more_horiz
PR24 Portal
Section05
radio dla rodziców

Weekend z Polskim Radiem Dzieciom. Na sportowo i nie tylko!

Miniony weekend był kolejną dawka wspaniałych audycji dla dzieci i ich rodziców. Sport, muzyka, kultura i rozrywka dla najmłodszych i tych nieco starszych dzieci. Zaś wieczorami audycje tematyczne dla rodziców. W niedzielę 5 czerwca spotkaliśmy się ze słuchaczami w Parku Szczęśliwickim w Warszawie podczas audycji plenerowej "Rodzinny W-f extra". Audycję poprowadził doskonale znany słuchaczom stacji, Zbyszek Kozłowski.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla rodziców psychologia dziecięca

Dzień Matki. Jakie jest moje macierzyństwo? Czy jestem wystarczającą mamą?

Dzień Matki to czas, który może skłonić do refleksji na temat macierzyństwa. Nie tylko tego dnia, ale całemu macierzyństwu towarzyszą przecież pytania: jaką jestem matką? Czy jestem matką wystarczającą? Co robię dla swojego dziecka, a co robię dla siebie? Czy moja kariera zawodowa nie odbywa się kosztem dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Elżbieta Krokosz z Talent Development Institute zajmująca się rozwojem potencjału ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo wychowanie radio dla rodziców Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Dzień Matki

Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

W Polsce działa około stu aktywnych edukatorów pozytywnej dyscypliny, którzy regularnie organizują spotkania, warsztaty i webinary, podczas których spodziewać się można między innymi ćwiczeń pozwalających rodzicom wejść na chwilę w rolę dzieci. Kluczem do funkcjonowania pozytywnej dyscypliny w wychowaniu dziecka jest właśnie postawienie się na miejscu swojej pociechy i spojrzenie na świat z perspektywy dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie dyscyplina rodzicielstwo

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska rodzicielstwo Dzień Matki radio dla dzieci radio dla rodziców

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie i dieta zdrowie dziecka radio dla rodziców

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
Zobacz więcej na temat:  stres psychologia emocje rozwój osobisty radio dla rodziców radio bez reklam

"Strefa rodzica". Kleszcz w ciele dziecka. Co zrobić?

Lasy i parki, ale także przydomowe ogródki, osiedlowe place zabaw i wszelkie miejsca, w których są trawy czy krzewy mogą być siedliskami kleszczy. W jaki sposób chronić się przed kleszczami i nie odbierać sobie przyjemności z korzystania z takich miejsc, które przecież uwielbiamy wiosną i latem? Swoje propozycje przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka radio dla rodziców las radio bez reklam

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo wychowanie dziecko Strefa Rodzica radio dla rodziców

Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić?

Platforma Squla.pl to miejsce dla dzieci, w którym mogą uczyć się materiału obecnego w szkołach i swego rodzaju narzędzie dla nauczycieli. Squla.pl pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom w trudnym czasie już po licznych lockdownach, gdzie widoczne jest wykluczenie cyfrowe. Właśnie na ten temat mówił w audycji "Strefa Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom Przemek Bińkowski z platformy edukacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia

Edukacja dla bezpieczeństwa: czy młodzież powinna strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w "Sygnałach dnia" w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia zajęć do pewnych elementów dawnego przysposobienia obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy edukacji dla bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paździoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy tego przedmiotu.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców radio bez reklam

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna kobieta rodzicielstwo psychologia motywacja radio dla rodziców

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Sezon na alergie trwa. Jak radzić sobie z przykrymi objawami?

Wiosną wszystko budzi się do życia. Niestety, tyczy się to również reakcji alergicznych. Z alergiami mamy do czynienia głównie wiosną, ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wiosną wiele roślin rozpoczyna swoje pylenie, a wszelkie alergie nasilają się. Co więcej, mogą pojawić się także alergie krzyżowe. O tym, jak radzić sobie z alergią i w jaki sposób zmniejszać jej nieprzyjemne skutki opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dariusz Iwanow, lekarz medycyny rodzinnej.
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Strefa Rodzica zdrowie dziecka dentysta

Premiera filmu "Dogtanian. Psi Muszkieterier"

Film dla najmłodszych, inspirowany klasyczną powieścią Aleksandra Dumasa, oparty na serialu animowanym, który pokochały dzieci na kilku kontynentach. Młody Dogtanian marzy, by pójść w ślady ojca i dołączyć do straży króla. W poszukiwaniu przygód, wraz z koniem Ptysiem wyrusza do Paryża. Towarzyszy mu Pic, sprytna i gadatliwa mysz, która świetnie się sprawdza w roli giermka. Po brawurowym pokazie swoich umiejętności Dogtanian zyskuje szacunek i zaufanie trzech słynnych muszkieterierów: Atosa, Portosa i Aramisa. Ta dzielna psia czwórka będzie musiała obronić króla przed spiskiem nikczemnego kardynała Richelieu, który chce przejąć władzę. Czy Dogtanianowi uda się zostać muszkieterierem i zdobyć serce pięknej Juliette? Ta psia drużyna podbije kina! Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Jak zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo?

W ostatnich latach technologia bardzo się rozwinęła. Pojawiły się różnorodne aplikacje, które ułatwiają nam życie na każdym kroku. Trudno ruszyć się gdziekolwiek bez telefonu komórkowego, który zawiera w sobie cały zbiór przydatnych narzędzi, które kiedyś występowały pojedynczo. Tej technologii trzeba się uczyć na bieżąco – o tym mówiła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Hamiti, znana jako Pani InformaTiK. Gościni "Strefy Rodzica" pojawiła się w sieci na początku pandemii z poradami dla nauczycieli, jak obsługiwać i wykorzystywać dane aplikacje podczas zdalnego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców bezpieczeństwo w sieci

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem