more_horiz
PR24 Portal
Section05

pracownicy

Prezes ARP: przemysł potrzebuje bliższej współpracy z uczelniami i szkołami zawodowymi

- Polski przemysł, może wkrótce mieć coraz większe problemy z kadrą pracowników, z powodu negatywnych trendów demograficznych. Firmy powinny już dziś pomyśleć nie tylko o stażach zawodowych, ale także o tworzeniu klas patronackich w szkołach i na uczelniach technicznych - powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA administracja firma pracodawcy pracownicy kadry

Słodki jak Lamborghini!

Kosmetyki, ubrania, elektronika i drobne gadżety – pomysłów na promocję danej marki jest wiele. Temat nie omija nawet największych koncernów. Lamborghini zaskoczyło wszystkich tworząc miód pod szyldem złotego byka. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 lamborghini lamborghini murcielago lamborghini gallardo lamborghini aventador Włochy miód żywność produkcja pracownik pracownicy pszczoły promocja

Eksperci: płace cały czas rosną, ale inflacja generuje dalsze żądania płacowe, głównie ludzi młodych

Pracownicy nadal oczekują podwyżek wynagrodzeń, mimo że według najnowszych danych i tak rosną one 14 proc. w skali roku. Największy nacisk na pracodawców wywierają osoby młode, z jednej strony zmuszone np. do spłacania kredytów, z drugiej nie znające trudnej sytuacji gospodarczej np. z kryzysu lat 2007-2008 czy okresu po 1989 r. kiedy to starsi wchodzili na rynek pracy i na pewno nie był to wtedy tzw. rynek pracownika - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie pracownicy pracodawcy

Mobbing w zakładzie pracy. Gdzie leży granica?

- Definicja mobbingu jest skomplikowana i wieloskładnikowa, dlatego ciężko go udowodnić w sądzie. Poprzez mobbing rozumiemy wieloletnie, uporczywe nękanie i zastraszanie pracownika przez przełożonego lub innych pracowników, które powodują u niego obniżenie własnej samooceny oraz oceny jego przydatności zawodowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mec. Eliza Kuna. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek mobbing pracownicy pracodawcy firma prawo sąd odszkodowanie kodeks pracy społeczeństwo

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja ceny żywności

Jak branża turystyczna ocenia tegoroczne wakacje? Znamy opinię eksperta z Izby Gospodarczej Hotelarstwa

- W tegoroczne wakacje w hotelach zabrakło turystów zagranicznych, a Polacy robili rezerwacje na ostatnią chwilę - powiedział sekretarz generalny z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Marcin Mączyński. Dodał, że koniec wakacji przy dobrej pogodzie, zwłaszcza nad morzem i na Mazurach, daje szansę na satysfakcjonującą frekwencję.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka wakacje msp wojna na Ukrainie gastronomia pracodawcy pracownicy pandemia

Ilu uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce? Znamy nowe dane resortu rodziny

- Do tej pory legalną pracę podjęło ponad 420 tysięcy obywateli Ukrainy, głównie kobiet - powiedziała w Polskim Radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że uchodźcom w Polsce przysługują te same świadczenia co wszystkim obywatelom naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie uchodźcy pomoc społeczna Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Ukraina pracownicy pracodawcy społeczeństwo POLSKA

Eksperci: cały czas kupujemy zamiast zacząć oszczędzać

Sprzedaż w lipcu wzrosła bo Polacy, w miarę możliwości, starają sią spędzać  wakacje bez specjalnego oglądania się na kryzys czy inflację. Prawdopodobnie tąpnięcie w konsumpcji przyjdzie już we wrześniu. To jednak może hamować gospodarkę, która ciągle bazuje właśnie na indywidualnych zakupach. Wolniej też będą rosły wynagrodzenia, co także przyczyni się do ograniczania wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Wojciech Lewandowski z WiseEuropa i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia gus pracodawcy pracownicy