X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
pracodawcy

Eksperci: wzrost płacy minimalnej już tak nie zaskakuje pracodawców

Płace rosną na tyle szybko, że podwyżki płacy minimalnej nie są już tak odczuwalne przez przedsiębiorców jak inne koszty prowadzenia firmy. Ale wzrost płac negatywnie wpływa na poziom inflacji, choć wspiera budżet państwa przez rosnącą konsumpcję. W niektórych branżach problemem może nastąpić nadmierne spłaszczanie wynagrodzeń, ale na takie działania państwa wyrównujące poziom dochodów liczyli Polacy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek (FOR) i Adam Ruciński (BTFG).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płace inflacja płaca minimalna pkb zatrudnienie pracodawcy

Ekspert NSZZ "Solidarność": wkrótce nastąpi uszczelnienie handlu w niedzielę

 Spodziewamy się, że w grudniu prezydent Andrzej Duda podpisze, a w styczniu wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy, uszczelniające zasady pracy handlu w niedzielę. Zależy nam aby fikcyjne placówki pocztowe, nie zmuszały pracowników do pracy w ten ustawowo wolny dzień - powiedział Alfred Bujara szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę pracodawcy pracownicy prawo pracy związki zawodowe Solidarność

Eksperci: ochronie zdrowia potrzebne są dodatkowe pieniądza i zmiany organizacyjne poprzedzone analizą wydatków

Dosypywanie kolejnych pieniędzy do system ochrony zdrowia może nie przynieść efektów. Potrzebne są zmiany organizacyjne, analiza wydatków – mówił w audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  Natomiast zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o organizacji można dyskutować, ale bez dodatkowych pieniędzy nic się nie zmieni. Te zaś powinny pochodzić z wyższej składki zdrowotnej, przed którymi tak zaciekle bronią się przedsiębiorcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb służba zdrowia wydatki inwestycje składki na ubezpieczenie pracodawcy

POLSKI ŁAD Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład Ministerstwo Finansów podatki ulga podatkowa pracodawcy podatek dochodowy pit cit korporacja inwestycje zagraniczne

Eksperci: dobre dane z gospodarki podszyte są lękiem przedsiębiorców o zmiany w prawie

Sytuacja polskiej gospodarki wygląda bardzo dobrze, choć jest podzielona na sektory, które w różnym stopniu ucierpiały w pandemii. Pomogły tarcze antykryzysowe, choć nie zawsze skorzystały z nich firmy potrzebujące tego wsparcia. Dziś przedsiębiorcy obawiają się następstw ewentualnych kolejnych fal COVID-19, ale także zmian w prawie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Rafał Sadoch, mBank i ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia tarcza antykryzysowa Polski Ład pracodawcy składka zus

Eksperci: polscy przedsiębiorcy radzą sobie świetnie, choć niepokojąco rosną koszty ich działalności

Dane dotyczące sektora przedsiębiorstw pokazują, że nasze firmy radzą sobie świetnie, choć zatrudniają tylko nieco ponad 6 mln osób. Pozostałe 10 mln to pracownicy małych firm, też usługowych oraz budżetówki. Tam sytuacja nie jest już tak dobra. Dlatego niepokoją stale rosnące koszty działalności i wciąż występujące zagrożenie obostrzeniami covidowymi - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych i Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp pracodawcy pracownicy zatrudnienie pandemia

Eksperci: zamknięcie gospodarki z powodu nowej fali COVID-19 powinno być na poziomie powiatów

Przedsiębiorcy na tyle przyzwyczaili się żyć z pandemią, że nawet lokalne zamknięcia gospodarki jesienią nie powinny zaszkodzić tym, którzy wrócili do dobrej kondycji sprzed pandemii. Są jednak takie branże, jak np. hotelowa czy eventowa, dla których nawet najmniejsze ograniczenie aktywności, będzie katastrofą. Na pewno jedynym akceptowalnym rozwiązaniem są lock downy lokalne, w powiatach, gdzie najmniej mieszkańców zaszczepiło się przeciwko COVID-19 - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i SGH oraz Marek Kłoczko dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia pracodawcy pracownicy COVID-19

Ekspert: tylko urealnienie niskiej dziś składki zdrowotnej umożliwi dofinansowanie ochrony zdrowia

Mamy niską składkę zdrowotną jak na skalę europejską i niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia. Dlatego dziwi opór środowisk przedsiębiorców przed jej urealnieniem, jakim jest odejście od ryczałtu na rzecz jej powiązania z rzeczywistymi dochodami – oceniał w audycji "Rządy pieniądza" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu  Ekonomicznego. W opinii Jeremiego Mordasewicza z Konfederacja Lewiatan problemem jest to, że system podatkowo-składkowy jest skomplikowany, niezrozumiały dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki cit pracodawcy budżet Polski fiskus

W sierpniu wzrosły inwestycje i optymizm przedsiębiorców. Tak wynika z danych PIE i BGK

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł w sierpniu o kolejne 3,9 pkt., a jego poziom wynosi obecnie 110,9 pkt. Oznacza to kontynuację ożywienia oraz wskazuje na wyraźną przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje wskaźnik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK pkb Koronawirus w Polsce firma pracodawcy inflacja

Eksperci: prawo nie może dawać zbyt wielu możliwości do obchodzenia przepisów

Lepiej zachęcać przez edukację społeczną do szczepień niż na siłę zmuszać do nich pracowników przez presję ze strony przedsiębiorców. A w przypadku zakazu handlu w niedzielę, trzeba być konsekwentnym i nie robić wyjątków. Bo wtedy  się zachęca przez różnego typu furtki typu "usługi pocztowe" do obchodzenia prawa - mówili goście "Rządów pieniądza" radca prawy Paweł Pelc i dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 pandemia pracodawcy szczepienia

Eksperci: konsultacje społeczne dotyczące ustaw podatkowych z Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku

W programie Polskiego Ładu jest wiele rozwiązań korzystnych dla gospodarki, ale wymagają one konsultacji z przedsiębiorcami, nie mogą być wprowadzane szokowo, bo to utrudni start tej koncepcji w kręgach biznesowych - uważali goście audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz profesor Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki pracodawcy składki na ubezpieczenie

Pracodawca sprawdzi, kto z pracowników się zaszczepił? Miziołek: projekt w tej sprawie jest przygotowywany

- W kręgach rządowych powstaje projekt, który ma dać prawo pracodawcy do zweryfikowania, czy jego pracownicy zaszczepili się na koronawirusa - mówiła w Polskim Radiu 24 red. Joanna Miziołek z tygodnika "Wprost". Gościem audycji była też red. Edyta Hołdyńska z tygodnika "Sieci" i telewizji wPolsce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rząd Mateusza Morawieckiego ustawa szczepienia COVID-19 pracodawcy pracownicy