more_horiz
PR24 Portal
Section05
przeszczepy

FELIETON "Ważne, by rozmawiać między sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci"

- Najważniejsze, aby ludzie rozmawiali ze sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci. Najgorzej, jak rodzina sobie wyobraża, że jest właścicielem zwłok zmarłego - mówi transplantolog prof. Sławomir Rudzki. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo drogi wypadek samochód kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca organy przeszczepy

Pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. "To było dla nas ogromne przeżycie"

- To było ogromne wydarzenie i przeżycie dla nas wszystkich. Największą bohaterką tego dnia była jednak biorczyni. Nikt nie mógł jej obiecać po pierwsze, że przeżyje, a po drugie, że operacja w ogóle się uda – stwierdził na antenie Polskiego Radia prof. Wojciech Rowiński, jeden z lekarzy, który w 1966 roku asystował podczas zabiegu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski NAUKA medycyna przeszczepy lata 60

Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu. "Trzymamy kciuki, by pacjent wkrótce wrócił do zdrowia"

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, ósmy raz w tym roku policyjni lotnicy przetransportowali serce do przeszczepu. Tym razem policyjnym śmigłowcem W-3 "Sokół", który z Małopolski do Wrocławia przewiózł organ do przeszczepu dla 31-latka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pomoc szpital serce policja przeszczepy

Poważny stan afgańskich dzieci, które zatruły się grzybami. Jeden z chłopców nie może przejść przeszczepu wątroby

- 5-letni afgański chłopiec, który zatruł się grzybami, z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. Zabieg 6-letniego Afgańczyka odbędzie się we wtorek. Rokowanie co do przeżycia jest bardzo poważne - poinformowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan uchodźcy zdrowie szpital lekarz dzieci grzyby przeszczepy POLSKA społeczeństwo

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Dokładnie 55 lat temu doszło do pierwszego przeszczepu nerki

Pierwszego przeszczepu nerki dokonano w Polsce dokładnie 26 stycznia 1966 r. Od tego czasu w naszym kraju wykonano już ponad 31 384 takie zabiegi. Transplantacja narządów wymaga skomplikowanej operacji, ale to także szansa na nowe życie i powrót do zdrowia osób, które tych narządów potrzebują.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przeszczepy Ministerstwo Zdrowia zdrowie społeczeństwo

Prof. Marek Krawczyk: polska transplantologia ma ogromne osiągnięcia

Blisko 50 lat temu (1966) w Polsce dokonano pierwszego zabiegu przeszczepienia nerki. Obecnie, jeśli chodzi o przeszczepy wątroby, Polska jest w czołówce Europy. Transplantolog, chirurg, były rektor WUM przypomina, że oprócz nerek i wątroby polscy lekarze przeszczepiają też serce, płuca, kończyny, twarz, czy szpik kostny. - To są ogromne osiągnięcia - mówi prof. Marak Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  lekarz medycyna przeszczepy Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem