more_horiz
PR24 Portal
Section05

rak piersi

„Kawa z Iwonką”. Rozmowy o stracie żony i mamy

Zbyt krótko cieszyliśmy się naszym rodzinnym powrotem do domu w Polsce i narodzinami drugiego dziecka. Diagnoza, rak piersi, pokrzyżowała nasze plany. Byliśmy pełni nadziei, że leczenie odda nam Iwonkę ale tak się nie stało. Cieszę się, że do końca mogłem opiekować się żoną na onkologii – mówi Tomasz Kania, twórca bloga dla małżonków „Misja 52” i autor książki „Kawa z Iwonką”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim rak piersi śmierć żałoba dzieci Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Psychoonkolog: dziś ta choroba to nie wyrok, dzięki profilaktyce

- W obecnym stanie wiedzy w medycynie rak to absolutnie nie jest już wyrok, zwłaszcza dla młodych osób - mówiła w Polskim Radiu 24 Mariola Orłowska (psychoonkolog, dramaterapeuta). Gościem audycji był również dr Piotr Furga (kierownik oddziału chirurgii onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo zdrowie rak piersi Błażej Prośniewski

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. "Regularne badania czynią cuda"

- Dzisiaj nie można mówić, że nowotwór piersi jest chorobą śmiertelną, ponieważ wcześnie wykryty jest w ponad 90 proc. przypadków całkowicie wyleczalny. Bardzo ważna jest systematyczność badań profilaktycznych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Piotr Furga, kierownik oddziału chirurgii onkologicznej i rekonstrukcji piersi Breast Cancer Unit w Wojskowym Instytucie Medycznym. 
Zobacz więcej na temat:  onkologia medycyna rak piersi społeczeństwo zdrowie Piersi Ministerstwo Zdrowia infografika

Październik miesiącem świadomości raka piersi. "Badania wydłużają życie"

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Jednak o badaniach profilaktycznych kobiety powinny pamiętać przez cały rok. - Rak piersi jest tym nowotworem, w przypadku którego wykonywanie badań, czyli głównie mammografii, pozwala na znaczne wydłużenie życia - mówi w Programie 1 dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta rak piersi badania lekarz onkologia społeczeństwo Klaudia Porębska nowotwory infografika

Tomasz Kania o wsparciu rodziny i przyjaciół w Polsce po stracie żony

„Rodzina jest zawsze potrzebna. Jednak, gdyby choroba żony, a później jej pożegnanie, przydarzyły się nam na emigracji, nie wiem jakbyśmy sobie z tym poradzili, ja i dzieci. Ciągłe pobyty w szpitalu, badania, chemia. Chwila na odpoczynek po kolejnych zabiegach leczniczych. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo po powrocie do kraju, naszymi dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie. Rodzina i przyjaciele byli również dla nas ogromnym wsparciem po śmierci Iwonki” - podkreśla Tomasz Kania, reemigrant z Wielkiej Brytanii, wydawca portalu dla małżonków „Misja 52”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina choroba rak piersi nowotwory Zaduszki Wielka Brytania Małgorzata Frydrych

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski onkologia rak piersi rak płuca rak prostaty zdrowie

Miesiąc świadomości raka piersi. Diagnostyka i leczenie nowotworu

Październik to miesiąc świadomości raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W Polsce choroba ta dotyka wielu ludzi i jest bardzo dynamiczna wśród młodych kobiet. Niemniej jednak badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka dają dużą szansę na wyleczenie nowotworu w jego początkowym stadium. W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z Magdaleną Kardynał, założycielką fundacji OmeaLife, która upowszechnia wiedzę na temat raka piersi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rak piersi radio dla rodziców DAB+

"Idzie RAK... będzie ZNAK" - tatuaż w miejsce blizn

Jak podaje Centrum Onkologii w Warszawie, ponad 50 proc. kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Wiele z nich, w formie leczenia, jest poddawanych zabiegowi mastektomii. Monika Zielińska "Mamzeta", artystka sztuk wizualnych, która również zmagała się z tą chorobą, zorganizowała nietypowy konkurs tatuażu, który powstał w miejscu po jej piersi.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowotwory rak piersi zdrowie Weronika Puszkar

PORADNIK Światowy Dzień Walki z Rakiem. Poznaj 12 zasad, które zmniejszają ryzyko zachorowania

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według statystyk Polska jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe, jednak umieralność z ich powodu jest znacznie wyższa niż średnia dla krajów rozwiniętych. Lekarze przypominają - profilaktyka może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania, dlatego należy pamiętać o najważniejszych 12 zasadach zdrowego trybu życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rak płuca rak piersi nowotwory poradnik