more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rafał Dudkiewicz

Zmiana polityczna na Śląsku. Komentarz prof. Rafała Chwedoruka

Na początku tygodnia, w poniedziałek 21.11 w sejmiku województwa śląskiego doszło do zmiany większości rządzącej. Dotychczasowy marszałek województwa, wraz z trojgiem innych radnych PiS-u, zmienił barwy polityczne i dołączył do dotychczasowej opozycji. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w sejmiku wojewódzkim. W Polskim Radiu 24 te wydarzenia i ich konsekwencje komentował prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk Śląsk śląskie polityka

Nota ws. odszkodowań. Paweł Lisiecki: trzeba zmusić niemiecki rząd do rozmów z Polską

- Jeśli w społeczeństwie niemieckim będzie toczyła się debata na temat odszkodowań czy zadośćuczynień dla Polski, będzie to sukces państwa polskiego. Będzie to oznaczało, że w samym społeczeństwie niemieckim nie ma konsensusu co do tego, że sprawa reparacji została zamknięta - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy społeczeństwo Paweł Lisiecki Rafał Dudkiewicz

PR24 Prof. Wojciech Kunicki: Niemcy nie wypracowali jeszcze nowej polityki wschodniej

- Niemcy są w tej chwili w sytuacji potężnego rozdwojenia czy roztrojenia jaźni. Panuje tam kompletny chaos światopoglądowy. Bo z jednej strony zanikła ta stała opoka, jaką była współpraca z Rosją, a współpraca z Rosją była zawsze dla Niemiec konstytutywna. A z drugiej strony Niemcy muszą się w jakiś sposób pozycjonować w tej Europie, która nabrała tempa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kunicki, filolog, germanista, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Niemcy Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie

Zimą ruszy kolejna ofensywa armii Putina? Dr Sadłowski: takie są oczekiwania społeczne w Rosji

- Obserwujemy próbę zniszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy: elektrowni, wodociągów, instalacji mających zabezpieczać zimą ludność. Jeśli to się uda, to mogą zostać przygotowane warunki do rosyjskiej ofensywy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Władimir Putin Rafał Dudkiewicz

Rosja użyje broni jądrowej? Skwieciński: Putin ma obsesję na punkcie Ukrainy

- Putin mógłby to zrobić, w pewnym sensie nie ma dziś wyboru, zainwestował tak dużo w tę wojnę, że wycofanie się z niej może być dla niego po prostu niemożliwe - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Władimir Putin Rafał Dudkiewicz

PR24 Aleś Bialacki laureatem pokojowej nagrody Nobla. "Jest sumieniem białoruskiej opozycji"

- Aleś Bialacki jest postrzegany jako takie sumienie białoruskiej opozycji. To jednak jest człowiek innego kalibru, niż chociażby Swiatłana Cichanouska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Stan rzeczy" ekspert mówił o wszystkich nagrodzonych w tym roku pokojową nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa SZTUKA KULTURA Instytut Pamięci Narodowej IPN II wojna światowa dzieci wojna 2022 Rafał Dudkiewicz

Rosyjskie "referenda" na terenach okupowanych. Budzisz: groźba eskalacji konfliktu

- Mamy sekwencję działań i pogróżek, której celem jest próba zastraszenia przede wszystkim sojuszników Ukrainy i próba budowania paradoksalnej propozycji zawarcia pokoju (...) o ile ktokolwiek zgodziłby się na to, że Rosja zatrzymuje te tereny, które obecnie okupuje - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz, odnosząc się do tzw. referendów, które rosyjskie władze przeprowadzają na terenach ukraińskich okupowanych przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Donbas referendum

"Najważniejszym przeciwnikiem USA pozostają Chiny". Andrzej Kohut o polityce Stanów Zjednoczonych

- Federacja Rosyjska z każdym rokiem będzie słabła, w tej chwili stara się wykorzystać ten potencjał, który jej pozostał, ale kolejne dekady będą nieuchronnie przynosiły spadek znaczenia tego państwa, dlatego Stany Zjednoczone od kilku lat nie mają wątpliwości, że to Chiny są większym wyzwaniem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Chiny Rafał Dudkiewicz USA

Przed spotkaniem Putin - Xi. Paweł Behrendt: Chinom zależy na utrzymaniu w regionie status quo

- Chiny nie zmieniły swojej polityki względem Rosji, nie widać zmiany kursu w Pekinie czy Moskwie, możemy się spodziewać dalszych zapewnień o ścisłej współpracy, prawie sojuszu - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt (Instytut Boyma) komentując spotkanie prezydentów Chin i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Chiny Rafał Dudkiewicz Kazachstan

PR24 Znaczenie monarchii dla Brytyjczyków. "To symbolizuje ciągłość państwa"

- Mamy do czynienia z czymś, co symbolizuje ciągłość państwa, co obrazuje specyficzny tradycjonalizm różnych aspektów życia społecznego, w tym także polityki Wielkiej Brytanii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, wyjaśniając, że z perspektywy stricte politycznej śmierć Elżbiety II i objęcie tronu przez Karola III nie ma większego znaczenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Elżbieta II Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk

Dr Przemysław Benken: ws. promocji polskich badań historycznych mamy dużo do zrobienia

Dr Przemysław Benken został laureatem Nagrody im. Janusza Kurtyki za książkę "Tajemnica śmierci Jana Rodowicza »Anody«". Oznacza to, że jego książka zostanie przetłumaczona i wydana w języku angielskim, a może także niemieckim. W Polskim Radiu 24 historyk mówił o potrzebie promocji polskich badań naukowych na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz HISTORIA Jan Rodowicz Janusz Kurtyka