more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rafał Chwedoruk

Prezes PiS zapowiada reformę ordynacji wyborczej. Komentarz politologa

- Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich latach (...) dało się poznać w polskiej polityce jako jeden z głównych, a w zasadzie główny obrońca proporcjonalnego modelu ordynacji wyborczej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, odnosząc się od zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, że PiS chce po wyborach parlamentarnych reformować ordynację wyborczą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Rafał Chwedoruk wybory ordynacja wyborcza polityka wybory w Polsce

PR24 Znaczenie monarchii dla Brytyjczyków. "To symbolizuje ciągłość państwa"

- Mamy do czynienia z czymś, co symbolizuje ciągłość państwa, co obrazuje specyficzny tradycjonalizm różnych aspektów życia społecznego, w tym także polityki Wielkiej Brytanii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, wyjaśniając, że z perspektywy stricte politycznej śmierć Elżbiety II i objęcie tronu przez Karola III nie ma większego znaczenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Elżbieta II Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk

PR24 "Toczy się gra o obalenie Scholza". Prof. Chwedoruk o politycznych skutkach wojny

- Wewnątrz europejskiej polityki coraz wyraźniej widać podział na "partię europejską" i "partię amerykańską" - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem w polityce niemieckiej podział na obie grupy nie odpowiada liniom partyjnym i widać, że "w Niemczech toczy się gra o obalenie Olafa Scholza i usunięcie socjaldemokratów z rządu".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy Olaf Scholz

Agresja Rosji zjednoczy Europę? Prof. Chwedoruk: część polskich polityków miała takie złudzenia

- Bardzo naiwne były złudzenia części polskich polityków, że wojna na Ukrainie anihiluje wszelkie dotychczasowe osie podziału w Europie, że unicestwi różnice interesów w wielu sprawach, a wreszcie, że pogrzebie obecne plany olbrzymiej części elit politycznych, w tym nadzieje na pogłębienie integracji europejskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Chwedoruk POLSKA społeczeństwo Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

"Europa podcięła gałąź na której siedzi". Prof. Chwedoruk o sankcjach wobec Rosji

- Metody walki z Rosją zostały źle dobrane w stosunku do politycznych celów i możliwości europejskich - i nie tylko - gospodarek - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. - Dobitnie udowadnia to postawa państw z Ameryki Łacińskiej, państw azjatyckich, arabskich i afrykańskich, które są bardzo dalekie od zainteresowania się problemem wojenki w Europie - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka Rafał Chwedoruk wojna na Ukrainie Rosja ropa naftowa sankcje Unii Europejskiej serwis wschodni

Sesja PE poświęcona Polsce w Święto Konstytucji 3 Maja. Prof. Chwedoruk: dyplomatyczne faux pas

- Nawet, jeśli dramat wojenny się zakończy, to nie znaczy, że będziemy żyli w nowej rzeczywistości i tak, jak mamy pewne poziomy zgodności z Niemcami, Francją, itd, tak samo mamy pewne obiektywne różnice interesów wewnątrz Europy - powiedział w Polskim Rasiu 24 historyk i politolog prof. Rafał Chwedoruk, odnosząc się do sesji PE poświęconej Polsce. - To wszystko powinno pokazać rządzącej Polską prawicy, że jej proamerykańskość na niewiele się zda, jeśli administracja amerykańska ma zupełnie inne oblicze ideologiczne. Nie uciekniemy od polityki - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Chwedoruk polityka Polityka zagraniczna Polski

Jak rosnąca inflacja wpłynie na wyniki poparcia partii politycznych? Prof. Chwedoruk wyjaśnia

- Najwierniejsi wyborcy opozycji będą tymi, którzy nieco później i w relatywnie mniejszym stopni odczują wiele spraw związanych z inflacją. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tych, którzy wzięli kredyty mieszkaniowe. Osoby z tej grupy będą szczególnie narażone na wzrost kosztów utrzymania - podkreślił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.  
Zobacz więcej na temat:  polityka Rafał Chwedoruk POLSKA opozycja zjednoczona prawica inflacja

