X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
powstanie listopadowe

Napoleon Orda - wybitny dokumentalista polskiej architektury

138 lat temu zmarł w Warszawie, jeden z najwspanialszych kronikarzy polskiej zabytkowej architektury, Napoleon Orda. Ciężko chory rysownik, malarz, pianista i kompozytor odszedł 26 kwietnia 1883 roku i pochowany został w Janowie Poleskim (obecnie Białoruś). W swoich licznych podróżach wsławił się tym, że dokumentował widziane budowle, architekturę czy niesamowite elementy krajobrazowe w realistycznych rysunkach i pięknych akwarelach. W wielu wypadkach jego dzieła są jedynym, tak dobrze zachowanym obrazem bezpowrotnie utraconych budowli czy założeń miejskich bądź posiadłości wiejskich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo powstanie listopadowe

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mija 190 lat od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość HISTORIA

"Polsce kibicowała cała cywilizowana Europa". Historyk o bitwie pod Olszynką Grochowską

- Rosja wydawała się jakimś gigantem niepojętym, który posiada jakieś ogromne terytoria, nieznane, nikt nie wiedział, co tam się w środku dzieje. (...) I nagle maleńkie Królestwo Polskie - pamiętajmy, nie cała Polska - przeciwstawia się temu olbrzymowi - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka opisując bitwę pod Olszynką Grochowską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA powstanie listopadowe Rosja historia Polski

Rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Uroczysta msza święta uczci pamięć poległych

W ramach przypadającej na 25 lutego 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (plac Szembeka) odprawi o godz. 12:30 uroczystą mszę świętą. Po Eucharystii, między 14.00 a 16:00, zostaną złożone wieńce przy pomniku Bitwy Grochowskiej (ul. Traczy/Szeroka).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie listopadowe historia Polski