more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rada Europejska

Przeciwstawiła się rządowi własnego kraju za działanie pod dyktando Rosji. Spotkanie szefa RE z prezydent Gruzji

Wieczorem w Brukseli odbędzie się spotkanie przewodniczącego Rady Europejskiej z prezydent Gruzji. Salome Zurabiszwili ostro krytykowała ostatnio rząd w Tbilisi za działanie pod dyktando Rosji i oddalanie się Gruzji od Zachodu. Równolegle cały czas toczą się przygotowania do wysłania do Tbilisi grupy lekarzy z Polski, którzy mają zbadać stan zdrowia byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. O tym, że taka misja jest przygotowywana informowała jako pierwsza brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka 10 dni temu.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Unia Europejska Rada Europejska Europa ŚWIAT Micheil Saakaszwili Beata Płomecka

Przedstawiciele UE po szczycie w Brukseli: mamy za sobą dobrą i szczerą dyskusję na temat migracji

W Brukseli w nocy z czwartku na piątek odbyła się konferencja prasowa po zakończeniu unijnego szczytu. - W ubiegłym roku zanotowaliśmy duże wzrosty liczby migrantów przybywających do Europy - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Szefowa KE podkreśliła natomiast, że "w kwestii przeciwdziałania nieuregulowanej imigracji kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą działać razem".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Ursula von der Leyen migracja UE Komisja Europejska Rada Europejska Charles Michel

Czołowy unijny polityk za przekazaniem czołgów Ukrainie. "Czas nagli"

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się za dalszym dozbrajaniem Ukrainy i przekazywaniem jej ciężkiego sprzętu. Podkreślił, że wspieranie wojskowe Ukrainy to wspieranie pokoju, demokracji i międzynarodowego porządku. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rada Europejska Beata Płomecka

Europoseł Lewicy: w PE są oczekiwania, żeby odejść od podstawy ustalania cen za gaz

Bogusław Liberadzki (europoseł, Lewica) w rozmowie z Polskim Radiem 24 komentował m.in. prace nad szczegółami regulacji rynku gazu w 2023 r. Odniósł się również do słów szefowej KE, która poinformowała unijne kraje, że wprowadzenie limitu cen gazu jest ryzykowne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka Unia Europejska Komisja Europejska Rada Europejska gaz Bogusław Liberadzki polityka

KE zbyt wolno reaguje na kryzys energetyczny? Rada Europejska traci cierpliwość

Przewodniczący Rady Europejskiej znowu ponagla Komisję Europejską i jej przewodniczącą w sprawie limitów cenowych na gaz. Charles Michel wysłał list do Ursuli von der Leyen apelując o jak najszybsze przedstawienie propozycji przepisów. List, o którym wczoraj jako pierwszy napisał portal Politico, widziała także brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny ceny Komisja Europejska Rada Europejska ŚWIAT Europa

Ambasador Ukrainy o unijnej pomocy: liczymy na 6 mld euro z pakietu makrofinansowego

- Liczymy na otrzymanie 6 mld euro z unijnego pakietu wsparcia makrofinansowego do końca roku - mówi ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow. Chodzi o już uzgodnioną kwotę 3 mld euro, a także o 3 mld euro, które są nadal zablokowane i w których sprawie trwają rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Unia Europejska Rada Europejska Komisja Europejska Europa

Sukces na szczycie RE. Szymon Szynkowski vel Sęk: konkluzje odzwierciedlają nasze ambicje i postulaty

- Konkluzje szczytu Rady Europejskiej odzwierciedlają nasze ambicje i postulaty, polskie argumenty są dziś słuchane. Wszystkie państwa UE zgodziły się, że pełną odpowiedzialność za obecny kryzys geopolityczny i gospodarczy ponosi Rosja - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Szymon Szynkowski Rada Europejska wojna na Ukrainie