more_horiz
PR24 Portal
Section05

pracodawcy

Polska traci ukraińskich uchodźców na rzecz Niemiec. Są wyniki najnowszego badania

Posiadanie przyjaciół i znajomych w Niemczech, wyższe zarobki i świadczenia socjalne to główne powody, dla których ukraińscy uchodźcy wyjeżdżają z naszego kraju do Niemiec - wynika z badania "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej" przeprowadzonego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie emigracja migracja Niemcy pracodawcy pracownicy zatrudnienie POLSKA społeczeństwo

Rynek pracy w Polsce. Minister Maląg: szacowana stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5 proc.

- Szacowana przez ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2023 r. wyniosła 5,0 proc. Bezrobocie w Polsce należy dziś do najniższych w Unii Europejskiej - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie pracodawcy pracownik społeczeństwo POLSKA

Eksperci: inflacja spada co cieszy konsumentów, ale przedsiębiorcy są w minorowych nastrojach

Inflacja spada piąty miesiąc z rzędu, ale gdy osiągnie poziom jednocyfrowy, wtedy spadki nie będą już tak spektakularne. Należy też pamiętać, że nie zawsze oznacza to spadek cen. Wiele będzie zależało od tego jak długo będą blokowane przez rząd podwyżki cen energii. Cały czas proinflacyjnie działa też presja płacowa. Popyt z przemysłu przenosi się na usługi, co powoduje, że przedsiębiorcy mają nastroje raczej pesymistyczne - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista firmy XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pracodawcy pkb eksport Unia Europejska PMI

Rada Przedsiębiorczości: Tarcza Finansowa skutecznie chroniła firmy przed skutkami COVID-19

Program Tarczy Finansowej (TF) realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju był unikalnym w historii Polski skutecznym działaniem chroniącym sektor przedsiębiorstw i rynek pracy, realizowanym w nadzwyczajnych okolicznościach pandemii COVID-19 - wskazała w poniedziałkowym komunikacie Rada Przedsiębiorczości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa COVID-19 pracodawcy Najwyższa Izba Kontroli

Eksperci: choć płace i zatrudnienie rosną to przedsiębiorcy nie czują się pewnie i raczej działają "na przetrzymanie"

Przedsiębiorcy nie czują się pewnie w obecnej sytuacji międzynarodowej, jednocześnie inflacja i presja płacowa zmusza ich do ponoszenia wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia pracodawcy pracownicy wakcje

Eksperci: firmy zbyt mało inwestują w nowoczesne technologie żeby szybko poprawiały się warunki pracy

Warunki pracy w Polsce nie poprawiają się dostatecznie szybko aby można było odejść wygaszania emerytury pomostowe. Problemem jest niewątpliwie bardzo ciasny rynek pracy, co daje pracownikom szansę do stosowanie presji płacowej. To także szansa na znaczący wzrost płacy minimalnej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i dr Hubert Gąsiński, WSB Merito w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia płaca minimalna emerytura pomostowa pracodawcy

Eksperci: pomysł PSL o dobrowolnych składkach na ubezpieczenie społeczne dla wybranej grup obywateli jest absurdalny

Dobrowolna składka na ZUS od przedsiębiorców to propozycja, która nigdy by się nie sprawdziła. Ludzie mają to do siebie, że dziś nie chcieliby ponosić obciążeń na własną przyszłość, ale gdy ona nadejdzie wyciągnęliby rękę, żeby ktoś na dał pieniądze. Od tej propozycji jest tylko krok do dobrowolnych podatków. Tak ocenili propozycję PSL goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z XTB i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja składka zus pracodawcy stopy procentowe MFW fed

Eksperci: to ważne, że inflacja spada, ale kolejne wzrosty płac i świadczeń mogą spowolnić ten proces

To, że inflacja spadła do 11,5 procent jest dobrą informacją, choć to nie oznacza, że wracamy do cen sprzed podwyżek, także tych dotyczących żywności czy opłat za lokal. Należy zwrócić uwagę, że spadki inflacji w krajach bałtyckich i w innych państwach Europy, są znacznie większe niż w Polsce - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja recesja koszty płaca minimalna inwestycji infrastrukturalne UE wynagrodzenia pracodawcy produkcja przemysłowa ceny mieszkań ceny żywności

Eksperci: aby zmniejszać inflację trzeba ograniczyć marże firm i wyhamować wzrost płac

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego przedsiębiorcy wykorzystują sytuację, akceptację wysokich cen przez konsumentów i nadmiernie podwyższają swoje marże osiągając ogromne zyski mimo wysokich kosztów. Ma miejsce tzw. chciwą inflacją, którą rządy powinny ukrócić. Tak uważają goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Bartkiewicz z Pekao SA i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pierwszy  wskazuje na możliwy wzrost podatków. Drugi ocenia, że są na to niewielkie szanse, chyba że chodziłoby i importowane dobra luksusowe. Ale zgodnie stwierdzili, że inflacji sprzyja znaczny wzrost płac.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe strefa euro pracodawcy wynagrodzenia