more_horiz
PR24 Portal
Section05

PRL

PR24 Jak władza ludowa chciała ignorować prawa ekonomii. Reglamentacja w PRL

- Chyba nigdy nie było tak wielkiego marnotrawienia żywności, jak w systemie kartkowym; to było ignorowanie prawa popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk lubelskiego IPN prof. Tomasz Panfil. - Kartki nie umożliwiały zakupu, one tylko dawały szansę i jak człowiek odstał swoje w długiej kolejce, to mógł coś na te kartki kupić, oczywiście za pieniądze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli historia Polski PRL

Centralny Dom Dziecka "Smyk" i dewastujący pożar

48 lat temu, w niedzielę 21 września 1975 roku, około godz. 20:00 rozgrzane do czerwoności łożyska niewyłączonych schodów ruchomych na szóstym piętrze Centralnego Domu Dziecka (wtedy jeszcze bez członu "Smyk" w nazwie) wywołały tragiczny pożar, który później objął trzy poniższe kondygnacje. Z ogniem walczyło wiele zastępów straży pożarnej i udało się go zdusić dopiero w okolicach północy, choć prace nad pełnym dogaszeniem trwały jeszcze do godzin porannych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa PRL architektura

Mirosław Hermaszewski i jego radiowe wspomnienia. "W kosmosie nie było tak źle"

15 września wspominamy 82. rocznicę urodzin Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego i jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos, pilota, generała brygady. "Nie czułem strachu, bardziej dominowało uczucie oczekiwania", wspominał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia ten szczególny dzień startu kosmicznej misji.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Hermaszewski lotnictwo kosmos ZSRR PRL wspomnienie astronauta HISTORIA

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm represje literatura KSIĄŻKA poezja stan wojenny KOR HISTORIA

30-letnia, czeska limuzyna za ponad 100 tysięcy dolarów!

Wyprodukowano ich zaledwie 11 sztuk i do dziś jest to jeden z najrzadszych samochodów na świecie. Mowa o mało znanej na zachodzie Europy marce, bo pochodzącej z Czech, a chodzi o markę Tatra i limuzynę o oznaczeniu 613 Electronics. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Czechy Czechosłowacja PRL lata 90