more_horiz
PR24 Portal
Section05

radio

Muzyka w samochodzie

„Powiedz mi jakiej muzyki słuchasz, a powiem ci jakim kierowcą jesteś”. Słuchanie muzyki w samochodzie to przyjemność, która umila nam podróże. Okazuje się, że może też decydować o naszym bezpieczeństwie za kółkiem. Czego słuchać, aby pewnie i przyjemnie dojechać do celu?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody technologie urządzenia mobilne Polskie Radio POLSKA społeczeństwo radio radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow MUZYKA relaks drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła artystka w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita PRL Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio HISTORIA

Od radiowców dla radiowców. Poznaliśmy laureatów Złotych Mikrofonów

Złote Mikrofony to nagroda Polskiego Radia, przyznawana już od 1969 roku wszystkim tym, który pracują na rzecz utrzymania wysokiego poziomu działania, rozwoju i promocji radia publicznego, a także za wybitne osiągnięcia twórcze na jego antenie. 18 kwietnia po raz kolejny przyznano te zaszczytne wyróżnienia; w gronie laureatów znalazły się także osoby związane z Programem 3.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Katarzyna Cygler złote mikrofony Polskie Radio radio

Dawid Runtz: w muzyce Góreckiego brzmienie smyczków ma olbrzymie znaczenie

- "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego to była odpowiedź na zarzut, że nie potrafi komponować melodii. Gdy słucham tej muzyki, to mam przed oczami trzy witraże. Każdy z nich jest inny, ale wszystkie mają jeden cel, te miniatury są proste i sprzyjające kontemplacji - mówił w Dwójce Dawid Runtz, pierwszy dyrygent Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej. Muzyka Góreckiego, Lutosławskiego i Palestra zabrzmi 14 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  radio Dwójka Jakub Kukla Dawid Runtz Hubert Zemler

Zenon Wiktorczyk – niezapomniany głos Polskiego Radia

27 marca 1997 roku zmarł Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem mocno związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś kabaret dziennikarze HISTORIA

50-lecie "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki!

"Sygnały dnia" po raz pierwszy zostały nadane 1 marca 1973 roku. Od 50 lat dziennikarze tej najstarszej i jednej z najpopularniejszych w Polsce porannych audycji relacjonują najważniejsze wydarzenia nie tylko z kraju, ale i ze świata. W ramach jubileuszu, Program 1 Polskiego Radia zaprosił na wyjątkowe wydanie "Sygnałów dnia". O tej legendarnej audycji można też było dziś usłyszeć w "Czterech porach roku", "Muzycznej Jedynce", "Ekspresie Jedynki", "Jedynce Dzieciom" oraz "Kulturalnej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia radio historia radiofonii

Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji

W Światowym Dniu Radia wracamy do jego początków, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Urządzenia umożliwiające odbieranie fal radiowych znacznie się rozwinęły na przestrzeni dekad, choć stojący za nimi zamysł pozostał ten sam. W dzisiejszych czasach fale radiowe możemy odbierać prawie w każdym miejscu na świecie. Co równie ważne, umożliwiające to urządzenie możemy również zbudować samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Trójka radio Guglielmo Marconi NAUKA