more_horiz
PR24 Portal
Section05

prawa człowieka

Rzecznik praw dziecka wyrusza do Kijowa. Rozmowy o wsparciu najmłodszych poszkodowanych przez wojnę

Rzecznik praw dziecka poleci w środę do Kijowa. Mikołaj Pawlak weźmie tam udział w konferencji organizowanej przez ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Będzie rozmawiać o dzieciach i rodzinach dotkniętych przez wojnę.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni dzieci prawa człowieka Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka POLSKA społeczeństwo

Represje wobec Andrzeja Poczobuta. Dziś poznamy odpowiedź rządu na działania Mińska

Polski rząd poinformuje o tym, jak Warszawa zareaguje na represje wobec działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.  Odsiaduje on wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił jego apelację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Poczobut Białoruś opozycja demokratyczna prawa człowieka Polacy na Białorusi

Białoruś: reżimowy sąd potwierdził wyrok dla Alesia Bialackiego. Noblistę czeka 10 lat więzienia

Sąd w Mińsku potwierdził wyrok dla laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. On i jego współpracownicy, obrońcy praw człowieka Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz, zostali skazani w marcu na 10, dziewięć i siedem lat kolonii karnej za rzekomy przemyt pieniędzy oraz finansowanie protestów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje prawa człowieka opozycja demokratyczna

Za Putina jak za Stalina? PE krytykuje represje w Rosji

Represje rosyjskiego reżimu wobec ludności i przeciwników politycznych przypominają epokę stalinowską - stwierdził Parlament Europejski. Deputowani przygniatającą większością głosów przyjęli rezolucję potępiającą wyrok moskiewskiego sądu i skazanie opozycjonisty Władimira Kara-Murzy na 25 lat kolonii karnej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa prawa człowieka opozycja demokratyczna Rosja Beata Płomecka Parlament Europejski

ONZ przedłuża dochodzenie ws. działań białoruskiego reżimu. MSZ zwraca uwagę na prześladowania polskich działaczy

MSZ poinformowało, że Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję przedłużającą funkcjonowanie mechanizmu międzynarodowego, służącego dochodzeniu odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka na Białorusi, do których dochodzi w tym państwie w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ONZ Aleksander Łukaszenka MSZ represje społeczeństwo prawa człowieka więźniowie polityczni Andrzej Poczobut Aleś Bialacki Swiatłana Cichanouska Europa ŚWIAT

Pracownicy Memoriału wciąż mają problemy w Rosji. Rewizje i postępowanie ws. "rehabilitacji nazizmu"

W mieszkaniach pracowników Stowarzyszenia Memoriał doszło do przeszukań. Wiadomo, że funkcjonariusze przyszli m.in. do przewodniczącego stowarzyszenia Jana Raczyńskiego i jego zastępcy, historyka Nikity Pietrowa. Memoriał to zlikwidowana przez rosyjskie władze organizacja uhonorowana w 2022 r. pokojową Nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja prawa człowieka Europa Memoriał