more_horiz
PR24 Portal
Section05

PZPR

"Strażnicy doktryny". Dr Przemysław Gasztold o roli "betonu partyjnego" w PRL

- "Betonowy", dogmatyczny nurt w PZPR był najbardziej znaczący w okresie rewolucji Solidarności. Ludzie, którzy wciąż wierzyli w marksizm-leninizm, uważali, że to, co się dzieje w kraju, jest wyprzedażą zasad socjalistycznych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztold (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli komunizm Związek Radziecki PRL historia PRL PZPR

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL PRL Władysław Gomułka PZPR historia Polski Antoni Dudek Dwójka

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem, niż rozumem –powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

POLSKIE RADIO 24 "Brak czytelnej perspektywy programowej". Jan Rulewski o Platformie Obywatelskiej

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli działacze opozycji antykomunistycznej czasów PRL. Wg Jana Rulewskiego Platformie Obywatelskiej doskwiera "brak czytelnej perspektywy programowej łączącej elementy równowagi społecznej", o które - jak mówił były polityk PO - "walczył jako członek Solidarności". Z kolei Andrzej Michałowski przestawił swoją opinię nt. filmu pt. "Jesteś mechanizmem niszczącym...", wyemitowanego w Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Rulewski Solidarność polityka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PZPR

Slogany, nadzieje, kryzysy i długi. Dekada Gierka rok po roku

– Do roku 1975 mogło się wydawać, że istnieje pokrycie dla partyjnej propagandy. Społeczeństwo nie było jednak informowane o tym, jakie koszty pojawiły się w związku ze wzrostem gospodarczym i poprawą stopy życiowej ludności – mówił w Polskim Radiu historyk Janusz Kaliński.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 gospodarka polska PZPR lata 70 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Warszawa

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA literatura 1949 Szczecin PZPR

Jerzy Wittlin. Twórca słynnych części "Vademecum"

9 stycznia 1925 roku urodził się we Lwowie pisarz i satyryk Jerzy Wittlin. Tak, nie pomylą się wszyscy ci, którzy łączą jego nazwisko z niezwykle popularną w latach 70. i 80. serią wydawniczą rozpoczynającą się od słowa "Vademecum"... i nie zdziwiłoby nikogo, gdyby tytuł pierwszej części brzmiał choćby tak: "Vademecum urodzonego we Lwowie" - ewentualnie "urodzonego na kresach". Tak zdawał się humorystycznie traktować niezwykłe miejsce swego urodzenia w swoich dziennikach "Pójdź ze mną".
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski HISTORIA historia PRL PPS PZPR satyra

"Nastąpił proces fraternizacji". Borowski o nagraniu Jaruzelskiego i Michnika

- Nastąpił szybki proces fraternizacji postsolidarnościowych elit z postkomunistami. Nie został rozliczony komunizm. Uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, a ten film jest dopełnieniem tego, co wiemy, ale obrazek jest oczywiście przykry - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adam Borowski stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL komunizm HISTORIA historia Polski PZPR