more_horiz
PR24 Portal
Section05
powstanie wielkopolskie

Stanisław Taczak - pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego

Na tym kapitanie rezerwy armii niemieckiej, świeżo mianowanym majorze w Wojsku Polskim, spoczęło tytaniczne zadanie organizacji zrywu w Wielkopolsce w jego pierwszych dniach. Stanisław Taczak, jak na osobę, której dowództwo przypadło właściwie przypadkowo, wyszedł z tego wyzwania obronną ręką. 2 marca mija 61. rocznica śmierci pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Dowbor-Muśnicki powstanie wielkopolskie wielkopolskie Wojciech Korfanty

Powstanie wielkopolskie. Prof. Roszkowski: mieszkańcy regionu wiedzieli, że odrodzenie Polski to priorytet

- Zryw wolnościowy Wielkopolan był niezwykle ważnym argumentem dla delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. (...) Polacy zerwali się do boju, przegnali Niemców i chcieli włączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie wielkopolskie Wojciech Roszkowski POLSKA regiony Wielkopolska

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie koronawirus Piłka nożna Stanisław Lem język polski Rapperswil NAUKA cukrzyca

Powstanie wielkopolskie. Bracia Wierzejewscy i ich radykalne harcerstwo

- W Wielkopolsce, na bazie wcześniejszych doświadczeń z Galicji i Królestwa, zrodził się ruch harcerski, ale o nieco odmiennym charakterze. Nie był to ruch romantyczny, on miał nastawienie radykalne, pragmatyczne, przygotowujące młodzież do przyszłej walki z zaborcą - mówił w Dwójce Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie Wielkopolska Poznań Dwójka Małgorzata Szymankiewicz historia Polski harcerstwo

Rocznica powstania wielkopolskiego. Prezes IPN: o zwycięstwie zadecydowało przywiązanie do polskości

W 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, że o zwycięstwie zrywu nie przesądziła geopolityka, a zmysł zarządzania batalią oraz przywiązanie Wielkopolan do swoich korzeni. Jak przypomniał, powstanie wielkopolskie jest jednym z czterech zwycięskich zrywów Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski powstanie wielkopolskie IPN Karol Nawrocki społeczeństwo

"To dzięki nim Polska mogła odrodzić się na nowo". Premier o powstańcach wielkopolskich

Według premiera Mateusza Morawieckiego ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest aktem sprawiedliwości dziejowej. Dodał również, że "jest wyrazem należytego docenienia tamtych wydarzeń". W tym roku po raz pierwszy obchody tego zrywu mają charakter święta ogólnopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki historia Polski Poznań powstanie wielkopolskie społeczeństwo

Andrzej Duda: macie prawo do tego, by wymagać, aby cała Polska czciła powstanie wielkopolskie

W 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego prezydent Andrzej Duda oddał hołd osobom, które brały udział w tym wydarzeniu. - Macie prawo domagać się od całej reszty Rzeczypospolitej, aby oddała hołd powstańcom wielkopolskim i powstaniu wielkopolskiemu, jako wielkiej idei, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do odrodzenia się wolnej Polski - powiedział prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda historia Polski Poznań wielkopolskie prezydent powstanie wielkopolskie społeczeństwo

"W chwale braterstwa narodowego wyzwolili poznańskich chłopów". Historyk o powstaniu wielkopolskim

- Pierwszą z przyczyn sukcesu powstania wielkopolskiego jest głębokie, wewnętrzne, strukturalne przeobrażenie się Wielkopolski od czasów napoleońskich, kiedy Polacy znieśli na tamtym terenie poddaństwo i w chwale braterstwa narodowego wyzwolili poznańskich chłopów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA powstanie wielkopolskie HISTORIA historia Polski wiosna ludów I wojna światowa Magdalena Złotnicka

Szef MON: bez heroizmu powstańców Wielkopolska byłaby jeszcze jedną niemiecką prowincją

- Z głębi naszych polskich serc składamy podziękowania od naszego pokolenia, które dzięki odwadze powstańców, może żyć w polskiej Wielkopolsce. Bez ich spontanicznej decyzji, poświęcenia i heroizmu Wielkopolska byłaby jeszcze jedną niemiecką prowincją - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w spocie opublikowanym z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powstanie wielkopolskie społeczeństwo HISTORIA historia Polski Wielkopolska Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem