more_horiz
PR24 Portal
Section05

Przemysław Lis

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo gwiazdy perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

Jak zostać astronautą? Dr Sławosz Uznański o szansach na podróż w kosmos

Dr Sławosz Uznański, specjalista od elektroniki na co dzień pracujący w najbardziej prestiżowym laboratorium fizycznym na świecie, został członkiem ekipy Europejskiej Agencji Astronomicznej. Pokonał przy tym ponad 20 tysięcy kandydatów i ma szanse na podróż w kosmos. Jakie będą jego pierwsze zadania w kosmosie i jak wygląda droga do bycia astronautą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos astronautyka astronauta Sławosz Uznański Witold Lazar Przemysław Lis

W poszukiwaniu nowych gwiazd i planet. Ty też możesz odkrywać kosmos

Szacuje się, że cały widzialny Wszechświat zawiera 2 biliony galaktyk, a każda galaktyka kilkaset miliardów gwiazd. To daje niewyobrażalną liczbę 200 tryliardów. Misja kosmicznego teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej od kilku lat zbiera dane gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce dane te będą udostępnione dla wszystkich tych, którzy chcieliby amatorsko poszukiwać nowych gwiazd i planet. W audycji mówiliśmy również o historii polskiej pracy na rzecz rozwoju astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Witold Lazar Przemysław Lis Józef Niewiarowski kosmos hobby

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie – pirotechnika, brawura i emocje

W Ossowie odbędzie się kolejne widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetni obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. 102 lata temu właśnie pod Ossowem i Radzyminem doszło na najważniejszych walk, które odwróciły losy wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Witold Banach Przemysław Lis Radzymin historia Polski bitwa warszawska