more_horiz
PR24 Portal
Section05

przyroda

TYLKO U NAS Przekop Mierzei Wiślanej. Ekspert PAN zapewnia: plaże nie są zagrożone wymywaniem piasku

Wokół przekopu Mierzei Wiślanej pojawiało się wiele pytań o skutki tej inwestycji dla przyrody. Podnosiły się głosy, że budowa nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga spowoduje wymywanie piasku czy zwiększy falowanie w rejonie wejścia do i wyjścia ze śluzy. Sprawdziliśmy, jak planowano prace i przygotowywano inwestycję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej środowisko przyroda infografika warmińsko-mazurskie Przekop Mierzei 2022

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 227. Historia słonia leśnego i pradawnych lasów

Stolica naszego kraju jest wyjątkowa. Jako jedna z trzech stolic wszystkich państw na naszej planecie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z parkiem narodowym. To oznacza, że Warszawa znajduje się tuż przy Szlaku Dzikiej Odysei wiodącym przez wszystkie dwadzieścia trzy polskie parki narodowe.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Tyrański Strażnicy dzikiego królestwa radio dla dzieci parki narodowe przyroda

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Fascynujące życie pod wodą

Życie zwierząt obserwujemy przede wszystkim na lądzie, gdyż jest to nasze naturalne środowisko. I jest to także z oczywistych powodów łatwiejsze. Jednak życie pod wodą jest równie fascynujące. I aby je obserwować, nie trzeba nurkować w ciepłych morzach południowych: nasze rzeki i jeziora także są ciekawe, choć woda może mniej przejrzysta i chłodniejsza.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katarzyna Stoparczyk pająki przyroda woda Trójka Wojciech Mikołuszko

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia przyroda woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła Niemcy powódź

Reportaż o wikliniarzach z Akademii Łucznica [POSŁUCHAJ]

W Łucznicy położonej wśród pofalowanych pól i lasów, stoi biały dwór. Do "pałacu" prowadzi piękna aleja. Na trawnikach widać piękne instalacje z wikliny. Po lewej stoi 500-letni dąb, ogromne drzewo, które od niedawna nosi imię Zosia. Jedyny w Polsce dąb, który nosi żeńskie imię. Imię twórczyni tego niezwykłego miejsca, tzw. Akademii Łucznica.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce przyroda

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Puszcza Białowieska przyroda Małgorzata Raducha