more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: wiele czynników wpływa dziś na wartość złotego, inwestorzy uciekają, gdy tylko poczują zagrożenie

To co dzieje się ze złotych jest procesem skomplikowanym. Nasza waluta nie osłabła, mimo że stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie. Znacznie natomiast straciła wczoraj po informacji o możliwym zagrożeniu Polski atakiem ze strony Rosji. Gdy okazało się, że tak prawdopodobnie nie było, natychmiast zaczęła się umacniać. Pokazuje to jak silnie wojna za wschodnią granicą, wpływa na złotego i zachowania inwestorów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Bartkiewicz ekonomista Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waluty obligacje stopy procentowe dług publiczny NBP Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: RPP zdecydowała, że ważniejsza jest walka o wzrost gospodarczy

Szacunki wzrostu gospodarczego Polski zostały znacznie zrewidowane w dół. Zatem RPP postanowiła przede wszystkim podjąć walkę o utrzymanie stanu gospodarki w miejsce radykalnej walki z inflacją. Stąd decyzja o nie podwyższeniu stóp procentowych. Jednak w dłuższej perspektywie inflacja rządu 20 proc. i tak może osłabić gospodarkę i negatywnie wpłynąć na rynek pracy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe inflacja bezrobocie

Stopy procentowe. Ekspert: kolejne podwyżki są mało prawdopodobne

Pomimo wysokiej inflacji kolejne podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne - ocenia analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Jego zdaniem szczyt inflacji prawdopodobnie wystąpi w lutym 2023 r. Ekspert zwrócił też uwagę, że rośnie odsetek kredytów hipotecznych spłacanych z opóźnieniem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej kredyt hipoteczny

Eksperci: Jeśli RPP wprowadzi podwyżkę stóp procentowych, to będzie niewielka

Określenie czy podwyżka stóp nastąpi jest trudne. Listopadowemu posiedzeniu towarzyszy zawsze przedstawienie na posiedzeniu RPP projekcji inflacyjnej i od niej będzie wiele zależało – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Według profesora Konrad Raczkowski, z Centrum Gospodarki Światowej UKSW podwyżek już nie powinno ze względu na kredytobiorców, choć zatrzymanie podwyżek stóp też nie oznacza, że raty kredytów nie rosną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe inflacja tarcza antyinflacyjna

Eksperci: podzielone opinie na temat decyzji RPP w sprawie stóp procentowych

Jutrzejsza podwyżka stóp procentowych może wynieść 25 pkt. ale nie jest pewna - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. W opinii tego pierwszego cykl podwyżek w Polsce się kończy, a inflacja w przyszłym roku spadnie do poziomu poniżej 10 proc. Zdaniem drugiego oznacza to coraz większe straty oszczędzających na korzyść kredytobiorców, niezależnie do tego czy są to firmy czy osoby fizyczne. Coraz istotniejsze staje się więc pytanie o ochronę depozytów Polaków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

Prof. Krysiak o walce z inflacją: znaczące podwyższenie stóp procentowych oznaczałoby wzrost bezrobocia

- Stopy procentowe na typ etapie są odpowiednie. Niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej chcą, aby były one na poziomie nawet 12 czy 14 procent (…), wtedy w Polsce mielibyśmy ponownie terapię szokową, która prowadziłaby do gwałtownego zahamowania wzrost gospodarczego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA Antoni Trzmiel POLSKA gospodarka polska inflacja Rada Polityki Pieniężnej społeczeństwo stopy procentowe walka z inflacją

Czy stopy procentowe w Polsce mogą być wyższe? Znamy opinię analityków Goldman Sachs

W Polsce istnieją uzasadnione warunki do dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej - ocenił w poniedziałek Goldman Sachs. Według banku mimo "gołębiego nastawienia" prezentowanego w ostatnim czasie, RPP będzie zmuszona podwyższyć stopy procentowe do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe inflacja Rada Polityki Pieniężnej NBP goldman sachs

"To wyjątkowe zaburzenie komunikacji". Narodowy Bank Polski odpowiada na uwagi członków RPP

"To wyjątkowe zaburzenie komunikacji - działania zniekształcające obraz rzeczywistości w stylu, który nie ma nic wspólnego ze standardami, do jakich dotąd byliśmy przyzwyczajeni" - napisano w komunikacie Narodowego Banku Polskiego. Wystosowano go w odpowiedzi na pojawiające się w mediach uwagi niektórych członków RPP wobec urzędu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP polityka

TYLKO U NAS Ile można zarobić na lokacie? Inflacja ucieka oprocentowaniu oferowanemu w bankach

Obserwowany od kilku miesięcy wzrost oprocentowania na lokatach i kontach oszczędnościowych wyhamował. Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie może utrwalić ten stan rzeczy. Maksymalne oprocentowanie oferowane dziś przez banki na depozytach oszczędnościowych to 8 proc. 
Zobacz więcej na temat:  lokata terminowa bank centralny NBP Rada Polityki Pieniężnej TYLKO U NAS stopy procentowe inflacja

Stopy procentowe bez zmian. Prof. Eryk Łon: nie jestem zaskoczony tą decyzją

- Dotychczasowe podwyżki stóp działają na inflację z przesunięciem kilku kwartałów. Spadek inflacji nie nastąpi od razu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Eryk Łon (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, były członek Rady Polityki Pieniężnej), komentując decyzję dot. wysokości stóp procentowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka inflacja gospodarka polska Rada Polityki Pieniężnej bezrobocie małe i srednie przedsiębiorstwo

Eksperci: rynek oczekiwał podwyżki stóp, ale zostawienie ich na dotychczasowym poziomie szczególnie nie zaskoczyło

Rynek faktycznie oczekiwał na podwyżkę stóp rzędu 0,25 pkt., ale ta o pozostawieniu ich na niezmienionym poziomie specjalnie nie zaskoczyła. Wydaje się, że RPP postanowiła poczekać na listopadowy odczyt inflacji i PKB i dopiero wtedy podwyższy stopy. Zapewne obecna decyzja była podyktowana względami gospodarczymi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe Unia Europejska