more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rafał Porzeziński

PR24 Czy Adam Mickiewicz trafia do młodego pokolenia?

Czy poezja Adama Mickiewicza może jeszcze trafić do młodego człowieka? Co dziś przynosi nam lektura "Sonetów krymskich" i czy mają one jakiś związek ze współczesnymi wydarzeniami? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Furman - aktor, reżyser, wykładowca - oraz Maria Radzymińska - studentka i uczestniczka warsztatów aktorskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński Piotr Furman KULTURA poezja Adam Mickiewicz literatura

Jubileusz warszawskich Hybryd. Dyrektor klubu: miejsce jest papierkiem lakmusowym przemian w Polsce

Słynny warszawski Klub Hybrydy obchodzi swoje 65 urodziny. - To miejsce jest papierkiem lakmusowym tego co się dzieje w Polsce (...) klub budowany był na zasadzie elitarności - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Sokołowski dyrektor klubu. O tym jakie znaczenie dla polskiej kultury mają Hybrydy mówiła też w programie "Dwa spojrzenia" Dominika Świątek, aktorka, kompozytorka i pieśniarka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Porzeziński Polskie Radio 24 KULTURA

Jak pogodzić życie prywatne z zawodowym w czasie wspólnej pracy? Sekret zdradza małżeństwo

Na temat pogodzenia życia prywatnego z zawodowym w czasie wspólnej pracy mówili w Polskim Radiu 24 Renata Sadaj wraz z mężem Pawłem Sadajem. - Znajomi na samym początku naszej znajomości przestrzegali nas przed wspólną pracą. Mówili, że ten związek nie przetrwa, jeżeli będziemy spędzali ze sobą 24 godziny na dobę. W praktyce wyszło zupełnie inaczej i okazało się, że to nas jeszcze bardziej do siebie zbliżyło - przyznał Paweł Sadaj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński małżeństwo kobieta mężczyzna praca

"Pierwszy raz na szlak wyruszyłam wraz z mamą". Agata Sandacz o trudzie pielgrzymowania na Jasną Górę

- Na szlak ruszyłam jako dziecko, jeszcze w szkole podstawowej. Było to dokładnie po szóstej klasie podstawowej. Wróciłam wówczas z obozu i mama powiedziała: wiesz co, zapisałam cię na pielgrzymkę do Częstochowy. Idziemy razem - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Sandacz, która od lat pielgrzymuje na Jasną Górę. Gościem audycji był również Roman Zięba (pielgrzym, autor publikacji "Krzyż Ameryki"). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński Polskie Radio 24 POLSKA pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

Sąd Najwyższy USA debatuje ws. aborcji. Czy rozum zwycięży nad poprawnością polityczną?

- Staram się być człowiekiem nadziei. Sam fakt, że o sprawie aborcji jest tak głośno, że Sąd Najwyższy USA oficjalnie nad tym dyskutuje i pokazuje zło, jakie wypływa z wyroku "Roe vs Wade", to już jest coś bardzo dobrego - mówiła w Polskim Radiu 24 Marzena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog i działaczka społeczna. Gościem audycji był także ks. dr Marek Dziewiecki, który zauważył, że koncepcja "prawa do aborcji" jest - "od strony rozumu patrząc - zupełnym absurdem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo aborcja Ameryka Stany Zjednoczone Sąd Najwyższy

Święta Bożego Narodzenia za kratami. "Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc"

- Byłem świadkiem zdarzeń, gdzie ludzie targali się na swoje życie, bo brakowało im sensu, a kiedy człowiek straci w więzieniu nadzieję, to jest to równia pochyła do rezygnacji z siebie... Bardzo trudny czas. Każdy z nas niesie swój krzyż, ale w więzieniu Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc - opowiadał w Polskim Radiu 24 nawrócony gangster Piotr Cwynar. - Przyjęłam swoją chorobę, nie miałam pretensji do Pana Boga, tylko siłę odnajdywałam w modlitwie, ofiarując Bogu to cierpnie - każde złamanie, każdy ból. Modlitwa dodawała mi siłę do przetrwania - mówiła z kolei ewangelizator Magdalena Buczek. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński KULTURA Boże Narodzenie katolicyzm Kościół katolicki

PR24 "Na innych, na Boga i na moją ukochaną żonę". Prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na kogo liczy

Przekonałem się, że zdanie "umiesz liczyć - licz na siebie" nie jest do końca zgodne z prawdą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Hajdasiński, który o liczeniu z pewnością wie niemało, jest bowiem matematykiem. Drugim gościem audycji "Dwa spojrzenia" była Annabella Conti-Praszkiewicz, kulturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo emocje wiara matematyka

Czy przyjaźń damsko-męska istnieje? "To forma wspierania się, to współodczuwanie"

O przyjaźni damsko-męskiej, ale też o przyjaźni w ogóle mówili w Polskim Radiu 24 serdeczni przyjaciele - Agata Passent, dziennikarka i germanistka, oraz Piotr Poraj Poleski, twórca programów telewizyjnych, m.in. "Sanatorium miłości". - Muszę mieć z nią codzienny kontakt - mówił Piotr Poraj Poleski. - Po prostu współodczuwamy - mówiła Agata Passent.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyjaźń społeczeństwo Rafał Porzeziński Agata Passent rodzina

Psycholog Małgorzata Surma: młodzi nie potrafią obsługiwać swoich emocji

- Problemem młodych ludzi jest trudność w określeniu własnych granic - twierdzi psycholog, psychoterapeuta Małgorzata Surma. W "Ocalonych" ekspertka wyjaśnia zależność między zdrowymi granicami, których mogą nauczyć rodzice, a późniejszym funkcjonowaniu dziecka w dorosłym życiu. Porusza także temat "12 kroków" i tłumaczy, co oznacza każdy krok na drodze do wyjścia z uzależnienia.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński psychologia psychologia dziecięca zdrowie zdrowie dziecka wychowanie uzależnienia alkoholizm depresja problemy społeczne terapia

Ocalony przez Jezusa?

- Mój bunt wziął się stąd, że nie chciałem dłużej być ofiarą. Chciałem być kimś, kogo ludzie szanują i kogo się boją - mówi w audycji "Ocaleni" autor książki Rafał Cempel, autor książki "Bóg nie zna słowa niemożliwe. Świedectwo ocalonego przez Jezusa", w której opisał swoje trudne dzieciństwo, alkoholizm ojca, odejście matki, zmaganie się z prześladowaniem przez kolegów, fascynację muzyką metalową, okultyzmem i magią. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia