more_horiz
PR24 Portal
Section05

Powstanie Styczniowe

Kulkologia, czyli archeologia powstania styczniowego

Miejsce odlewu naboi na polu historycznej bitwy, przemieszczanie się żołnierzy podczas walki, rodzaje broni nieznane w dotychczasowych źródłach historycznych - to pozwalają odtworzyć archeologia wojny i archeologia pól bitewnych: dziedziny, które narodziły się w XIX wieku w USA. Przyniosły one spektakularne wyniki, jak np. w badaniu miejsc bitew z czasów wojny secesyjnej. Analiza śladów na znalezionych tam pociskach pozwoliła prześledzić ruchy pojedynczych żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Styczniowe archeologia historia Polski broń

Rusyfikacja i represje w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym

Rusyfikacja i represje wobec mieszkańców Królestwa Polskiego i ziem zaboru rosyjskiego po powstaniu styczniowym (1863-64 roku) oraz minimalizm pozytywistów. O tym mówiliśmy w dwudziestej piątej odsłonie "Historii Żywej" poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak historia Polski Rosja Powstanie Styczniowe

"Była wielką bohaterką wolności w Europie". Maciej Pawlicki o Annie Pustowójtównie

- Nasi wspaniali bohaterowie są nieznani, zapomniani, choć byli i są ważni nie tylko dla naszej przeszłości, ale i teraźniejszości. Pustowójtówna była w pewnym momencie europejską celebrytką, witano ją w całej Europie owacjami, wydawano na jej cześć rauty, po powstaniu styczniowym była w Europie wielką bohaterką wolności, a została wymazana z polskiej pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki, reżyser filmu "Panna opętana".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe

Powstanie styczniowe. Ostatni zryw Rzeczypospolitej "Trojga Narodów"

"Za wszystkie męki Polski, męki Litwy, w imieniu wszystkich naszej Rusi mąk, do bitwy bracia, do śmiertelnej bitwy. Zwyciężym, jeśli nie opuścim rąk" - śpiewali przy ogniskach, w obozowiskach uczestnicy powstania styczniowego skierowanego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ten zryw jest uważany za najdłużej trwający i najbardziej masowy ruch niepodległościowy w XIX wieku. I także bardzo krwawo stłumiony.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak historia Polski Powstanie Styczniowe

O Powstaniu Styczniowym w czeskiej Pradze. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego

Spotkanie „Za naszą i waszą wolność. Kalinowski / Kalinouski / Kalinauskas i jego przesłanie dla Europy Środkowo-Wschodniej dzisiaj” zorganizowane w Bibliotece Vaclava Havla w Pradze zakończyło cykl działań związanych z obchodami 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zainicjowany przez Instytut Polski w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Praga Czechy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Powstanie Styczniowe historia Polski

Odsłonięcie tablicy poświęconej bitwie pod Węgrowem. Szef MON: przeszła do historii, jako "Polskie Termopile"

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odsłonił w niedzielę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem. - Bitwa przeszła do historii jako polskie Termopile, jesteśmy dumni z postawy przodków - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Powstanie Styczniowe Wojsko Polskie Grób Nieznanego Żołnierza społeczeństwo historia Polski