more_horiz
PR24 Portal
Section05
prawosławie

Rozpad ZSRR a przemiany ustrojowe w Rosji. Dr Sadłowski: wielki krach elit

- Elity upadającego i powstającego państwa - Federacji Rosyjskiej - nie za bardzo uwzględniły dorobek, który przygotowywała wielka rosyjska emigracja, która w latach 20. i 30. jeszcze wierzyła w odrodzenie Rosji, w ewolucję systemu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara ŚWIAT Europa Rosja prawosławie ZSRR rozpad ZSRR

Moskwa jako trzeci Rzym. Korzenie rosyjskiego imperializmu

- Idea Moskwy jako trzeciego Rzymu łączyła w sobie pojęcie Konstantynopola, jako centrum prawosławia, i Rzymu, jako politycznej i kulturalnej stolicy świata. Od razu pojawiło się napięcie pomiędzy religijnym i politycznym rozumieniem dziejowej roli Rosji. Z biegiem czasu zaczęto idei używać do doraźnych celów politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 politolog i religioznawca dr Rafał Łętocha.
Zobacz więcej na temat:  Rosja HISTORIA prawosławie Moskwa

Wojna na Ukrainie a konflikt Cerkwi prawosławnych. Terlikowski: oderwanie Kijowa od Moskwy to duży cios

Jeśli ukraińskie prawosławie w całości oddzieliłoby się od rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, to wtedy właśnie Ukraina stałaby się największą Cerkwią prawosławną na świecie. Co więcej - Rosja byłaby dopiero trzecia. To także poważny problem wizerunkowy - tłumaczył w Polskim Radiu 24 filozof, publicysta i pisarz Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Tomasz Terlikowski ŚWIAT Europa Ukraina Kościół prawosławie

"Efekt konkretnego działania Ewangelii". O. Legan o chrześcijańskim odruchu pomocy uchodźcom z Ukrainy

- W chwili próby potrafiliśmy się zachować ewangelicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o. Michał Legan, paulin, rzecznik prasowy sanktuarium na Jasnej Górze. Duchowny podkreślił, że po 24 lutego Polacy pokazali, że mają "otwarte serca, domy i ramiona" na uchodźców wojennych z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Wielkanoc Kościół wiara Kościół katolicki chrześcijaństwo cerkiew prawosławna prawosławie

Prawosławna Wielkanoc i rozkwitający kwiat góralszczyzny

Христос воскрес! Хрыстос Уваскрос! Dziś nasi prawosławni bracia w wierze obchodzą Wielkanoc! Dlatego gros „Kiermaszu pod kogutkiem” poświęcamy właśnie prawosławnym tradycjom wielkanocnym. Zawitaliśmy także do Zakopanego, gdzie od wczoraj trwa XIII Tatrzański Festiwal Muzyczny Złote Kierpce!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina prawosławie Wielkanoc góralska muzyka

Wielkanoc w pamięci Marianny Jarej

Już jutro – 24.04.2022 – wierni prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc! Wielka Sobota jest ważnym dniem w obrzędowości wschodnich chrześcijan. To czas wspomnienia o uwolnieniu z jarzma grzechu. Wierni odwiedzają Grób Pański przykryty płaszczenicą – płótnem z przedstawieniem zmarłego Chrystusa – i odśpiewują troparion (hymn) Wielkiej Soboty. O to, jak będzie wyglądać Wielkanoc w jednej z ukraińskich rodzin w Polsce Mariana Kril pytała Mariannę Jarę z Sanoka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa literatura Wielkanoc prawosławie Mariana Kril
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem