more_horiz
PR24 Portal
Section05

pr24 hp

PR24 Dr Beata Górka-Winter: opinia międzynarodowa zaskoczyła Izrael. Władze liczyły na pełne poparcie

- W sytuacji każdego konfliktu z Palestyńczykami, a zwłaszcza teraz, kiedy mieliśmy do czynienia z tak agresywnym atakiem Hamasu na Izrael, władze izraelskie były przekonane, że społeczność międzynarodowa, wielkie państwa jak USA, będą Izrael popierać bezwarunkowo, tak jak działo się to w poprzednich odsłonach konfliktu. Teraz widzimy, że były to oczekiwania zbyt wygórowane - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Beata Górka-Winter Przemysław Lis ŚWIAT Bliski Wschód

PR24 COP28. Michał Kurtyka: to szczyt pełen paradoksów

- Mamy szczyt klimatyczny w samym sercu regionu, który swoje bogactwo ukuł na ropie i gazie. Sam ten fakt już powoduje, że możemy się zastanawiać, co z tego wyniknie. W tym samym czasie mamy największy na świecie przypływ pieniędzy do krajów półwyspu arabskiego, (...) a z drugiej strony mamy rok rekordów jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i o globalne inwestycje w nowe źródła energii. COP 28 to szczyt sprzeczności i paradoksów - ocenił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 michał kurtyka Antoni Opaliński Andrzej Duda COP klimat ŚWIAT Bliski Wschód Zjednoczone Emiraty Arabskie

PR24 Prof. Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dot. polityki pamięci są niepokojące

- Deklaracje nowej większości sejmowej są bardzo niepokojące, jeśli chodzi o kwestie dalszego trwania nie tylko polityki pamięci, ale także narodu polskiego, czyli pewnej wspólnoty, która jest podtrzymywana także narzędziami będącymi w posiadaniu państwa. Bo - moim zdaniem - trzeba to widzieć w szerszej perspektywie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn. Gościem audycji był również historyk Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski polityka historyczna polityka Jan Żaryn Piotr Dmitrowicz

PR24 Ustawa wiatrakowa. Antoni Macierewicz: dla rolników to katastrofa, przepisy mają służyć Niemcom

- Ustawa wiatrakowa jest bardzo szeroka. W sprawie wiatraków jest tam zawarta taka sugestia, która ma umożliwić odbieranie terenu, wywłaszczanie ludzi. Ale także są różne inne decyzje dotyczące w ogóle polityki energetycznej - decyzje dla Polski bardzo niekorzystne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz POLSKA polityka Sejm odnawialne źródła energii OZE

Afera wiatrakowa. Minister rolnictwa: propozycja nowej koalicji łączy się z problemami niemieckich firm

- Ustawa zaproponowana przez nową koalicję ma dużo dziwnych, niepokojących wrzutek, dotyczących m.in. wywłaszczania. Propozycja ta dziwnie się zbiega, łączy z problemami niemieckich firm z tej branży. Bardzo szybko odblokowano też część środków z KPO w ramach tego programu energetycznego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Anna Gembicka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polityka

PR24 Stanisław Żaryn: wydaje się, że służby rosyjskie były bardziej przyjacielsko traktowane w Polsce niż sojusznicy

- Komisja ds. rosyjskich wpływów powinna działać i kontynuować swoje prace, jest o czym rozmawiać - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn Rosja szpiegostwo Sejm

PR24 Tusk zgodził się na współpracę SKW z rosyjską FSB. Mosiński: to dyskwalifikujące

- Sprawozdanie, które przedstawiła komisja ds. badania wpływów rosyjskich, poraża. Dowiadujemy się, że SKW za rządów Donalda Tuska traktowało Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji jako partnera do współpracy. To dyskwalifikuje tych, którzy doprowadzili do takich relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Donald Tusk FSB

PR24 Jest kompromis z protestującymi na granicy rolnikami. Gębicka: postulaty są możliwe do realizacji w budżecie

- Rolnicy z dużym zrozumieniem podeszli do kwestii budżetowych oraz że wszelka pomoc musi być notyfikowana przez Komisję Europejską. Umówiliśmy się, że będziemy kontynuować dialog, w tym o rozwiązaniach systemowych. Wydyskutowane propozycje zostały również ustalone z premierem Mateuszem Morawieckim, po wcześniejszym sprawdzeniu, że są możliwe do realizacji w budżecie - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Anna Gembicka, która spotkała się z protestującymi na granicy polsko-ukraińskiej rolnikami.  
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo rolnicy protest POLSKA

PR24 Powstanie unijne superpaństwo? Prof. Krasnodębski: Niemcom i Francji zależy głównie na władzy

- Niemcom i Francji zależy głównie na władzy. Jeżeli oni mówią, że bez centralizacji Europa nie będzie sterowalna, to mają na myśli, że to właśnie oni mają sterować. Oczywiście przy udziale ponadnarodowej elity i kadr urzędniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Unia Europejska Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Niemcy

"Tusk może obiecać wiele, ale nie wywiązuje się z tego". Śpiewak tłumaczy niechęć Razem do współpracy z PO

- Obietnice składane przez Tuska w 2007 i 2011 roku dalej są niezrealizowane i nie będą realizowane. Nie dziwię się, że Razem miało umiarkowaną cierpliwość - powiedział w Polskim Radiu 24 aktywista miejski Jan Śpiewak komentując koalicyjne uzgodnienia między Lewicą, Trzecią Drogą i PO, mimo braku zgody partii Razem na wejście do rządu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak opozycja Platforma Obywatelska rząd Lewica Razem

Minister rozwoju i technologii Marlena Maląg przestrzega: stoimy przed zamachem na niezależne media

- Nie pozwolimy, aby Polacy nie posiadali dostępu do prawdziwych informacji. W Polskim Radiu i Telewizji Polskiej są one rzetelne, a TVN zakłamywane. Szczególnie niebezpieczne jest to dla młodych ludzi, którzy są chłonni informacji. Musimy stworzyć jeden front w obronie niezależnych polskich mediów - mówiła w Polskim Radiu 24 nowa minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA media media publiczne Polskie Radio TVP PAP