more_horiz
PR24 Portal
Section05

prawosławie

W Rosji usunięto pomnik Polaków - ofiar obozów workuckich. Ambasador RP: czyn haniebny, wypieranie pamięci o represjach

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski w piątek podkreślił, że usunięcie pod Workutą pomnika Polaków - ofiar obozów workuckich, to próba wypierania w Rosji pamięci o represjach. Ponadto ocenił, że ten czyn jako haniebny ze względu na to, iż pomnik miał formę krzyża, a więc symbolu chrześcijaństwa, wyznawanego także w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT HISTORIA historia Polski relacje polsko-rosyjskie Workuta pomniki represje chrześcijaństwo prawosławie Związek Sowiecki Rosja reżim Europa

Święto Przemienienia Pańskiego

Preobrażenie Hospodnie nazywane jest także Świętem Spasa czyli Zbawiciela. Obchodzi się je na pamiątkę, opisanego w Piśmie Świętym Nowego Testamentu, przeobrażenia Jezusa Chrystusa na górze Tabor, w obecności trzech Jego uczniów: Piotra, Jakuba i Jana. Opisy tego cudownego wydarzenia znaleźć można w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza.            
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Barbara Ogrodowska antropologia prawosławie tradycja

"Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie pokój". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wiernym kościołów wschodnich

Premier Mateusz Morawiecki złożył na Facebooku w niedzielę życzenia wiernym kościołów wschodnich. Na grafice z życzeniami napisał: "Błogosławionych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych i radości ze Zmartwychwstania Chrystusa, które zwiastuje światu pokój i Zbawienie".
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc prawosławie premier Mateusz Morawiecki POLSKA społeczeństwo

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Ukrainie: mamy prawo bronić się także w sferze duchowej

Zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy - Epifaniusz w artykule dla "Ukraińskiej Prawdy" stwierdził, że "Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki". Kościół prawosławny obchodzi 16 kwietnia Wielkanoc.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie prawosławie wiara Wielkanoc Rosja ŚWIAT Europa

"Pozostała tylko mała kopuła i ikony". Rosjanie ostrzelali cerkiew na Ukrainie w prawosławną Wielkanoc

Rosjanie przeprowadzili w nocy z soboty na niedzielę, gdy - jak przypominają władze - przypada Wielkanoc prawosławna, ostrzał cerkwi w miejscowości Komyszuwacha w obwodzie zaporoskim. Po ataku po cerkwi pozostała "niewielka kopuła i rozrzucone na ziemi ikony".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Wielkanoc ŚWIAT prawosławie wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski wojna 2023

"Świętujemy z wiarą w zwycięstwo dobra, prawdy i życia". Prezydent Ukrainy w prawosławną Wielkanoc

W orędziu świątecznym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że "Ukraińcy świętują w niedzielę Wielkanoc - święto Zmartwychwstania, którego głównym symbolem jest zwycięstwo dobra, prawdy i życia". Zapewnił, że wiara w to zwycięstwo jest "niezachwiana".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski prawosławie Wielkanoc

Bp Trochanowski z okazji prawosławnej Wielkanocy: Ukraina potrzebuje pokoju i duchowego odrodzenia

- Nadzieja ze zmartwychwstanie Chrystusa winna dziś płynąć do Ukrainy, która potrzebuje pokoju i duchowego odrodzenia - powiedział biskup grekokatolicki Arkadiusz Trochanowski w czasie niedzielnej wielkanocnej homilii. - Każda wojna kiedyś się kończy, wyczekujemy zakończenia i tej na Ukrainie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 prawosławie Wielkanoc POLSKA Kościół

Ważna uroczystość wyznawców prawosławia. W Bazylice Bożego Grobu pojawi się tysiące wiernych

Tysiące osób spodziewanych jest w sobotę na najważniejszej uroczystości prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Chodzi o ceremonię Cudu Ognia w Bazylice Bożego Grobu. Wierni wierzą, że znajdująca się w kościele lampa zapala się sama, a światło jest następnie przekazywane do innych krajów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima Wojciech Cegielski prawosławie