more_horiz
PR24 Portal
Section05

Rafineria Gdańska

Rząd przyspiesza budowę małych reaktorów jądrowych. Sasin: zaoszczędzimy 20 miesięcy

- Transformacja energetyczna to nie jest zadanie na jedną kadencję ani na dwie, to jest bardzo długi proces, który musi być prowadzony w sposób konsekwentny - mówił w niedzielę w Warszawie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin GOSPODARKA energetyka Daniel Obajtek elektrownia atomowa Orlen ropa naftowa paliwa gaz Rafineria Gdańska PGNiG

PKN Orlen zbuduje morski terminal paliwowy. Gdzie i kiedy powstanie?

Morski terminal przeładunkowy Grupy Orlen, który ma powstać do 2025 r. przy nabrzeżu Martwej Wisły w Gdańsku, początkowo będzie mógł obsługiwać ok. 130 statków rocznie. Docelowo liczba jednostek ma być nawet trzy razy większa - podał w lutowym wydaniu "Magazyn GO!", wewnętrzny periodyk koncernu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Gdańsk porty Bałtyk ropa naftowa Rafineria Gdańska infrastruktura

Niemiecka rafineria PCK Schwedt. Już w styczniu trafi tam ropa z Kazachstanu

Ministerstwo gospodarki Niemiec poinformowało, że jeszcze w styczniu planowana jest dostawa ropy naftowej z Kazachstanu do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii - podała agencja dpa. 1 stycznia Niemcy wstrzymały import rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń, dlatego PCK szuka alternatywy dla rosyjskiego surowca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Niemcy Rafineria Gdańska ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne

Jak Donald Tusk widział przyszłość rafinerii w Gdańsku? "Cały Lotos miał być sprzedany Rosjanom"

Donald Tusk w swoim ostatnim nagraniu krytykuje sprzedaż części udziałów w gdańskiej rafinerii Arabii Saudyjskiej, określając to mianem "największej afery" XXI wieku w Polsce. Portal tvp.info opublikował tekst, w którym wykazuje elementy pominięte przez Donalda Tuska, a które całkowicie zmieniają obraz całej sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Platforma Obywatelska Rafineria Gdańska pieniądze lotos rząd POLSKA polityka

Sprzedaż udziałów Rafinerii Gdańskiej. Sasin: Tusk oszukuje Polaków, podając nieprawdziwe dane

Donald Tusk stwierdził we wtorek, że sprzedaż Rafinerii Gdańskiej to "największa afera XXI wieku". Do słów lidera Platformy szybko odnieśli się politycy Zjednoczonej Prawicy. Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka podkreślił, że Saudi Aramco kupiło od Lotosu 30 proc. udziałów, a nie całą rafinerię, a ta współpraca pozwala efektywniej dywersyfikować dostawy paliw do Polski. Wicepremier Jacek Sasin przypomniał z kolei, że rząd PO-PSL chciał sprzedać cały Lotos Rosjanom.
Zobacz więcej na temat:  Rafineria Gdańska Ministerstwo Aktywów Państwowych Jacek Sasin lotos Orlen energetyka POLSKA

Rafineria Gdańska będzie objęta szczególną ochroną. Jest wniosek resortu

Ministerstwo Aktywów Państwowych wystąpiło z wnioskiem o wpisanie Rafinerii Gdańskiej do wykazu podmiotów podlegających szczególnej ochronie. Wniosek został przyjęty przez rząd - poinformowało biuro prasowe MAP. Z dniem 1 stycznia 2023 r. Rafineria Gdańska zostanie ujęta w tym wykazie - dodano.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen lotos energetyka Ministerstwo Aktywów Państwowych Rafineria Gdańska