more_horiz
PR24 Portal
Section05

przemoc

Sprawa rodzinnego domu dziecka w Wągrowcu. Wiceminister Socha: będziemy wyjaśniać, jak wyglądał nadzór nad placówką

W środę do szpitala w Wągrowcu trafiło 12 dzieci w wieku od około 2 do 14 lat ze śladami mogącymi świadczyć o przemocy fizycznej. 49-letnia kobieta i 58-letni mężczyzna zostali zatrzymani w sprawie stosowania przemocy wobec podopiecznych. Dwoje czteroletnich dzieci nadal przebywa w szpitalu na obserwacji. Do zdarzenia odniosła się wiceminister rodziny Barbara Socha.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Barbara Socha dzieci rodzina przemoc dom dziecka rodzina zastępcza społeczeństwo Wągrowiec wielkopolskie POLSKA

Widzisz, słyszysz, podejrzewasz przemoc? Podpowiadamy, jak zareagować

- Często jest tak, że boimy się zareagować, kiedy nie mamy konkretnej instrukcji. Nie wiemy jak, obawiamy się, bo nigdy tego nie robiliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Aleksandra Maskiera. Po tragicznej śmierci 8-letniego Kamila, który został skatowany przez swojego ojczyma, rozmawiamy o tym, jak powinniśmy reagować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek przemoc problemy społeczne dzieci

Polski turysta napadnięty na Sycylii. Mężczyzna walczy o życie w szpitalu

35-letni polski turysta walczy o życie w szpitalu w Katanii na Sycylii, gdzie trafił w krytycznym stanie po napadzie. Lokalne media podają za policją, że Polak został napadnięty prawdopodobnie przez imigranta, który pobił go podczas kradzieży telefonu komórkowego. Napastnik przewrócił mężczyznę, który uderzył się w głowę.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Sycylia turystyka przemoc agresja kradzież bezpieczeństwo Polacy za granicą Europa ŚWIAT

"Wiem, jak cierpiał oparzony Kamilek, bo sama się paliłam". Psychotraumatolog o bólu poparzonych osób

- Jedyny przypadek dziecka oparzonego, który utkwił mi w głowie i pozostanie ze mną do końca życia, to jest maltretowany Kamilek – powiedziała jedyna w Polsce psychotraumatolog Jolanta Golianek, zajmująca się pacjentami w chorobie oparzeniowej. Wie, jak bardzo chłopiec cierpiał, bo sama się paliła.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA sądownictwo przemoc śmierć Prokuratura Generalna zdrowie psychologia

PR24 "Gdzie byli sąsiedzi?". Trudne pytania prof. Nalaskowskiego po śmierci 8-letniego Kamila

- W każdej sferze życia Kamila można znaleźć jakiegoś winnego. Być może opiekunowie chłopca dobrze się maskowali? Kurator musi zakładać dobrą wolę rodziców. Należy być dalekim od polowania na czarownice. Nie zwalnia to jednak z obowiązku, że na podstawie tej bestialskiej zbrodni należy uszczelniać system. Trzeba też pamiętać, że Kamila zabili zwyrodnialcy. To oni są winni - mówił w Polskim Radiu 24 pedagog prof. Aleksander Nalaskowski.
Zobacz więcej na temat:  Częstochowa społeczeństwo przemoc POLSKA rodzina

Śmierć 8-letniego Kamila. Anna Schmidt: gdyby nie decyzja sądu, chłopiec mógłby żyć

- Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że gdyby nie decyzja sądu, Kamil mógłby żyć. Sąd utrzymał opiekę kuratora sądowego, jednak wniosek został odrzucony. Myślę, że ta sprawa mogła skończyć się inaczej - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Graczak Trójka przemoc dzieci POLSKA

Śmierć Kamilka z Częstochowy. Premier Morawiecki polecił zaostrzenie kodeksu karnego

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polecił ministrowi sprawiedliwości zaostrzenie kodeksu karnego. Chodzi o artykuł dotyczący znęcania się nad bliskimi, zwłaszcza dziećmi. Szef rządu przyznał, że jest zwolennikiem kary śmierci. - Obecnie nie jest ona możliwa do wprowadzenia. Dlatego jestem za zaostrzeniem kodeksu karnego - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA sądownictwo przemoc śmierć Prokuratura Generalna Mateusz Morawiecki premier

Są wyniki sekcji zwłok 8-letniego Kamila. Ustalenia pozwalają na zmianę zarzutów dla ojczyma i matki

Ustalenia i wnioski po sekcji zwłok jednoznacznie pozwalają na zmianę zarzutów podejrzanym - wobec ojczyma na zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a wobec matki dziecka rozważany jest zarzut o pomocnictwo do zabójstwa - poinformował w środę zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śmierć przemoc Prokuratura Generalna sądownictwo dzieci