more_horiz
PR24 Portal
Section05

radio dla rodziców

Zadaj pytanie świętemu Mikołajowi. Trwa akcja Polskiego Radia Dzieciom!

Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami dlatego Polskie Radio Dzieciom zaprasza dzieci do zadawania pytań św. Mikołajowi. Można je od 1 grudnia zgłaszać na adres: mikołajki@polskieradio.pl lub telefonicznie pod nr telefonu 22 645 20 55. Wszystkie wiadomości zostaną przekazane Mikołajowi, który odpowiadać na nie będzie podczas wyjątkowego spotkania 6 grudnia o godz. 19.30 na Facebooku i na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Święty Mikołaj prezenty radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Ogłaszamy wyniki konkursu "Stwórz swoją Ekoplanetę"

Nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników najnowszego konkursu plastycznego Polskiego Radia Dzieciom "Stwórz swoją Ekoplanetę". Na konkurs spłynęło mnóstwo pięknie wykonanych prac przedstawiających wymyśloną planetę z ekologiczną żywnością i jej źródłami. Spośród kilkudziesięciu, arcyciekawych prac komisja konkursowa wybrała, zgodnie z regulaminem, 5 zwycięskich. Po szczegóły zapraszamy poniżej!
Zobacz więcej na temat:  ekologia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi radio dla dzieci radio dla rodziców

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Po czym poznać, że dziecko ma cukrzycę?

Diagnoza cukrzycy u dziecka porównywalna jest do jego śmierci – powiedziała prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Wtedy na zawsze żegnamy dziecko zdrowe a witamy chore. Jak zapobiegać cukrzycy typu drugiego i jakie mogą być objawy tej choroby u dziecka, młodzieży lub osoby dorosłej usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do lektury i wysłuchania zapisu rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców cukrzyca

Sport w życiu dziecka. Jak wybrać właściwą dyscyplinę?

Z jednej strony coraz więcej osób dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest aktywność fizyczna i zachęca do niej swoje dzieci, z drugiej zaś w pędzie życia trudno jest wypaść z codziennej rutyny i znaleźć czas na ruch. Ponadto udogodnienia, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji i ciągle ich przybywa, nie sprzyjają aktywności fizycznej, a wręcz zachęcają do tego, by ruszać się mniej. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna zdrowie dziecka radio dla rodziców

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja edukacja przyrodnicza geografia radio dla rodziców radio dla dzieci

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023"

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzieli ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Kto może zostać groomerem? Rozmowa z Groomerką Roku

Jedną z bardzo ważnych cech dobrego groomera jest umiejętność odczytywania mowy zwierząt. Dobry groomer czyli specjalista od pielęgnacji zwierząt jest w stanie od razu widząc zwierzaka stwierdzić, w jakiej jest formie. Jakie cechy powinien posiadać dobry groomer i kto jest trudniejszym klientem zwierzę czy jego właściciel? Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zawody Popołudnik w PR Dzieciom radio dla rodziców DAB+

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Warsztat "Koduj z Gigantami. W krainie przyszłości" - w PRD rozdajemy kody na kursy!

Początek roku szkolnego to kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodych. Wśród najgorętszych tematów ostatnich tygodni znajduje się sztuczna inteligencja - obawy o jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także nadzieje, jakie budzi w entuzjastach nowych technologii. Szanse na ciekawe zastosowanie AI w edukacji wykorzystuje darmowy warsztat "Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłosci", na który zarówno w trybie stacjonarnym w miastach w całej Polsce, jak i online można zapisywać się na stronie kodujzgigantami.pl. Zajęcia odbywają się we wrześniu. Patronem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Dzieciom dlatego w audycji "Popołudnik" gościliśmy organizatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania. W wybranych audycjach naszej stacji można zdobyć kody na wybrany kurs.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci radio dla rodziców programowanie

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem Martyna Chuderska Kulturoteka

Koncert Natalii Lesz. "Piosenki domowe" na żywo!

Już w najbliższą niedzielę 10 września, odbędzie się koncert Natalii Lesz na podstawie wierszyków Michała Rusinka do muzyki Urszuli Borkowskiej. - Jest to spektakl muzyczny, bardzo kolorowy. Będziemy Was oprowadzać po zakamarkach naszego domu, czyli pokazywać Wam różne miejsca i przedmioty, których tak do końca być może nie widzicie na co dzień - powiedziała Natalia Lesz - gość wtorkowego "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Stacja objęła patronatem medialnym zarówno płytę "Piosenki domowe" jak również niedzielny koncert. Zapraszamy do wysłuchania dalszej części rozmowy z artystką.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD piosenki dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców Natalia Lesz

Kompozytorzy włoscy. Poznajemy utwory z Włoch

Początki szeroko pojętej muzyki włoskiej sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego. Istotną rolę we odegrał we Włoszech śpiew jednogłosowy. Muzyka wokalna rozwijała się m. in. poprzez śpiew liturgiczny. Jako że śpiewało się w kościołach, tworzono też utwory towarzyszące licznym obrzędom i mszom, które były ubogacane muzyką. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców Włochy Claudio Monteverdi