczył, że blokowanie przez Niemcy budowy terminala kontenerowego Świnoujście - Szczecin to działanie polityczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Szczecin Marek Gróbarczyk Świnoujście Bałtyk żegluga pełnomorska porty inwestycji infrastrukturalne UE