more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rada Polityki Pieniężnej

Prof. Ancyparowicz: postawa wyczekiwania RPP w czasie niepewności co do gospodarczych decyzji przyszłego rządu

Ze względu na niepewność nie tylko co do sytuacji międzynarodowej, ale także co do wewnętrznych decyzji politycznych odnoszących się do VAT na żywność, cen energii czy nowelizacji budżetu, RPP zasadnie przyjmuje postawę wyczekiwania i ani nie obniża, ani nie podwyższa stóp procentowych. Nie sądzę jednak, żeby trwało to cały przyszły rok. Inflacja stopniowo spada, więc stopy procentowe w trakcie 2024 r. zostaną jednak raczej obniżone - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i doradca prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

PR24 Ataki na prezesa NBP. Prof. Krysiak: budzi to zaniepokojenie wielu instytucji na świecie

- Jest tu duży potencjał do niepewności, działania, które być może nasilą się ze strony nowego rządu (…) i które mogą oddziaływać na wzrost inflacji. Także te, które dotyczą ataku na niezależne instytucje, jakimi są NBP i RPP - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana), który wraz z dr. Arturem Bartoszewiczem (SGH) komentował wystąpienie prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Rada Polityki Pieniężnej NBP Adam Glapiński inflacja

PR24 "Zasady dyktatury". Prof. Ancyparowicz o zamiarach postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

- Prezes NBP nie poodejmuje osobiście żadnych decyzji jeżeli chodzi o zarządzanie bankiem, od tego jest zarząd, a prezes jest jedną z ośmiu osób, które w nim zasiadają. To samo dotyczy Rady Polityki Pieniężnej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Ancyparowicz, Narodowa Rada Rozwoju, doradczyni prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Rada Polityki Pieniężnej NBP

GUS poda dane na temat inflacji w listopadzie. Ekonomiści: okres szybkiego spadku mamy już za sobą

W opinii ekonomistów inflacja w listopadzie wyniesie 6,6-6,7 proc. Pozostanie więc na takim samym poziomie jak w październiku, choć według niektórych może nieznacznie wzrosnąć. Przyczyną mogą być ceny żywności, które wzrosły w ujęciu miesięcznym drugi raz z rzędu, oraz ceny paliw. W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji w listopadzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Główny Urząd Statystyczny inflacja ekonomia Rada Polityki Pieniężnej ceny

Groźba Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Rzecznik banku: oddzielmy narrację polityczną od faktów i prawa

Należy oddzielić narrację polityczną od sfery faktów i prawa. Jeśli ktoś chciałby podważyć działania NBP, to powinien zwrócić uwagę na opinię EBC, MFW i OECD, które pozytywnie oceniały te czynności - powiedział rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do zapowiedzi ewentualnego postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA NBP Adam Glapiński Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe Trybunał Stanu Donald Tusk

Prof. Ancyparowicz: przyszłość inflacji i stóp procentowych w dużym stopniu zależy od decyzji gospodarczych nowego rządu

Niepewność co do decyzji przyszłego rządu w takich kwestiach jak: VAT na żywność, mrożenie cen energii, warunki dla świadczeń społecznych czy podwyżki w sferze budżetowej to zasadnicza przyczyna wstrzymania się RPP z kolejną obniżką stąp procentowych. Te decyzje mogą mieć różny wpływ na inflację. Drugi powód to świadomość, że nasza gospodarka nie wejdzie na ścieżkę recesji. Co jeszcze miesiąc temu nie było oczywiste - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz – doradca prezesa NBP i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja

Eksperci: decyzja RPP wskazuje na oczekiwanie na decyzje finansowe nowego rządu

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymująca stopy procentowe na nie zmienionym poziomie zapewne wynika z wyczekiwania na to jakie będą decyzje nowego rządu w sprawie wydatków, podtrzymania lub nie dotychczasowych rozwiązań ograniczających wzrosty cen energii czy żywności - mówili goście audycji :Rządy Pieniądza": prof. Mariusz Andrzejewski z uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe NBP