Prof. Chwedoruk: Zełenski musi zachowywać wielką odpowiedzialność za słowa i gesty

- Pamiętajmy o tym, że w polityce, życiu społecznym w ostatecznej instancji będą decydowały tak naprawdę twarde interesy. I to główni gracze w skali globalnej realnie będą w stanie wskazać datę zakończenia tego konfliktu i jakiś balans sił, który na nowo zostanie w wyniku tego konfliktu ukształtowany - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Rafał Chwedoruk ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Wołodymyr Zełenski dyplomacja

Zjednoczenie polityczne ws. Ukrainy. Prof. Chwedoruk: będziemy oceniać "po owocach"

- Dobrze, że temperatura wewnętrznych sporów nieco sadła. Ona niezależnie od dramatu, który obserwujemy za naszą południowo-wschodnią granicą, i tak była nieadekwatnie wysoka do naszych problemów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rafał Chwedoruk Tomasz Grzywaczewski POLSKA polityka Sejm Zgromadzenie Narodowe wojna 2022 USA Europa Zachodnia Ukraina

Prof. Chwedoruk: Andrzej Duda postrzegany jest w Niemczech i Francji jako umiarkowany

- Obecność Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o Trójkąt Weimarski, ma pewne uzasadnienie. [...] Prezydentowi, postrzeganemu jako bardziej umiarkowany element szeroko rozumianego obozu władzy w Polsce, łatwiej będzie rozmawiać z podmiotowymi politykami z tych państw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Rafał Chwedoruk ŚWIAT Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Andrzej Duda Trójkąt Weimarski Niemcy Berlin Europa Francja

Napięcie na wschodzie Europy. Prof. Chwedoruk: powinien nam się udzielać spokój niektórych polityków

- Skala przewagi Paktu Północnoatlantyckiego nad Rosją, ba skala przewagi samych USA, jest wielokrotna pod każdym względem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Słysząc tę wojenną histerię od iluś miesięcy i porównując ją z twardymi danymi, z którymi nie sposób polemizować, uśmiecham się trochę zgryźliwie. Być może powinien nam się udzielać spokój niektórych europejskich polityków - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rafał Chwedoruk Mateusz Drozda Rosja Ukraina serwis wschodni

Prof. Rafał Chwedoruk o komisji śledczej ds. Pegasusa: jej wpływ na politykę nie będzie rewolucyjny

- Nasza wiedza, bez względu na to, czy powstanie komisja sejmowa z uprawnieniami śledczymi, czy też wszystko zatrzyma się na etapie komisji senackiej, będzie ograniczona - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog (Uniwersytet Warszawski) o doniesieniach ws. Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk

"Próba przeprowadzenia dużych reform". Prof. Chwedoruk o Polskim Ładzie

- Nie ma takiej reformy, z której skorzystałaby grupa 90 proc. mieszkańców danego państwa. W dyskursie publicznym głos tych, którzy nie zyskają, a w wielu przypadkach stracą na Polskim Ładzie, będzie bardziej donośny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Rafał Chwedoruk Polski Ład

Prof. Chwedoruk przewiduje dymisję Łukasza Mejzy. "To kwestia czasu"

- Rzadko zdarzają się w polityce tak bardzo zerojedynkowe sytuacje. Każde ugrupowanie polityczne musi brać pod uwagę emocje swoich wyborców, zwłaszcza w kraju, w którym politycy nie są zbyt silnie legitymizowani - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Rafał Chwedoruk Piotr Wąż polityka służba zdrowia ministerstwo sportu PiS Prawo i Sprawiedliwość

"Redukcja ad Hitlerum zastępuje argumenty". Prof. Chwedoruk o nazywaniu uczestników marszu nazistami

- We współczesnym życiu społecznym jest obecny taki element, który sprzyja przesadzie niemal we wszystkim. To powoduje, że w dyskusji, w sporze społecznym czy politycznym, redukcja ad Hitlerum zastępuje próby znalezienia jakiejkolwiek argumentacji - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Chwedoruk POLSKA Marsz Niepodległości społeczeństwo