more_horiz
PR24 Portal
Section05

radio dla dzieci

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi. Już 18.06 w Poznaniu 

18 czerwca, czyli w Dzień Cioci na Placu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi, wyjątkowej postaci, która potrafi stąpać twardo po ziemi, ale też wie, jak się bawić, ponieważ umie cieszyć się życiem. To jest istota rzeczy, a także istota festiwalu: dzika radość, ale bardzo mądra! - Bardzo chcemy, żeby to był mądry festiwal. Interesuje nas radość, która bierze się z mądrości, z tworzenia i na to stawiamy - tłumaczyła Eliza Piotrowska. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  lustro Popołudnik w PR Dzieciom DAB+ radio dla dzieci radio dla rodziców

Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki we Wrocławiu

W czasie, gdy wszyscy odliczają dni do wakacji, organizatorzy Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki odliczają dni do wrocławskiej edycji swojego festiwalu. Już 20. czerwca rozpocznie się we Wrocławiu prawdziwe święto książki dziecięcej! Książki, która jest czytana dla przyjemności i z zainteresowaniem, odpowiada na potrzeby młodego człowieka zarówno w treści jak i formie. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci literatura dziecięca kultura dla dzieci

Premiera słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę" na platformie podcastowej PR

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępne premierowe słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę". Jest to dzieło, które otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie "Mój świat" zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i ZAiKS. Autorką nagrodzonego scenariusza jest Małgorzata Czerwień. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia zaiks radio dla dzieci

"Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki" - premiera piątej płyty artysty na Dzień Dziecka

Piąta płyta Artura Gotza to wyjątkowy album familijny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to 10 premierowych piosenek z muzyką Artura Gotza oraz tekstami Marty Fox i Artura Gotza w nowoczesnych aranżacjach z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Oprócz piosenek na płycie znajdują się dwie bajki w formie słuchowisk: "Toruńskie pierniki" Artura Gotza i "Smog nas zje" Marty Fox.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Rabka Festiwal poszukuje czytelniczego Zwyrtały!

Piąta edycja konkursu. Szukamy "czytelniczego" Zwyrtały, którego pomysł porwał do lektury i rozczytał szkołę, dzielnicę, wieś, miasto… Laureatem konkursu może osoba (lub grupa osób), niezależnie od wieku i miejsca działania, której pomysł zachwyci konkursowe jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński, pan Konstanty Przybora. Aby wziąć udział należy zapoznać się z regulaminem konkursu oraz wypełnić i przysłać, pocztą tradycyjną lub mailowo, do 1 czerwca 2023 r., na adres Biblioteki w Rabce-Zdroju krótki formularz z opisem projektu, który znajduje się poniżej.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Rabka Zdrój radio dla dzieci patronatPRD

Czym zajmują się nasi rodzice i na czym polega ich praca?

Dzisiaj rozmawialiśmy o tym jakie zawody wykonują nasi rodzice, zapytaliśmy słuchaczy PRD jakie zawody wykonują ich rodzice i jak wykonywaną przez rodziców pracę opisują i odbierają dzieci. Jakie zawody spotkamy w niemal każdej pracy (kadrowa, księgowa, itp). Czy rolnik to też zawód, i czy muzyk tworząc utwór wykonuje prace.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci zawód policjant zawód

Piknik Naukowy 2023 i jego "Rewolucje naukowe" w Gwiazdozbiorze PRD

27 maja na błoniach stadionu Narodowego w Warszawie odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tym razem hasłem przewodnim były "Rewolucje naukowe". Co działo się podczas tegorocznego pikniku? Co można było zobaczyć, czego można było się dowiedzieć, jakie eksperymenty można było przeprowadzić - o tym wszystkim dowiecie się słuchając Gwiazdozbioru.
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci Marta Powałowska

Rewolucje naukowe na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

27 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie przebiegało pod hasłem "Rewolucje Naukowe". Na uczestników czekało mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów naukowych oraz wiele atrakcji, m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy radio dla dzieci eksperymenty dla dzieci mali naukowcy

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci DAB+

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek