more_horiz
PR24 Portal
Section05

prasa

Niemcy: główny reporter dziennika "Bild" zwolniony za proputinowską publikację

Jeden z głównych reporterów niemieckiego dziennika "Bild" Jürgen Helfricht został zwolniony za współautorstwo prokremlowskiej publikacji. Jak podają niemieckie media, książka pod tytułem "Jak pokochać Rosję" ukazała się bez wiedzy jego redakcji i jest "jednym wielkim hołdem dla Władimira Putina".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media dziennikarze Niemcy propaganda prasa dezinformacja Władimir Putin Kreml Rosja

Zenon Przesmycki. Radykalny obrońca piękna przed "wulgarnym tłumem"

– Nie szedł na żadne kompromisy, jeśli chodzi o współpracę z artystami i gusta publiczności. "Chimera" miała być azylem artystów, którzy obcują z najwyższą sztuką, nie cieszą się tym, co teraz i tutaj, tylko interesują się tym, co jest wieczne – mówiła literaturoznawczyni prof. Ewa Paczoska o Zenonie Przesmyckim.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura prasa KSIĄŻKA książki Warszawa

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Czy reżimowe media Moskwy stracą znaczenie? Niebawem decyzja Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych

Na corocznym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA), które odbędzie się w czwartek w Paryżu, dojdzie do głosowania w sprawie wydalenia z organizacji rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS - poinformowała we wtorek ukraińska agencja Ukrinform, która złożyła wniosek o wydalenie TASS. Wcześniej wniosek o wydalenie rosyjskiej agencji z EANA złożyła Polska Agencja Prasowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja media prasa polityka POLSKA

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm nacjonalizm

TYLKO U NAS Zachodnie media pod wrażeniem. Co o polskiej armii piszą na świecie?

Ministerstwo Obrony Narodowej wzmacnia naszą armię zakupami sprzętu wojskowego z najwyższej półki. Zaangażowanie polskiego rządu w budowę silnej i nowoczesnej armii doceniają zachodnie media. W wielu komentarzach pojawia się opinia, że Polska wyrasta na militarną potęgę. Jak tak dalej pójdzie, Polska stanie się najsilniejszą armią w Europie. Prezentujemy kilka cytatów z zagranicznej prasy wybranych z artykułów opublikowanych w ostatnich kilku miesiącach. O komentarz do opinii zachodnich mediów poprosiliśmy Wojciecha Skurkiewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NATO Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz Wojsko Polskie media prasa

Szef Izby Wydawców Prasy: to zrównanie naszych praw z pozostałymi producentami

- Gdy powstaje publikacja prasowa, autorowi należy się honorarium. Żeby jednak to dzieło dotarło do czytelników, wydawca musi ponieść określone nakłady. Z tego tytułu wszystkim producentom przysługuje pewien zwrot nakładów, zwrot części zysków tych, którzy zarabiają na dalszej publikacji tego dzieła; wszystkim z wyjątkiem wydawców prasowych - mówił w Dwójce Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy i jeden z organizatorów kampanii "NaUczciwychWarunkach.pl".
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie dyrektywa UE prasa Dwójka KULTURA Paweł Siwek